Vármegyei hírek

A NAK Győr-Moson-Sopron Megyei Igazgatósága több fórumot is tartott november folyamán borászati, szőlészeti, élelmiszeripar és biztosítási témákban.


A NAK Győr-Moson-Sopron Megyei Igazgatósága szőlészeti és borászati fórumot tartott a soproni Roth Gyula Erdészeti és Faipari Szakképző Iskolájában, november 7-én. A fórumon elsőként a borpiaci aktualitásokról és kilátásokról, továbbá a szőlészetet és borászatot érintő KAP 2020 után várható változásairól esett szó, melyet Dr. Sidlovits Diána, a NAK kertészeti csoportvezetője prezentált. Majd Kocsis Áron, a NAK jégkármérséklő-rendszerének üzemeltetési vezetője részletezte az országos jégkármérséklő-rendszer működését. Az előadás kitért a rendszer finanszírozására, működésére és a fontosabb adatokra is. Végül, de nem utolsó sorban a kamara szolgáltatásait ismertette Botos Ferenc a NAK részéről, aki a biztosításokat (növény- és állat biztosítás, a géptörés biztosítás, tanulói felelősségbiztosítás), valamint a tápanyag-gazdálkodási szolgáltatásokat részletezte a jelenlévőknek.

November 16-án élelmiszeripari tájékoztató fórumot tartottak Lébényben. A rendezvényen négy előadó ismertette az élelmiszeripar aktualitásait a hallgatósággal. Az első előadást Dr. Hámori Judit, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara élelmiszeripari alelnöki tanácsadója tartotta. Prezentációjában bemutatta a NAK élelmiszeripart érintő tevékenységeit, a résztvevők megismerhették az élelmiszeripari kamarai osztályokat, a munkacsoportokat (ezen belül is az élelmiszerkönyv és védjegy munkacsoportokat), illetve az élelmiszer-feldolgozás országos osztályon belül alakult alosztályokat.
Majd Keleti Marcell, a NAK élelmiszeripari igazgatója az Igazgatóság tevékenységeit és az élelmiszeripari koordinátori hálózatot ismertette. Az előadás kitért az igazgatóság kiemelt feladataira, (mint például az Élelmiszeripari Hírlevél, az Élelmiszeripari Körkép, illetve a „Tanuljunk együtt” szakmai gyakorlati napokra), és az élelmiszeriparikoordinátor-hálózat rövid bemutatására.
A következő felszólaló Posgay Miklós tanszéki mérnök volt, aki a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság és Élelmiszeripari Karán végzett projektjét mutatta be a résztvevőknek: az „ehető kávét”. Az innovatív keménycukorka termékcsalád bemutatása végigkísérte a cukorka ötletének születését, a termék összetevőit, azok hatásait egészen a gyártástechnológiai folyamatokig. Külön érdekesség a termék csomagolását, ami szintén ehető összetevőkből készült. Végezetül Nagy Balázs, a kamara megyei elnöki kabinetvezetője tájékoztatta a hallgatóságot a Vidékfejlesztési Program aktuális élelmiszeripari pályázatairól. Ezen felül a résztvevők megvitatták az élelmiszeripari szakképzés problémáit, valamint az ágazatot sújtó munkaerőhiány okai, lehetséges megoldásait.

A méhpusztulás, a növényvédőszer-kivonás, ökológiai másodvetés voltak a témái a 2018. november 20-i rendezvénynek. Mindhárom téma egy-egy vitaindító előadással, illetve prezentációval kezdődött, ezt követően a kerekasztal- beszélgetés résztvevői osztották meg saját szakterületük tapasztalatait a felvetésekkel kapcsolatosan.
Az első témakör a méhpusztulás okait járta körbe megoldási lehetőségeket keresve. Tóth Péter szaktanácsadó, méhész vitaindítójában a méhek pusztulása fölötti aggályait fejezte ki a gazdákkal való összefogást fontosságát hangsúlyozván. A téma kifejtéséhez kapcsolódott még Dr. Hercsel György főosztályvezető, megyei főállatorvos, valamint Szemerits Attila, a Győri Járási Hivatal Agrárügyi és Környezetvédelmi Főosztályának vezetője, akik a probléma bonyolultságát és összetettségét emelték ki.
A második beszélgetési blokkban a növényvédő szerek kivonásának lehetőségeiről és annak hatásairól szólt Antal Zoltán a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara megyei elnöke. Ehhez kapcsolódva csatlakozott a kérdéshez Varga Tamás Imre szaktanácsadó, méhész, aki a témát gyakorlati szemszögből véleményezte. Az utolsó szekcióban Zsolnai Balázs a NAK kertészeti szakértője a zöldítésről, azon belül az ökológiai másodvetés kötelezettségeiről, méhészetekben betöltött szerepéről és mindennek a 2020-as átalakításáról szólt.
Mivel mindhárom téma szorosan kapcsolódik a szántóföldi növénytermesztéshez, ezért Horváth Ottó és Mészáros Péter gyakorló gazdálkodóként osztotta meg véleményét, tapasztalatait a hallgatósággal.  Mindegyik blokk végén adódott lehetőség kérdés feltevésére a hallgatóság soraiból, akik örömmel és nem kis számban éltek ezzel a lehetőséggel.


(nak.hu)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám