Vármegyei hírek

2017. február 16-án jelentős érdeklődés mellett zajlott a vadászok és földtulajdonosok számára szervezett gazdafórum Szekszárdon. A fókuszban a vadászati törvénnyel kapcsolatos változások voltak.

 


Bleier Norbert, az FM tájegységi fővadásza – aki Tolna megye 409-es körzetének fővadásza – részletesen ismertette a vadgazdálkodás szempontjából fontos jogszabályi hátterét és a közelmúltban bekövetkezett változásokat. Többek között, hogy a sportvadászoknak január 1-től kötelező a vadászkamarai tagság, illetve, hogy a vadászati engedélyt március 1-től a vadászkamara állítja ki. Ezzel egy időben szigorodik a zárttéri vadtartás is, amely azonban egyértelműbbé válik. A vadgazdálkodási tervezés vonatkozásában elhangzott, hogy a körzeti tervet felváltja a tájegységi vadgazdálkodási terv – várhatóan külön jogszabály keretében és ez alapján kell az üzemtervet is elkészíteni, amelyet hétévente kötelező felülvizsgálni. Bleier Norbert kiemelte, hogy a vadászati törvény 78. § (1) leírja a vadászatra jogosult kötelességeit a károk megelőzése érdekében, a 79. § (1) pedig a föld használója tekintetében szabályozza a kötelességeket.


A második előadásban Király István, az OMVK Tolna megyei területi szervezetének titkára a Tolna megyét érintő vadkár alakulását és a becslés gyakorlati megvalósulását ismertette. Elmondta, hogy jelenleg sajnos nincs olyan országos szintű egységes vadkárfelmérési módszer, ami alapján a szakértők a vadállomány által okozott veszteséget számszerűsíteni lehetne, mindenki a saját módszere alapján ítéli meg ennek mértékét. Annak elősegítése érdekében, hogy mégis legyen egy országos szintű egységesített mérési rendszer, Király István egy könyvben megjelent egységes módszertanra hívta fel a figyelmet, amely iránymutatásul szolgálhat az egységnyi területen történő vadkárbecslés minél reálisabb megállapításához.
A szakember elmondta, Tolna megye a nagyvadállomány tekintetében az elmúlt 20 évben az országos 8. helyről a 6-ikra jött fel. Húszéves távlatban pedig a vadállomány létszáma több mint a duplájára nőtt, a legnagyobb mértékben a vaddisznó-, illetve a gímszarvas-állomány növekedett.


Somogyvári Vilmos, a NAK vidékfejlesztési szakértője a gazdák szemszögéből ismertette a vadkár és a védekezés lehetőségeit, az ezzel kapcsolatos általános elvárásokat és kötelezettségeket is. Kiemelte, az agrárkamara szeretné, hogy a vadkárszakértők képzése egységesített tananyag alapján történne, és vizsga után végezhessék tevékenységüket. Majd ismertette a legfontosabb változásokat:


-    A vadászatra jogosult a jóváhagyott éves vadgazdálkodási tervben a gímszarvasra és a vaddisznóra előírt elejtési tervszámokat nem teljesíti, akkor a következő vadászati évben a bekövetkezett vadkár teljes egészében a vadászatra jogosultat terheli.
-    A föld használója a vadkárok, valamint a vadban okozott károk megelőzése érdekében köteles a vadkár elhárításában, illetve csökkentésében a vadászatra jogosulttal egyeztetett, és a károk elhárítására vagy csökkentésére alkalmas módon közreműködni.
-    A károsodás vagy a károkozás veszélye esetén a vadászatra jogosultat haladéktalanul értesíteni és tájékoztatni kell.
-    A károkozás csökkentése érdekében a közvetlenül az erdősült terület mellett található mezőgazdasági táblán gondoskodni kell arról, hogy az erdősült terület szélétől legalább 5 méter szélességben olyan mezőgazdasági kultúrát termesszenek, amely magassága alapján lehetővé teszi az erdőből kiváltó vad észlelését és vadkárelhárító vadászatát.
-    Ez a terület a zöldítésbe beleszámít. A szakszerű agrotechnológiával művelt, a vad általi károkozás ellen a tőle elvárható mértékben és módon védett területeket a kritikus időszakokban ellenőrizni kell, illetve fokozottan közreműködni kell a vadkár megelőzése és elhárítása érdekében.
-    A föld használója a vadkárok, valamint a vadban okozott károk megelőzése érdekében köteles a mezőgazdasági tábla esetén hozzájárulni, hogy a vadászatra jogosult ideiglenesen, vadkárelhárító vadászatok célját szolgáló berendezéseket létesítsen, ha a létesítés és fenntartás költségeit a vadászatra jogosult fedezi.
-    Apróvadas vadászterületen az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott táblák kaszálása során vadriasztó-láncot vagy egyéb, hanghatáson alapuló vadriasztó eszközt lehet használni. A föld használója jogosult a vadállomány túlszaporodása miatt a vadászati hatóságnál állományszabályozó vadászat elrendelését kezdeményezni. Ha a föld használója közreműködési kötelezettségének nem tesz eleget, a vadkárt a föld használójának a terhére kell figyelembe venni.
-    Ha a föld használója vadkárigényét érvényesíteni kívánja, a bejelentési határidőn belül az észlelést követően – az egyes növénykultúrákra meghatározott bejelentési időszakban – azt a vadászatra jogosultnak írásban bejelenteni.
-    Ha egyes vadfajok állománya a mezőgazdasági vagy erdőgazdálkodási tevékenység folytatását, az élőhelyen található termékeket, terményeket, a mesterséges vizek halállományát, a vadászterület biológiai életközösségét, valamint a védett természeti területet jelentősen veszélyezteti, kezdeményezhető az adott vadfaj állományának csökkentése. A vadászati hatóság a károsult kérelmére, illetőleg az erdészeti vagy természetvédelmi hatóság kezdeményezésére, vagy hivatalból kötelezi a vadászatra jogosultat az egyes vadfajok állományának meghatározott határidőn belüli csökkentésére vagy a szükséges védőintézkedések megtételére.
-    A vadkár pénzügyi fedezete tekintetében vadászatra jogosult a vadkárért fizetendő kártérítés fedezete biztosítása érdekében elkülönített számlán pénzügyi fedezetet köteles létrehozni, melynek alapja a vadászatra jogosult előző évi vadkárért kifizetett kártérítés összege. Ezt a fedezetet a vadászati év november 1. napjáig biztosítania kell és az összeg befizetésének igazolását a vadászati hatóság részére a vadászati év november 15-ig köteles megküldeni.


A fórum zárásaként Ulrich József, a Szarvasgomba-termesztők Országos Egyesületének elnöke, szarvasgomba-termesztő előadásában ismertette a növényben rejlő igen magas potenciált. Felhívta a résztvevők figyelmét a Vidékfejlesztési Program keretében megjelent szarvasgomba-termesztéssel kapcsolatos pályázati felhívásra. Kiemelte, hogy neki az elmúlt tíz évben a szarvasgombás szaporítóanyaggal létrehozott erdő igen magas nyereséget hozott.

 


(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám