A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatósága 2019. augusztus 28-án kukorica gazdafórumot szervezett Cserkeszőlőn, „Kukorica fajtabemutató és agrárfórum” címmel. A fórumon a kukoricatermesztés aktualitásai, az új kutatási-és nemesítési eredmények, a szakszerű és hatékony tápanyag-gazdálkodás ismérvei és a gabonapiaci kilátások kerültek megtárgyalásra. A szakmai programot szántóföldi fajtabemutató zárta.
A rendezvényen részt vevőket Hubai Imre Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Jász-Nagykun-Szolnok megyei szervezetének elnöke köszöntötte. Végh András termeltetési vezető ismertette a legújabb kutatási eredményeket és a nemesítés legfontosabb célkitűzéseit. Mint mondta, az éghajlat és a gazdasági környezet folyamatosan változik, ezért mind a nemesítésnek, mind pedig a gazdálkodóknak lépést kell tartaniuk a változásokkal. Hozzátette, a kukoricatermesztésben lévő gazdasági potenciált csak a lehetőségeink befolyásolják.
Kovács István talajtani és tápanyag-gazdálkodási szaktanácsadó a rendelkezésünkre álló természeti erőforrások, ezen belül is a talajjal való szakszerű bánásmódra hívta fel a gazdálkodók figyelmét.
- A mai gazdasági és ökológiai viszonyok és elvárások között elengedhetetlenül fontos, hogy a termelők rendelkezzenek azon információkkal, amelyek alapján a növények számára biztosított tápanyag-utánpótlás szakszerűen, a növények valós igényeinek megfelelően történjen. Ehhez tisztában kell lennünk a talajok fizikai-és kémiai tulajdonságaival, tápanyag-szolgáltató képességével, ugyanis csak ebben az esetben lehet hatékony tápanyag-gazdálkodásról beszélni. A precíziós technológia a siker egyik kulcsa, a több éven keresztül végzett monitoring, mintavételek és a kapott eredmények kiértékelése biztosítják számunkra a szükséges információkat gazdálkodásunk optimalizálásához és a fenntarthatósághoz. Ez pedig az alapja a gazdaságos, nyereséges növénytermesztésnek - mondta.
Anderkó Kornél alapanyag-beszerző a világpiaci aktualitásokról és a gabonapiaci trendekről tartott előadást.
- A kukorica, mint végtermék számos formában felhasználható, egyre inkább előtérbe kerül az ipari feldolgozás. A felvásárlási árak nagyban függnek az európai és a tengerentúli kukoricatermés mennyiségétől, Magyarország termése önmagában nincs hatással az árak mozgására. A termelők ennek tudatában vannak, a gazdálkodás optimalizálásával tudnak tenni az eredményesség érdekében - jegyezte meg.
Az előadások után a martonvásári nemesítésű hibridkukoricák szántóföldi fajtabemutatója zárta a szakmai programot.
(nak.hu)