Témaoldal

2025. június 24-én Martonvásáron, a NAK Zöld Támogató Egységének szervezésében megrendezésre került - közel 100 fő részvételével - „A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás lehetőségei az agráriumban” című konferencia, amely a hazai agrárium egyik legégetőbb kérdésére keresett gyakorlati és stratégiai válaszokat.

A rendezvényt Horváth Bálint Martonvásár polgármestere, Szekeres Zsolt (HUN-REN ATK), dr. Szabó Balázs (Agrárminisztérium) és Fodor Zoltán (NAK) nyitotta meg, mindannyian hangsúlyozva a téma időszerűségét és fontosságát.

A szakmai program Fodor Nándor (HUN-REN ATK) előadásával indult, aki a klímaváltozás hatásait, és az ehhez kapcsolódó legújabb martonvásári kutatási irányokat mutatta be. Kiemelte, hogy ezek a negatív hatások, mint a felmelegedés és az aszály, az őszi vetésű búzára kevésbé vannak kedvezőtlen hatással, mint például a kukoricára, amely sokkal sérülékenyebb az időjárási szélsőségekkel szemben. Az őszi búza stabilabb terméseredményeket mutat, míg a kukorica hozamcsökkenése jelentősebb lehet a jövőben. Hangsúlyozta, hogy a legújabb kutatásokban a mesterséges intelligencia már kulcsszerepet játszik az adatelemzésben és a döntéstámogatásban, felgyorsítva a nemesítési és modellezési folyamatokat, de a jó eredményhez minél több és jó minőségű adat szükséges.

Az előadáson bemutatott prezentáció ITT megtekinthető.

Másodikként Óvári Csilla (AKI-ITE) a szénmegkötés lehetőségeit és a karbongazdálkodás fejlődését ismertette, kiemelve a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokat – mint az erdőtelepítés, takarónövények, talajkímélő művelés, agrárerdészeti rendszerek –, valamint a karbonkreditek szerepét a klímasemlegességi célok elérésében. Részletesen bemutatta a karbonkereskedelem rendszerét, a karbonkredit létrejöttének feltételeit és az EU-s szabályozás aktuális helyzetét is.

Az előadáson bemutatott prezentáció ITT megtekinthető.

A harmadik előadó Varga Ferenc Bence helyi gazdálkodó kiemelte a regeneratív gazdálkodás fontosságát és saját gazdaságának példáján keresztül mutatta be a klímaadaptáció és talajregeneráció gyakorlati lépéseit, a szántás elhagyásától a takarónövények alkalmazásán és a no-till technológián át az állattenyésztés integrálásáig. Kiemelte a talajegészség öt alapelvét, valamint bemutatta, hogy a gyakorlati tapasztalatok és a helyi kísérletek miként segítik a fenntartható gazdálkodási módszerek bevezetését.

Az előadáson bemutatott prezentáció ITT megtekinthető.

Negyedikként Sörlei Zita (Agrárminisztérium) a KAP Stratégiai Terv zöld intézkedéseit, a támogatható területek bővítését, az új ökológiai vízpótlási lehetőségeket és az Agro-ökológiai Program (AÖP) eredményeit ismertette, hangsúlyozva a feltételességi szabályok és a környezetvédelmi előírások változásait. Bemutatta, hogy a támogatási rendszer hogyan ösztönzi a fenntartható, klímabarát gazdálkodási gyakorlatok elterjedését.

Az előadáson bemutatott prezentáció ITT megtekinthető.

Az ebédet követő kerekasztal-beszélgetés során a résztvevők megvitatták, hogyan tudják a kutatók támogatni a gazdálkodókat, mi az Agrárminisztérium szerepe és milyen feltételek szükségesek ahhoz, hogy a kutatási eredmények a gyakorlatban is hasznosuljanak. Kiemelték, hogy fontos a kétirányú tudásáramlás: nemcsak a kutatók tudják segíteni a gazdákat a legújabb eredmények és innovációk átadásával, hanem a gazdálkodók gyakorlati tapasztalatai is nélkülözhetetlenek a kutatási irányok meghatározásához és a valóban hasznos, gyakorlatba átültethető megoldások kidolgozásához. Az Agrárminisztériumnak ebben a folyamatban kulcsszerepet kell betöltenie: támogatási programokkal ösztönözni az innovatív megoldások elterjedését, valamint elősegíteni, hogy a kutatási eredmények minél gyorsabban és hatékonyabban hasznosuljanak a gyakorlatban.

A szakmai nap zárásaként lehetőség nyílt kilátogatni Varga Ferenc Bence gazdaságába, ahol a résztvevők terepi bemutatón vehettek részt. A gazdaság egy no-till és egy kultivátoros művelésű direktvetett őszi búzatábláján a gazdálkodó ismertette aktuális tőszámkísérletüket, amely az optimális vetéssűrűség meghatározását és a búzaállomány fejlődésének vizsgálatát célozta. A bemutató jól példázta, hogyan egészíti ki egymást a kutatói tudás és a gazdálkodói tapasztalat, és miként lehet a tudományos eredményeket közvetlenül beépíteni a mindennapi gazdálkodásba.

A konferencia így nemcsak a legújabb kutatási eredmények és szakpolitikai irányok megosztására adott lehetőséget, hanem a tudomány és a gyakorlat közötti együttműködés erősítésére is. Reméljük, hogy az elhangzott tapasztalatok és ötletek hozzájárulhatnak a hazai agrárium sikeres klímaalkalmazkodásához.

 

NAK KAP-hálózat ZTE / Tuchbandné Varga Orsolya

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám