Földműves nyilvántartás

A 38/2014 (II. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 5. § (1) bekezdés b) pont bc) alpontja értelmében a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara (a továbbiakban: NAK) illetékes területi szerve igazolást bocsát ki arról, hogy a földműves nyilvántartásba felvételét kérelmező magánszemély a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző mindhárom évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott.

 

A NAK igazolására a kérelmezőnek kizárólag abban az esetben van szüksége, amennyiben:

- az 504/2013 (XII. 29.) Korm. rendelet szerinti mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú képzettséget igazoló okirattal nem rendelkezik, vagy

- nem minősül őstermelőnek és nem rendelkezik az adóhatóság által kiállított olyan igazolással, amely szerint a mezőgazdasági tevékenysége folytatásából a kérelem benyújtását megelőző mindhárom évben árbevétele származott, vagy

őstermelőnek minősül és a kérelméhez nem tudja csatolni az őstermelői igazolványt, és a lezárt értékesítési betétlap(ok) másolatát, amely szerint mezőgazdasági tevékenysége folytatásából a kérelem benyújtását megelőző mindhárom évben árbevétele származott.

A NAK illetékes területi szerve alatt a fenti igazolás kiállításának tekintetében a megvalósult mező- vagy erdőgazdasági célú beruházás szerint illetékes NAK területi szervet kell érteni.

Az ügyintézés menete

Az igazolás kiállításának feltétele a NAK-NY-84 nyilatkozat (a továbbiakban: nyilatkozat) kitöltése. A szükséges formanyomtatványokat a NAK falugazdászainál vagy a NAK megyei igazgatóságain lehet beszerezni, illetve a NAK portáljáról (www.tudas.nak.hu) letölthetőek. A nyilatkozatot a területileg illetékes NAK megyei igazgatóságának falugazdászánál vagy az illetékes NAK megyei igazgatóságán kell kitölteni és személyesen benyújtani. A nyilatkozat postai úton történő benyújtására nincsen lehetőség.

Az igazolást a NAK illetékes szervének igazgatója állítja ki, az igazolás kiadásának ügyintézési határideje a nyilatkozat benyújtását követő 30 nap.

A nyilatkozat utolsó részében meg kell jelölni, hogy az igazolást a kérelmező a NAK illetékes szervének igazgatóságán kívánja kézhez venni vagy kéri, hogy az igazolás postai úton kerüljön megküldésre részére.

Az igazolás kiállításának feltételei

A nyilatkozat 1.) pontjában a kérelmezőnek meg kell jelölnie, hogy a kérelem benyújtását megelőző három év tekintetében mely években nem rendelkezett mezőgazdasági tevékenysége folytatásából származó árbevétellel.

Fontos kiemelni, hogy amennyiben valamely év tekintetében a kérelmező úgy nyilatkozik, hogy árbevétellel rendelkezett, annak valóságtartalmát a NAK nem vizsgálja. Ennek megfelelően:

- A NAK illetékes területi szerve kizárólag azon évek vonatkozásában állítja ki igazolását, melyek tekintetében a nyilatkozat 1.) pontjában a kérelmező úgy nyilatkozott, hogy mezőgazdasági tevékenységéből árbevétele nem származott.

- Azon évek tekintetében, melynek vonatkozásában a kérelmező a nyilatkozat 1.) pontjában úgy nyilatkozott, hogy mezőgazdasági tevékenységéből árbevétele származott, ott az árbevétel meglétének tényét a Rendelet 5. § (1) bekezdés b) pont ba) és bb) pontjának megfelelően szükséges igazolni:

   - Őstermelőnek minősülő kérelmező esetében az őstermelői igazolvány és a lezárt értékesítési betétlapok.

   - Őstermelőnek nem minősülő kérelmezők esetében a Nemzeti Adó és Vámhivatal (a továbbiakban: NAV) által kiállított határozatot, amelynek indoklás része tartalmazza, hogy a kérelmező mely években rendelkezett mezőgazdasági tevékenysége folytatásából származó árbevétellel. (A NAV a      Rendelet 5. § (1) bekezdés b) pont ba) alpont szerinti igazolás kiállítására vonatkozó kérelmet elutasítja, ha a kérelmező a kérelem benyújtását megelőző három év valamelyikében nem rendelkezik mezőgazdasági tevékenysége folytatásából származó árbevétellel. A NAV által kiállított határozat tartalmazza azon éveket, amikor a kérelmező rendelkezett mezőgazdasági tevékenysége folytatásából származó árbevétellel).

Azon évek tekintetében, melyekről a nyilatkozat 1.) pontjában úgy nyilatkozott, hogy mezőgazdasági árbevétele nem származott az igazolás kiállításának érdekében az alábbiakat kell a megfelelő bizonyítási eszközökkel alátámasztania:

A) Mezőgazdasági tevékenységét a saját nevében és a saját kockázatára folytatta (a nyilatkozat 2. pontja). Ennek alátámasztására az alábbi dokumentumok valamelyikét szükséges a kérelmezőnek a nyilatkozathoz mellékelnie:

   - A naptári év egészére vagy egy részére vonatkozó, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) által kiállított jogerős, helyt adó vagy részben helyt adó határozat területalapú, vagy erdőnek minősülő területre vonatkozó támogatás igénybevételéről.

   - A föld használatát igazoló dokumentum:

       - a kérelmező nevére kiállított földhasználati lap. A föld tulajdonjogát igazoló dokumentum önmagában nem elfogadható, kivéve, ha igazoltan a területre nincs egyéb bejegyzett földhasználó, vagy a használat nem jegyezhető be (pl. 1 ha alatti belterületi föld, kivettként nyilvántartott, de ténylegesen mezőgazdasági hasznosítás alatt álló földterület – 109/1999. (XII.29.) FVM rendelet 50. § (2) bek a); (3) f); g)).

       - a kérelmező nevére szóló föld haszonbérleti szerződés (beleértve a haszonkölcsönt, a felesbérletet, a szívességi használatra illetve a részesművelésre vonatkozó szerződést, az NFA-val, vagy a honvédelemmel kötött használati szerződést, illetve az elbirtoklásra vonatkozó dokumentumokat is), amely igazolja, hogy az érintett földterület a kérelmező használatában volt;

B) Az árbevétel azért maradt el, mivel a kérelmező által megvalósított mező-, erdőgazdasági beruházás nem hasznosulhatott (a nyilatkozat 3.) pontja).

A nyilatkozathoz mellékelni kell:

- 30 napnál nem régebbi földhasználati összesítőt, amennyiben a kérelmező erdőnek nem minősülő földterületekkel rendelkezik.

- a NÉBIH Erdészeti Igazgatósága által kiállított igazolást, mely tartalmazza a kérelmező használatában álló valamennyi erdőrészletet, amennyiben a kérelmező erdőnek minősülő földterületekkel rendelkezik.

Amennyiben a kérelmező a fenti dokumentumok egyikét sem tudja nyilatkozatához mellékelni, akkor a NAK illetékes területi szervének az igazolást nem áll módjában kiállítani.

A kérelmezőnek valamennyi, a fenti dokumentumokon szereplő földterület vagy erdőrészlet vonatkozásában meg kell jelölnie a beruházás hasznosulásának elmaradásának okát azon évek tekintetében, melyekben mezőgazdasági tevékenységéből árbevétele nem származott.

A nyilatkozaton beruházás hasznosulása elmaradásának okaként az alábbi négy ok valamelyikét lehet megjelölni, amit a megfelelő bizonyítási eszközökkel kell alátámasztani:

- Szőlő, gyümölcs ültetvény nem fordult termőre: ebben az esetben a nyilatkozathoz mellékelni kell a telepítési naplót, illetve a telepítési engedélyt. Az beruházás hasznosulásának okaként a termőre fordulás elmaradása csak abban az esetben fogadható el, amennyiben az ültetvény telepítése és a nyilatkozatban megjelölt év különbsége nem haladja meg az 1. számú mellékletben meghatározott évek számát.

- Az erdőrészletekben fahasználati tevékenység nem volt: ebben az esetben a nyilatkozathoz mellékelni kell a NÉBIH Erdészeti Igazgatósága által elfogadott telepítési terv jóváhagyó határozatot, valamint az erdőrészletre vonatkozó erdőterv kivonatot, amely egyértelműen alátámasztja azt, hogy az adott évben az adott erdőrészleten fahasználat nem történt.

- Vis maior esemény: ebben az esetben a nyilatkozathoz az alábbi dokumentumok valamelyikét szükséges mellékelni:

   - 44/2007. (VI. 8.) FVM rendelet alapján a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési hivatal által kiállított vis maior igazolás.

   - A Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatósága által kiállított olyan hatósági bizonyítvány, mely az adott növénykultúra esetében legalább 50%-os kármértéket tartalmaz.

   - A kérelmező által bemutatott biztosítási kárszakértő által kiállított kárfelvételi jegyzőkönyv, amely legalább 50%-os kármértéket tartalmaz.

- Területpihentetés: ebben az esetben a nyilatkozathoz mellékelni kell az MVH által kiállított területalapú támogatásról szóló határozatot, melyben az adott terület az adott évben pihentetett területként vagy zöldugarként került feltüntetésre.

Amennyiben a kérelmező az A) vagy B) pontban tett nyilatkozatát a megfelelő dokumentumokkal nem tudja alátámasztani, akkor a NAK illetékes területi szervének az igazolást nem áll módjában kiállítani.

 

Az igazolás kiadásának részletes feltételeit tartalmazó tájékoztatót innen töltheti le:

document NAK NY 83 Tájékoztató v20 (103 KB)

Az igazolás kiállításához szükséges NAK-NY-84 nyilatkozat:

document NAK NY 84 Nyilatkozat v20 (127 KB)

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám