Sajtóközlemények

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) magánszemély (őstermelő és egyéni vállalkozó) tagjai számára 2021. október 15-én kezdődik a tavaszról elhalasztott tagdíj-megállapítási időszak, a tagdíjat 2021. november 30-ig kell befizetni. A tagság részéről felmerült kérések és az eddigi tapasztalatok alapján újabb kedvezményeket vezet be a NAK, amelyek egyúttal az adminisztrációt is csökkentik.

 A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Országos Elnökségének döntése értelmében a 2021. évi tagdíj-megállapítás két ütemben zajlik. Az árbevétel alapú tagdíjat fizető tagok közül az év első felében (2021. május 1. és június 15. között) került sor a gazdálkodó szervezetek tagdíj-megállapítására. Az őstermelők és egyéni vállalkozók esetében ez 2021. október 15-én veszi kezdetét. Az érintettek 2021. november 15-ig tekinthetik meg a NAK portálján keresztül elérhető e-Iroda fiókjukban a Kamara által számukra megállapított 2021. évi tagdíjat. Azoknak az őstermelőknek, akiknek 2019. évi nettó árbevétele nem érte el a 600 ezer forintot, a NAK postai csekket küld a 2.000 forintos tagdíjról. A tagdíj befizetésének határideje 2021. november 30.

A tagságtól érkezett visszajelzések és az eddig tapasztalatok alapján újabb kedvezmények bevezetéséről döntött a NAK Országos Küldöttgyűlése. Az idei évtől – a jövedéki adóhoz hasonlóan – a bevallott és megfizetett népegészségügyi termékadó (NETA) összegével is csökkenthető a tagdíjfizetés alapját képező árbevétel.

Már több éve érvényben lévő kedvezmény, hogy azon kamarai tagok, akiknek agrárgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétele nem éri el a teljes árbevételének 33 százalékát, kérhetik, hogy a tagdíjfizetési osztályba sorolás csak az agrárgazdasági tevékenységből származó árbevétel alapján történjen. Ezt az arányt eddig csak kérelemre lehetett 50 százalékra emelni, a jövőben azonban ezt már mindenki automatikusan igényelheti - tehát az 50 százalékos agrártevékenységi arányt meg nem haladó, arányosítási kedvezménnyel élők ezt már külön jóváhagyás nélkül is megtehetik. Ezzel gyorsul az ügyintézés, és mérséklődnek az adminisztrációs terhek.

Szintén a bürokráciacsökkentést szolgálják a tagdíjkedvezmény-igazolások szabályainak, összeghatárainak módosításai. Azokat a kedvezmény igénybevételére jogosító tételeket, amelyek a tag könyveléséből, kimutatásaiból egyértelműen meghatározhatók (ilyenek például az agrártámogatások, a jövedéki adó vagy a tárgyi eszköz levonások), 300 millió Ft-ot meg nem haladó árbevétel esetén igazolhatja könyvelő, adószakértő vagy adótanácsadó. Ez az értékhatár eddig 50 millió Ft volt. Továbbá, ha a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által a NAK részére szolgáltatott árbevétel adat és a tényleges árbevétel között eltérés van, akkor – ha a NAV által közölt bevétel nem haladja meg az 50 millió Ft-ot – azt könyvelő, adószakértő vagy adótanácsadó is igazolhatja, csak e felett van szükség könyvvizsgáló bevonására, vagy hatósági (NAV) igazolás beszerzésére.

A kisvállalati adózási formát (KIVA) alkalmazó tagokról a NAK csak bevétel adatot kap, nem pedig a tagdíj-megállapítás alapjául szolgáló nettó árbevétel adatot, így csak ez alapján tudja meghatározni a tagdíjfizetés alapját. Amennyiben a kettő között különbség van (mert például a tag tárgyi eszközt is értékesített), úgy az érintett az Igazságügyi Minisztérium Elektronikus Beszámoló Rendszer portálján közzétett eredménykimutatás benyújtásával igazolhatja nettó árbevételét.

 

Technikai információk a tagdíj-megállapításról és -befizetésről

 

A NAK árbevétel alapú tagdíjat fizető magánszemély (őstermelő és egyéni vállalkozó) tagjai
2021. október 15-től november 15-ig tekinthetik meg a NAK portáljáról (www.nak.hu) bejelentkezést követően elérhető e-Iroda fiókjukban, a „2021. évi tagdíj-megállapítás” menüpont alatt a NAK által számukra megállapított 2021. évi tagdíjat, valamint a számításhoz felhasznált, 2019. évi bevétel, árbevétel adatokat, továbbá a rendelkezésre álló, mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv által folyósított támogatásra vonatkozó adatot.

Az érintett tagok egyetértés esetén egyetlen kattintással elfogadhatják a NAK által megállapított tagdíjat. Amennyiben a számítás alapjául szolgáló adatokat korrigálni szeretnék, vagy tagdíjkedvezménnyel kívánnak élni, úgy a korábbi önbevallási felülethez hasonló formában tudják jelezni ezen igényüket a szükséges igazolások csatolásával. Azok a NAK által megállapított tagdíjak, amelyeknek 2021. november 15-ig sem az elfogadásuk, sem a korrekciójuk nem történik meg, a NAK Alapszabálya értelmében elfogadottnak minősülnek.

Az adatok módosítására, a kedvezmények pótlékmentes igénybevételére a tagdíj-megállapítási időszak végéig van lehetőség. A 2021. évi tagdíjhoz 2021. november 15-ét követően is beküldhetőek igazolások, a felülvizsgált tagdíjat azonban ebben az esetben 20 százalék pótlék is terhelni fogja. A beküldés végső határideje őstermelők és egyéni vállalkozók esetében 2022. november 15. Mivel a gazdálkodó szervezetek számára májusban és júniusban már lezajlott a tagdíj-megállapítás, esetükben 2022. június 15. a végső határidő.

A 2020. évi tagdíj felülvizsgálatához 2021. október 31-ig tudja fogadni a NAK az igazolásokat. A 2020. november 3. - 2021. október 31. között felülvizsgált 2020. évi tagdíjat szintén terheli a 20 százalékos pótlék.

A 2020. évtől változott a kedvezmények igénybevételéhez szükséges igazolások kiállításának módja. A tavalyi évtől – az Alapszabályban rögzített feltételeket figyelembe véve – már könyvelők is készíthetnek olyan igazolásokat, amelyeket korábban csak könyvvizsgálók tehettek meg. Újdonság, hogy az idei tagdíj-megállapítás során már adószakértők és adótanácsadók is eljárhatnak, ők a könyvelőkével azonos jogosultságokat élveznek.

A NAK tagjainak idén is lehetőségük van arra, hogy e-Iroda fiókjukon keresztül meghatalmazzák könyvelőjüket, adószakértőjüket, adótanácsadójukat vagy könyvvizsgálójukat, hogy helyettük ő fogadja el vagy korrigálja a 2021. évi tagdíjat. A tavaly adott meghatalmazások – amennyiben időközben nem vonták azokat vissza – idén is érvényesek. Az adószakértők, adótanácsadók, könyvelők és könyvvizsgálók eljárásáról bővebb információ a NAK portálján érhető el.

A 2021. évi tagdíj megfizetésének határideje: 2021. november 30. A tagdíj rendezhető a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, OTP BANK Nyrt.-nél vezetett 11749008-20190244 számú bankszámlájára történő banki átutalással; ebben az esetben a közlemény rovatban fel kell tüntetni a tag kamarai nyilvántartási számát, továbbá adószámát/adóazonosító jelét. A tagdíj az e-Irodán keresztül online díjfizetéssel is kiegyenlíthető: a bankkártyás fizetés mellett az idei évtől már átutalásra is van mód. A 2021. évi tagdíj fizetését a „2021. évi tagdíj-megállapítás” menüpontból, az esetleges korábbi elmaradások rendezését az „Online fizetés” menüpontból lehet elindítani. Amennyiben a tagnak tartozása van, de sürgősen ún. nullás (nincs tartozása) igazolásra van szüksége, úgy a NAK javasolja, hogy a tag az elmaradását online díjfizetéssel egyenlítse ki. Sikeres tranzakció esetén az összeg néhány percen belül jóváíródik az egyenlegen, mely az
e-Irodán belül a „Folyószámla-kimutatás” menüpontban ellenőrizhető.

A NAK kéri tagjait, hogy naprakész információkért kövessék nyomon a köztestület portálját (www.nak.hu), kérdés esetén pedig forduljanak bizalommal falugazdászaikhoz, illetve a NAK ügyfélszolgálatához (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.; +36 80 900 365).

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám