Élelmiszer-feldolgozás

A NAK tavaly őszi-téli Élelmiszeripari Körkép rendezvényének alkoholosital-gyártás rendezvényén Halász Róbert, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács elnöke előadásában bemutatta a szeszpiac jelenlegi helyzetét.

 

Az égetett szesz vagy alkoholpárlat (egyszerűen párlat) olyan alkoholos ital, melynek alapanyagát alkoholos erjedés után lepárolják így legnagyobbrészt etanol vizes oldatából áll. A párlat íze a lepárlás módszerétől függően lehet semleges, vagy többé-kevésbé megőrizheti az erjedt alapanyag aromáit, de emellett gyakran ízesítik vagy fahordóban érlelik. Jellemzően 15–55 százalék közötti alkoholtartalommal, kis adagokban fogyasztják; ezért gyakran röviditalnak is nevezik. Az égetett szeszt a 18. századtól kezdve „pálinkának” nevezték a magyar nyelvben. A 20. század folyamán a pálinka magyar viszonylatban egyre inkább a gyümölcs-, seprő- és törkölypárlatokra utalt.


A II. világháborút követő szocialista rendszerben a gazdaságosság volt a szeszfőzés fő szempontja. A valódi párlatok borból és hibás gyümölcsből készültek. A hibátlan gyümölcs szeszipari felhasználását pazarlásnak nevezték. Legnagyobb mennyiségben feldolgozott gyümölcs az alma volt, ezért minőségi vodkát is finomítottak belőle. A finomszesz alapanyaga a cukorrépamelasz volt, a gabonát ekkor nem használták szeszgyártásra. Ízesítőeszenciából készítettek pl. rumot de ugyanígy gyártották az úgynevezett „kommersz pálinkát”, azaz gyümölcspálinka-utánzatot is cseresznye és kajszibarack ízesítéssel. 1951 után a kereskedelmi gyümölcspárlatok egy jelentős része házilag erjesztett cefrékből készült az úgynevezett „feles főzés” keretein belül, mely során a magánszemélyek a bérfőzetett pálinkájuk felét beszolgáltatták. 1970-ben beszüntették a feles főzést, és a bérfőzetés adóját ezután kizárólag pénzben szedték be. A rendszerváltás után is fennmaradt az ízesített melaszszeszből készült „gyümölcspálinka” és „rum” ipari hagyománya, sőt, további ízekkel bővült a mesterséges utánzatok kínálata.

Magyarország 2004-es uniós csatlakozása és a pálinka eredetvédelme azonban azt eredményezte, hogy a kommersz párlatutánzatok szeszes ital, ízesített vodka és likőr neveken maradtak forgalomban. Hazánkban jelenleg két alkoholgyártó üzem (egy épülőben), 35-40 darab szeszes ital gyártó cég, 130-140 darab kereskedelmi pálinkafőzde és 500-600 bérfőzde található. Bérfőzés keretében 50 liter mennyiségig 50 százalékos jövedéki adó kedvezménnyel 86 térfogat-százalékos gyümölcsszesz főzethető kedvezményes adózási feltételek mellett (835 forint/liter 50 fokos párlat + főzdei díj). Magánfőzésben évente legfeljebb 86 liter (42 fokos) italt lehet előállítani. A magánfőzéshez való jogot minimum 5 darab párlat adójeggyel lehet megváltani (700 Forint/darab). A desztillálóberendezést a helyileg illetékes önkormányzat adócsoportjához kell bejelenteni.


A szabadforgalomba hozott szeszes italok tekintetében (2009 és 2015 között) elmondható, hogy a szeszes italok tendenciája csökken, a kereskedelmi pálinka - köszönhetően egyre tetszetősebb megjelenésüknek és változatosabb íz világuknak - mennyisége stabil, a bérfőzött pálinka mennyisége az elérhető gyümölcstől jelentősen függ, míg az otthon főzött pálinka mennyisége jelentős, de csak becsülhető (2-6 millió heltoliterfok).
Az Európai Unió országainak átlagos alkoholos ital fogyasztását a sör vezeti (4,2 liter), amelyet a bor (3,4 liter) és a szeszes ital (2,4 liter) követ. A hazai fogyasztás élén a sör és a szeszes italok találhatók holtversenyben (3,8 liter), amelyeket a bor (3,4 liter) követ. A szeszes italok teljes forgalma 168 milliárd forintra becsülhető, amelyből a vendéglátás 95 milliárd forintnyi összeggel részesedik, míg a kiskereskedelem 73 milliárd forinttal.


Magyarországon a szeszes italok jövedéki adója (1065 euró/hektoliter) az uniós átlag alatt (1800 euró/hektoliter) található. A jövedéki adó mértéke Bulgáriában a legalacsonyabb (562 euró/hektoliter), míg Svédországban a legmagasabb (5455 euró/hektoliter). Magyarország szeszesital-kereskedelmének kb. 10 százaléka származik importból, főként whisky, bitter és likőrök. Legjelentősebb export termékeink a keserű italok, a vodka és a különböző likőrök.
A szeszes italok 2016 első féléves forgalmi adatai alapján elmondható, hogy a prémium árkategóriát vásárlók a márkát részesítik előnyben. A kereskedelmi forgalom 40 százaléka a kommersz italok árkategóriájába esik. Az égetett szesz kategóriában a valós fogyasztás a magán és bérfőzetett italokból kerül ki, mely jelentősebben olcsóbb, mint a kereskedelemben kapható termékek. A szeszesi talok típusa alapján a fogyasztás közel felét a pálinka adja.

 

(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám