Figyelem! A beérkezett kérdésekre adott válaszok tájékoztató jellegűek, minden esetben a vonatkozó jogszabályban foglaltak az irányadóak!

A tartalom folyamatosan frissül!

A 2023. évre vonatkozó és jelenleg is aktuális kérdés-válaszok témakörönkénti bontásban megtalálhatóak a https://kap.mnvh.eu/faqcategories oldalon.

ALAPTÁMOGATÁS (BISS) - FELTÉTELESSÉG

(Az újraelosztó támogatásra (CRISS) vonatkozó kérdés-válaszok ehhez a támakörhöz kerülnek feltüntetésre.)

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

.

AGRO-ÖKOLÓGIAI PROGRAM (AÖP)

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

AÖP vállalásnál a szántóterületek minimum 50%-án kell alkalmaznia készítményt. Az említett szer valamennyi szántóföldi kultúrában használható, nem csak az őszi árpára. Minimum egyszer, maximum háromszor juttatható ki egy tenyészidőszakban minimum 2 l/ha, maximum 3 l/ha dózisban, legfeljebb 2%-os töménységben. Tehát 1 l/ha dózis nem elegendő, mivel a gyakorlat teljesítése során az engedélyokiratban foglaltak az irányadóak.

A kötelező agrotechnikai bejelentések számának csökkentése érdekében a tavalyi évhez képest egy szűkített lista került összeállításra. A jelen listával kapcsolatban nem várható további módosítás. 

A gyakorlat teljesítésébe bevont táblákon a talajművelés – ideértve a szervestrágya vagy növényi maradványok talajba dolgozását is – során olyan technológiát kell választani, amely nem jár a talaj forgatásával. A maximum 10 cm-ig elvégzett munkálat bedolgozásnak számít, beleértve a max. 10 cm-ig elvégzett tárcsázást is.

FIATAL GAZDA

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

.

TERMELÉSHEZ KÖTÖTT NÖVÉNY

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

Termeléshez kötött támogatás másodvetésű kultúrára is igényelhető, azzal a kikötéssel, hogy mezőgazdasági termelő adott tárgyévben egyidejűleg egy tábla vonatkozásában több típusú termeléshez kötött közvetlen támogatást nem igényelhet.

TERMELÉSHEZ KÖTÖTT ÁLLAT

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

EGYÉB TÉMAKÖRÖK

(Átmeneti nemzeti támogatás (ÁNT), Történelmi bázosjogosultság (TB), Erdős támogatások, Változásbejelentés)

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

A "VP4-10.2.1.1-21 pályázat felhívás 3.4.2. Mérföldkövek tervezésével kapcsolatos elvárások pontja értelmében a 2022-ben támogatási kérelmet beadók 1. kifizetési igénylésüket a 2023. évi egységes kérelem benyújtási ideje alatt nyújthatták be.

A pályázati felhívás VI. Jogkövetkezmények érvényesítésének szabályai című fejezetének 12. pontja az alábbit rögzíti:

„12. Amennyiben a támogatást igénylő az adott évben egyáltalán nem nyújt be kifizetési igénylést a támogatott fajtára, úgy az adott fajtára vonatkozó támogatási jogosultsága megszűnik, és az adott fajtára vonatkozó, már igénybe vett teljes támogatási összeget köteles visszafizetni.”

Tehát a 2022. év januárjában benyújtott támogatási kérelem vonatkozásában a kérelmező 2022-ben még nem, csak 2023-ban igényelhetett volna kifizetést. Tekintettel arra, hogy ezt a kérelmező a 2023. évi egységes kérelem benyújtási ideje alatt nem tette meg, így a pályázati felhívás VI. Jogkövetkezmények érvényesítésének szabályai című fejezetének 12. pontjában rögzítettek értelmében az adott fajtára vonatkozó támogatási jogosultsága megszűnt, így értelemszerűen az idei évben sem nyújthat be már kifizetési kérelmet."

A földhasználati kategóriák közötti váltás nem megengedett, vagyis december 31-ig fenn kell tartani adott kategóriát. A lucerna fenntartásra kifejezetten nincs fenntartási kötelezettség, azonban a feltételesség, a minimumkövetelmény szabályait be kell tartani.

Arra kell figyelemmel lenni, hogy a jelenlegi Pályázati Felhívás szabályait december 31-ig be kell tartani, majd az új Pályázati Felhívás fogja tartalmazni az új szabályokat. Erről jelenleg nem tudunk tájékoztatást adni.

A 2018. évi Pályázati Felhívás alapján az ültetvény újratelepítését a kivágással érintett KET vonatkozásában a kivágás befejezésétől számított 12 hónapon belül kell elvégezni. A kivágást a Kincstár felé be kell jelenteni. Ha az ültetvény kivágás anélkül történt, hogy a támogatást igénylő a kivágott, támogatási jogosultsággal érintett ültetvényét újratelepíti, akkor a kivágás bejelentését követő 12 hónapon belül a visszatelepítés nélkül kivágott terület nagyságához igazodó visszavonási kérelmet kell benyújtania az Államkincstárnak. Ennek megfelelően a Pályázati Felhívás alapján az újratelepítésre 12 hónap áll rendelkezésre. Fentieken túl a gazdálkodónak meg kell felelnie az egységes kérelem rendeletben foglalt feltételeknek, továbbá a feltételesség rendelet szerinti feltételeknek.

A 4%-os nem termelő tájképi elem és terület (NPLFA) kötelező aránya több területtípussal is teljesíthető. A 2023. december 31. előtt elvetett lucerna jelölhető NPLFA parlagként, ekkor azonban kaszálék a területről a január 1-től augusztus 31-ig tartó időszakban nem hordható le. Az NPLFA parlagként jelölt területen a pihentetési időszak alatt növényvédőszer kijuttatása tilos.

A lucerna hasznosítású tábla nitrogénmegkötő növénnyel bevetett NPLFA területként is jelölhető, ekkor más előírások vonatkoznak rá. Nitrogénmegkötő NPLFA-ként történő elfogadhatósághoz kötelező a pillangós növény legalább 50%-ot elérő csíraszám aránya, a területen tartás május 1. és szeptember 30. között, vegyszer - ideértve a csávázott vetőmagot - tárgyévben nem juttatható ki, amíg a növény a területen van. (2024. évi vetés esetén, amennyiben a vetés a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervből nyújtott támogatások igénybevétele során alkalmazandó feltételekről szóló AM rendelet kihirdetése után történik, kötelező a minősített vetőmag. A jogszabály a válasz írásának időpontjában még nem került kihirdetésre.)
Szárzúzást semmiképp nem kell lucernára jelenteni az EK-ban.
Bármelyik NPLFA terület jelölése esetén a gazdálkodási napló vezetése kötelező!
A 2024. támogatási évben lehetőség van a 4%-ot bármely NPLFA területtípussal teljesíteni, nem kötelező parlagot jelölni, és az ökológiai jelentőségű másodvetés is teljes területtel kerül figyelembevételre (a súlyozási tényezőjét 0,3-ról 1-re emelték).

A jogszabály 21. mellékletben tételesen felsorolja azokat az ősszel vetett növénykultúrákat, amelyek kizárólag 2024-ben csak akkor fogadhatók el talajtakarásos parlag NPLFA-ként, ha az EK beadásra nyitva álló határidő végéig 2024-ben szárzúzás történik. (1. Őszi búza 2. Őszi durumbúza 3. Őszi tönkölybúza 4. Őszi novum búza 5. Őszi tönke búza 6. Őszi alakor búza 7. Őszi árpa 8. Őszi zab 9. Őszi tritikálé 10. Őszi káposztarepce 11. Mák (őszi))
Az EK beadófelületén csak ezen növénykultúrák esetében került kialakításra a lehetőség szárzúzás agrotechnika bejelentésére.

A többi talajtakarásos parlagként elfogadható kultúrát a 3. melléklet tartalmazza, ezek esetén a kaszálás vagy szárzúzás nem kötelező, de a kultúrállapot fenntartására csak ezek az agrotechnikák állnak rendelkezésre. Ezeket nem kell bejelenteni! (Kaszálék nem hordható le.)
A lucerna telepítésével kapcsolatban bővebben ld. az előző kérdésre írt választ – a 2024. évben telepített lucerna kizárólag nitrogénmegkötő növénnyel bevetett területként jelölhető NPLFA akkor, ha május 1. előtt elvetésre kerül a minősített, nem csávázott vetőmag és legalább szeptember 30-ig a területe van, növényvédőszer kijuttatás nem történik.

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám