Mezőgazdasági termelés

A cikksorozat harmadik részében a bárányok születési súlyának mortalitásra gyakorolt hatását, valamint a mortalitás mértékének csökkentése érdekében alkalmazható praktikákat mutatjuk be.


A SheepNet praktikák címmel elindított cikksorozatunkkal a SheepNet (Sharing Expertise and Experience towards sheep Productivity through NETworking) nemzetközi projekt által összegyűjtött, a juhok termelékenységének növelésére és a bárány mortalitás csökkentésére irányuló jó gyakorlatokat, tippeket és praktikákat kívánunk bemutatni.

A bárányok születési súlyát számos tényező befolyásolja, mint például: alom méret, bárány(ok) neme, genotípus, fajta, anyajuh testkondíciója a vemhesség alatt. A SheepNet projekt egyik fő partnere, az írországi Teagasc által készített tanulmányok igazolták, hogy a vizsgált hústípusú állományban a bárány születési tömegének 0,5 kg-os növekedése 1,7 kg-mal növeli a 14 hetes kori választási súlyt, azonban mindenképp szem előtt szükséges tartani, hogy az alom méretétől függetlenül ‒ az alacsony születési súly mellett ‒ a túlságosan magas születési súly is növekvő báránymortalitáshoz vezet.

Optimális bárány születési súly (Belclare-X és Chamoise-X)

Alomméret Születési súly (kg) %
1 bárány 6 100
2 bárány 5,6 93
3 bárány 4,7 78


(Forrás: SheepNet-Tip&Trick, Alan Bohan and Tim Keady, Írország 2017. Grassland Science, Animal & Grassland Research & Innovation Centre, Teagasc)


Mint arról már korábbi cikkünkben is írtunk, az egyes ellések esetén a bárányok mortalitása elsősorban a nagyobb, 7 kg feletti súlyú bárányok esetén fordult elő, a halva születés vagy a választásig bekövetkező elhullás oka pedig elsősorban a nehéz ellés. A nagyobb almok ‒ hármas és négyes ikerellések ‒ esetén pedig magasabb mértékű mortalitása az alacsonyabb, 3,5 kg-nál kisebb születési súly eredményeképpen lépett fel.

A bárány születési súlyának hatása a bárány mortalitására


(Forrás: SheepNet-Tip&Trick, Alan Bohan and Tim Keady, Írország 2017. Grassland Science, Animal & Grassland Research & Innovation Centre, Teagasc)


Az optimális bárányszületési súly elérése érdekében minden esetben fordítsunk kiemelt figyelmet az anyák kedvező testkondíciójára, az alom méretének megállapítása érdekében alkalmazzunk ultrahangos vemhességvizsgálatot, a vemhesség időszaka alatt pedig az anya ‒ és ezáltal a vehem igényeit is ‒ kielégítő kezelési- és takarmányozási protokollokat alkalmazzunk.

Összefoglalóan elmondható, hogy az optimális bárányszületési súly elérésével csökkenthetjük mind a túl nagy súllyal születő bárányok esetén fellépő nehéz ellések számát, valamint a túl alacsony súllyal születő bárányok asszisztált vagy mesterséges felnevelésével járó élő munka igényt. Az optimális bárányszületési súly eredményeként elérhető magasabb választáskori testtömeg, valamint az alacsonyabb mortalitás állományszinten javítja a termelékenységét.

Kérjük, kísérje figyelemmel cikksorozatunk későbbi, a SheepNet praktikákhoz kapcsolódó részeit is, melyekben további hasznos információkat kívánunk megosztani a projekt által összegyűjtött legjobb gyakorlatokról és tippekről.

Javasoljuk továbbá, hogy olvassa el a cikksorozat korábbi részeit valamint a SheepNet projekttel kapcsolatos korábban megjelentetett cikkeket is, melyek az alábbi linkeken érhetőek el:
•    SheepNet praktikák 2. – Az alomméret báránymortalitásra gyakorolt hatása
•    SheepNet praktikák 1. – A báránymortalitás csökkentése
•   A SheepNet projekt három éve számokban
•   Fókuszban a termelékenység növelése, a báránymortalitás csökkentése
•    Juhtenyésztés ír módra
•    Nemzetközi juhtenyésztési workshop: fókuszban a termelékenység
•    Sok hasznos információ a juhtenyésztési workshopon

 

(NAK/Borovka Zsuzsa)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám