Sajtóközlemények

Az idén is korán jött a tavasz, a szokatlan februári időjárásnak minden bizonnyal komoly hatása lesz a hazai gyümölcstermesztésre. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint a tavaszi fagyok elleni védekezés a művelési rendszer minden egyes elemének megfelelő, átgondolt alkalmazásával lehet sikeres. Már a gyümölcsfajták kiválasztása során gondos tervezésre van szükség, célszerű a minél hosszabb mélynyugalmi idejű és a minél később virágzó fajtákat választani.

Az elmúlt hetekben sorra dőltek meg a melegrekordok, talán emberemlékezet óta nem volt olyan meleg a február, mint az idei. Bár sokan bizonyára örülnek a korán jött tavasznak, a hazai gyümölcsöskertekben komoly gondokat okozhat a megszokottnál enyhébb időjárás.

A gyümölcsfák jellemzően január végéig átesnek a mélynyugalmi időszakon, azonban ezt követően már csak az alacsony hőmérséklet tarja vissza a növényt a nedvkeringés megindulásától és a rügyfakadástól. Így az ebben az időszakban jelentkező felmelegedés elindítja a kényszernyugalomban lévő növény életciklusát. Nem okoz gondot, ha az enyhébb időjárás csupán pár napig tart, majd újra lehűlés következik, azonban a néhány hetes tartós meleg idő a növényt becsapja, kihajtásra kényszeríti. Sajnos az elmúlt évek tapasztalatai szerint a korai felmelegedést márciusban, áprilisban hirtelen betörő lehűlés szakíthatja meg, a késői fagyokra a virágrügyek, vegyesrügyek, virágzó gyümölcsfák rendkívül érzékenyek.

A hektikus tavaszi időjárással szinte mindegyik hazai termőhelyen számolni kell a következő években. A tavaszi fagyvédelem kérdése, megoldása, illetve a fagy nagyságától függően a károk mérséklése pedig alapvetően meghatározza az adott gyümölcsfaj termesztésének eredményességét.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint a művelési rendszer minden egyes elemének megfelelő, átgondolt alkalmazásával jelentősen mérsékelhető a tavaszi fagyok okozta kár, ide értve az ültetvények tervezését, létesítését és fenntartását is. A gyümölcsfajták kiválasztása során gondos tervezésre van szükség, célszerű a minél hosszabb mélynyugalmi idejű és a minél később virágzó fajtákat választani.

A gyümölcsültetvények tavaszi fagyvédelemének sikere a komplexitása miatt rendkívül összetett kérdés és többnyire az alkalmazható fagyvédelmi eljárások kombinációban való alkalmazásával számíthatunk megfelelő eredményességre. Az adott időszakban és fenológiai állapotban bekövetkező fagyos időszak nagysága és időtartama szabja meg a védekezés módszerét, az alkalmazott eljárást, eljárásokat, amelyeket akár egyidőben is alkalmazhatunk az eredményes védekezés maximalizálása érdekében.

Egy gyümölcsültetvény létrehozása költséges és hosszútávú befektetés, ami szakszerű döntéseket igényel. Ellenkező esetben a befektetés nem térül meg, veszteséges lesz. A hazai gyümölcstermesztésünk szabályrendszerének újragondolásánál az állami szerepvállalás elengedhetetlen a szakmaiság biztosításához és ellenőrzéséhez. Ezt a törekvést segíti a hamarosan megjelenő ültetvénytelepítési pályázat is. A cél ugyanis az, hogy a hazai lakosságot minden évben jó minőségű, megfelelő mennyiségű, egészséges, hazai gyümölccsel tudják ellátni a termelők, hogy minél kevesebb importra szoruljon az ország.

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám