Országos hírek

A Földművelésügyi Minisztérium a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködve végezte el az Országos Képzési Jegyzék agrár-szakképesítéseinek felülvizsgálatát, amelynek nyomán új szakképesítés-elnevezések jöttek létre.

 


Sikeresen lezajlott az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) agrár-szakképesítéseinek elmúlt év tavasza óta tartó felülvizsgálata, amelyet a Földművelésügyi Minisztérium a szakképzés átalakításának részeként, a Vidékfejlesztési Program célkitűzésének megvalósíthatóságára figyelemmel, valamint a munkaerőpiaci elvárásoknak megfelelően végzett el a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködve.
A szakképzés átalakításának egyik fő célja az volt, hogy a mezőgazdasági szakmák a jelen és a jövő munkaerőpiaci igényeit kielégítő, releváns tudást adó, és az egy életen át tartó tanulást megalapozó szakképesítések oktatását jelentsék. Ehhez a tartalmi és szerkezeti módosításokon túl összességében 15 szakképesítéssel bővült a mezőgazdasági képzések száma, amelyek oktatása már a 2016/2017-es tanévtől elkezdődött.


Az egyik legjelentősebb változás a kistermelői élelmiszer-előállító, falusi vendéglátó – mint új – szakképesítés létrehozása volt, amely a kormányzati célokkal összhangban, a „Termőföldtől az asztalig” elvnek megfelelően teremti meg a képzés lehetőségét. A végzettség megszerzése kisüzemi élelmiszer előállítására, értékesítésére, vagyis önellátó gazdálkodásra és vendéglátásra jogosítja fel a munkavállalókat. A szakképesítéssel rendelkezők foglalkozhatnak gabonafélék, zöldségek, gyümölcsök, kertészeti növények termesztésével, állattenyésztéssel és állattartással, az ezekből készült termékek feldolgozásával, értékesítésével, és mindezeken felül szállásadással, étkeztetéssel, programszervezéssel is.
További újdonság az erdészeti és vadgazdálkodási technikusi szakképesítés szétválasztása erdésztechnikus, valamint vadgazdálkodási technikus szakképesítésre, mivel mindkét szakma olyan mértékű fejlődésen ment keresztül, hogy a szükséges szakmai ismeretek és kompetenciák miatt már nem képezhetőek hatékonyan egyetlen képzés keretei között.


Az élelmiszer-gazdaság igényeinek megfelelően megtörtént az élelmiszeripari szakmunkás szakképesítés ágazati területenkénti szétválasztása (tartósítóipari szakmunkás, tejipari szakmunkás, erjedés- és üdítőital-ipari termékgyártó), valamint a hozzá tartozó hat részszakképesítés megfelelő helyen történő szerepeltetése.
A tartósítóipariszakmunkás-oktatással megvalósulhat az olyan – a tartósítóipar több területén is dolgozni tudó – szakmunkások képzése, akik képesek a zöldség- és gyümölcsfeldolgozás, hűtőipari feldolgozás, hús- és készételgyártás műveleteinek szakszerű, gazdaságos végrehajtására. Az eddig lefedetlen munkaterületek kompenzálására pedig a zöldség- és gyümölcsfeldolgozó mellett bevezették a hűtőipari munkás, a savanyító és a konzervgyártó részszakképesítéseket is.


A hazai tejfeldolgozás is egyre több technológiai és műszaki ismeretet igényel, ezért mind létszámban, mind minőségében jól képzett munkavállalókra szeretné alapozni a tevékenységét. Napjainkban egyre több tejfeldolgozó manufaktúra is működik, amelyek szintén megkövetelik a tejtermékek, vaj, túró és a különböző típusú sajtok technológiai műveleteinek szakszerű, önálló és gazdaságos végrehajtásához értő, önállóan dolgozni tudó szakmunkások képzését. E terület munkaerőigényének kielégítésére az OKJ-ban ismét önálló szakképesítés lett a tejipari szakmunkás.
Az erjedésipar az egyik legbonyolultabb technológiai és műszaki tudást igénylő szakma, amelynek magas színvonalú ellátása szükségessé tette az erjedés- és üdítőital-ipari termékgyártó képzés önállóságának visszaállítását.
Az állattenyésztési ágazat fejlődésének, versenyképességének növelése érdekében került sor az állattartó szakmunkás képzés kiemelésére (a gazda szakképesítés ráépülése helyett alapképzéssé vált). Ezzel a képzésben részt vevők olyan mélységben sajátíthatják el a gazdasági állatok tartásához, gondozásához, takarmányozásához és szaporításához szükséges kompetenciákat, amellyel mind az állattartással foglalkozó gazdálkodó szervezetek munkavállalójaként, mind egyéni gazdálkodóként is alkalmassá válnak az állattenyésztési ágazat munkaerő-utánpótlására.


Kisebb mértékű, de a képzésre jelentkezők körének kiszélesítése érdekében fontos módosítás a mezőgazdasági gazdaasszony, falusi vendéglátó szakképesítésnek családi gazdálkodóra történő névváltoztatása, amely így nemcsak jól tükrözi a tevékenység jellegét, hanem mindkét nem (fiúk/lányok) számára elfogadható megnevezéssé vált.
Az OKJ jelenlegi átalakítása is jelzi, hogy a Földművelésügyi Minisztérium elkötelezett a mezőgazdasági és az élelmiszeripari ágazat minőségi humánerőforrásának biztosításában, amelyben kiemelkedő szerepe van az agrár-szakképző iskolák hálózatának.


Az egyes intézmények képzési kínálatáról a www.agrarszakkepzesek.hu honlapon vagy az iskolákban tájékozódhatnak az érdeklődők.


(NAKlap)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám