`

Jelentős agrárszakmai fórumot tartottak az elmúlt hétvégén Hajdúböszörményben. A földművelésügyi tárca államtitkára a mezőgazdaságban elkerülhetetlen változásokról beszélt.

 


Több témát is érintettek a hajdúböszörményi Hajdúsági Expo keretében megtartott Kelet-magyarországi Agrárfórumon. Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a Hajdúság agráriumáról és a hazai mezőgazdaság aktualitásairól beszélt. Mint mondta, Hajdú-Bihar megyében jelentős a mezőgazdaság szerepe: részesedése a bruttó hozzáadott értékből 11,4 százalék volt 2014-ben, amely az országos érték több mint két és félszerese. A megye adottságai rendkívül kedvezőek a mezőgazdaság számára, hiszen területének 73 százaléka áll mezőgazdasági művelés alatt, valamint itt a legnagyobb az országban a szarvasmarha-, juh- és tyúkállomány, második legnagyobb pedig a sertésállomány. Hozzátette, az országoshoz hasonlóan Hajdú-Bihar megyében is kiemelkedőek voltak a nyári betakarítású szántóföldi növények hozamai, itt 5,6 tonna/hektár volt. Nagy István arra is kitért, hogy az igen bőségesnek ígérkező globális terméskilátások miatt a hazai kalászos gabona- és repceárak jelenleg alacsonyak.


A parlamenti államtitkár szólt a magyar mezőgazdaságban szükséges változtatásokról is. Ahogy fogalmazott, a versenytársak jó szereplése és a világkészletek növekedése miatt nyomottak az árak, nem egyszer önköltség alattiak, ezért előtérbe kell helyezni azt a gazdálkodási szemléletet, amely nemcsak az adott növény betakarítási mennyiségével és az elért eladási árral kalkulál. Azaz nem lehet azt a luxust megengedni, hogy 6-8 hónapig üresen maradjanak földeket. Egyre inkább oda kell figyelni arra, hogy a másodvetéseknek mekkora szerepük lehet. A másodvetéssel egységnyi földterületről több terményt tudnak betakarítani, így a versenyképesség nagyban javítható.
Utalt arra is, hogy a mezőgazdaságban szinte elfelejtették pótolni az ásványi anyagokat. Hiába alkalmaznak egyre több és több műtrágyát, az egyre kevésbé fog felszívódni, mert nincsenek meg azok az ionok és oldószerek, amelyek révén hasznosítani tudná a növény. Nélkülözhetetlen az ásványi anyagok szerepe, továbbá a szerves trágyák alkalmazása a talajjavításban. Már csak azért is, mert a talajban élő mikroorganizmusok száma az elmúlt ötven évben a 10 százalékára esett vissza. Ez megmagyarázza azt is, miért nem olyan ízű a répa, mint egykor volt. A termésátlagra – és ebből következően a versenyképességre – pedig ez is hatással van.


A megoldásra váró problémák sorában megkerülhetetlennek nevezte egy új fehérjeprogram kialakítását. Magyarországon ugyanis az állatállomány takarmányozását nagyban befolyásolja az a 200 ezer tonna import szója, amely Dél-Amerikából érkezik, és ennél fogva – szerinte – „természetesen" génmódosított. A hazai állattenyésztésnek jelenleg ez az alapja, ezt szigorúan ki kell váltani, és erre többféle lehetőség is van. Például fel kell fedezni a hagyományos takarmánynövényeket, amelyek ráadásul másodvetés céljára is kiválóan megfelelnek.
A GMO-mentességgel kapcsolatban megemlítette, hogy egy erre vonatkozó rendelet október végére-november elejére hatályba lép. Az államtitkár bízik abban, hogy ezzel a védjeggyel is erősíteni lehet a magyar termékek, a magyar élelmiszerek versenyképességét.


A fórum további előadói beszéltek a zöldítési tapasztalatokról, a takarékszövetkezetek agárfinanszírozásban való részvételéről, a GINOP pályázatok az élelmiszeripar számára megnyíló lehetőségeiről, a hazai húsmarha-tartás aktualitásairól. Vasárnap pedig traktorhúzó versenyt rendezték meg.

 

Az expóról készült képgaléria (fotó: Gyulai Tóth Zoltán)


(nak.hu/FM sajtóiroda/agroinform.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám