Április és május időjárása után a június is kifejezetten szélsőségesen alakult idén, ami a generátorok bekapcsolási statisztikáiban is megmutatkozott. Júniusban olyan ritkán alakultak ki zivatarok az országban, hogy csak 10 napon kellett a generátorokat bekapcsolni, míg az elmúlt évek átlaga júniusban 22 nap volt.
2025. június hónapját többnyire száraz, meleg időjárás jellemezte, kevés helyen fordultak elő záporok, zivatarok, és a hidegfrontok is többnyire csapadék nélkül érkeztek, csupán mérsékelt lehűlést és szelet hoztak. Ennek következtében az országban tovább súlyosbodott az aszályhelyzet.
A nyár elejére jellemző, csapadékos Medárdi időszak – amely a néphagyomány szerint június 8-a körül kezdődik – idén elmaradt. Bár elszórtan előfordultak záporok és zivatarok, ezek csak lokálisan hoztak számottevő, 10–40 mm közötti csapadékot, de jelentős mennyiségű, országos esőzés sehol sem alakult ki. A június havi átlagcsapadék 70-80 mm, jól látható tehát, hogy az idei júniusban lehullott csapadék jelentősen elmarad a sokéves átlagtól.
A hónap második felében megérkezett a nyár első hőhulláma, a maximumhőmérséklet több helyen meghaladta a 35 °C-ot. Június 26-án Kübekházán országos melegrekord dőlt meg, 39,7 °C-kal, míg Budapesten 39,5 °C-ot mértek, ami új fővárosi rekordnak számít.
Június utolsó hetében két hidegfront is érkezett hazánkba, melyek többfelé hoztak némi csapadékot, főként az északnyugati térségekben, ahol kissé enyhült az aszály. Ennek ellenére a havi csapadékmennyiség jelentősen elmaradt az ilyenkor szokásosnál. A hónap során a nyugati határszélen 30-50 mm körüli eső hullott, de az ország középső, déli és délkeleti területein 5 mm alatt maradt a havi csapadékösszeg. A 30 napos csapadékhiány 30 és 80 mm közötti.
A hónap végére az ország nagy részén az aszály mértéke már nagyfokú volt, az alföld középső és délkeleti részén pedig már súlyos méreteket öltött, ami rendkívül nehéz helyzetet teremtett a kukorica és napraforgó termesztésében. A kialakult helyzet egyre inkább a történelmi, 2022-es aszályt idézi.
Az Országos Jégkármérséklő Rendszer talajgenerátorainak bekapcsolására júniusban 10 napon volt szükség, ami az eddigi legkevesebb bekapcsolási nap volt 2018 óta!
Az idei évben átlagosnál sokkal korábban indult be a zivatarszezon, meglehetősen szokatlan módon már március 11-től előfordultak zivatarok az országban. Június 30-ig összesen 10 szupercellás zivatar alakult ki: 4 márciusban, 1 áprilisban, 3 májusban, illetve 2 júniusban.
- Június 3: A június 3-i extrém időjárási helyzetet a megelőző napokban fennállt, nyári napokat lezáró hidegfront okozta: nagy mennyiségű nedvességet, hűvös levegőt hozott magával, ami berobbantotta a légkört. Ennek az energiának és labilitásnak köszönhetően tudtak kialakulni a heves zivatarok, szupercellák és nagyobb méretű jégdarabok is. A délutáni órákban két szupercella is besodródott Ausztria felől hazánkba, melyek a Balaton felé tartottak. A heves zivatarok viharos széllel, felhőszakadással érkeztek az Alpokaljára.
A két szupercella útvonala az alábbi térképen látható, az északi nagyjából 300 km-t, míg a déli kb. 200 km-t tett meg. Maguk mögött cseresznye, dió nagysági jeget hagytak, emellett viharos szél és felhőszakadás is kísérte zivatarokat. A kora délután érkező szupercellák egyike Körmendet vette célba, ahol jégeső és kiadós felhőszakadás alakult ki.
Határainkon túl hatalmas jégdarabok kísérték a zivatarokat, Ausztriában golflabda, Szlovéniában teniszlabda nagyságú jégdarabok hullottak, jelentős károkat okozva.
- Június 5: Június 5-én a késő délutáni, esti órákban az ország keleti, délkeleti határvidékén a magasra tornyosuló gomolyfelhőkből több helyen pattantak ki heves zivatarok. A zivatarokból több helyen is nagyobb mennyiségű eső hullott, míg az ország nagy része továbbra is száraz maradt. A viharokat a felhőszakadás mellett több helyen is jégeső kísérte, Sarkadot dió nagyságú jég verte el.
Idén júniusban 15 napon alakultak ki zivatarok, ebből 10 napon alakult ki olyan zivatarfelhő, amelyből előfordulhat jégeső és csak 6 olyan nap volt, amikor a jégveszélyes zivatarfelhők olyan hőmérsékleti határt értek el, amelyből nagy méretű jégszemek hullhatnak. Jól látható az alábbi statisztikák alapján, hogy a rendszer működése óta június tekintetében idén volt a legalacsonyabb a zivataros és a jégveszélyes napok száma.
Jégveszélyes napok számát illetően júniusban egy olyan nap volt, ami legalább 13 vármegyét érintett.
2025 júniusában nemcsak a legkevesebb bekapcsolási nap volt 2018 óta, hanem jégveszélyesség szempontjából is az idei év júniusa bizonyult a legkevésbé veszélyesnek.
A hónap nem csak Magyarországon, hanem Európában is extrém időjárási eseményeket hozott. Európa több régióját – különösen Dél- és Kelet-Európát – ismét aszály sújtotta, amit a tartós hőhullámok és az átlag alatti csapadék okozott. Az ESWD adatbázis alapján az elmúlt 17 év időtávlatában 2025. júniusában történt a harmadik legtöbb jégbejelentés.
Források:
- https://www.eswd.eu/
- https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/elemzes/
- Dupláztak a szupercellák a Balatonnál