A hónap időjárása kiemelkedően szélsőségesen alakult az elmúlt 8 év viszonylatában.
- Április 6. és 9. között hazánkat szokatlanul erős áprilisi fagyok sújtották, melyek jelentős károkat okoztak a mezőgazdaságban, különösen a virágzó gyümölcsösökben. A fagyok mögött a sarkvidéki eredetű hideg levegő állt, amely április 5-én egy markáns hidegfronttal érkezett hazánkba.
- Április 17-én folytatódtak a rekordok, aznap volt az év első nyári napja (a mért napi maximum hőmérséklet eléri a 25°C-ot) és az első hőségnapja (a mért napi maximum hőmérséklet eléri a 30°C-ot) is.
- Áprilisra nem jellemző módon több napon fordultak elő zivatarok, szupercellás zivatar is, melyben egy tornádó is kialakult. Április 18-án hajnalban Soltvadkert északi részére egy átvonuló zivatarfelhőből rendkívül erős szélvihar, heves csapadék és intenzív jégeső csapott le. Az orkánerősségűre fokozódó szél házakat rongált meg, fákat tört ki, jelentős károkat okozva.
- Folytatódott a hónap végén is szélsőséges események sora. Április 24-én Somogyban és a Vértes környékén is 30 mm feletti csapadék zúdult egy-egy területre, melynek következtében helyenként hömpölygő, saras villámárvíz borította be a kerteket, utakat.
Az Országos Jégkármérséklő Rendszer talajgenerátorainak bekapcsolására áprilisban (április 15. és 30. között) összesen 6 napon volt szükség.
Az idei évben az átlagosnál korábban indult be a zivatarszezon, meglehetősen szokatlan módon már március 11-én. Április 30-ig bezárólag már 5 szupercellás zivatar is kialakult: 4 márciusban, 1 áprilisban.
Április 22-én egy hidegfront hatására alakultak ki hevesebb zivatarok az ország északkeleti, keleti területein, ahol a zivatarcellákat intenzív csapadék és apróbb, búza, borsó nagyságú jég kísérte. A leghevesebb zivatarok Borsod-Abaúj-Zemplén és Békés vármegyében voltak, ahol 13 000 méteres magasságig tornyosultak a zivatarfelhők.
Április 23-án folytatódott a zivatartevékenység az országban, a zivatarcellákat lokálisan nagyobb mennyiségű csapadék, borsó nagyságú jég és viharos erejű széllökések kísérték Hajdú-Bihar, Veszprém és Győr-Moson-Sopron vármegyében.
Április 25-én az ország keleti területeit érintették a zivatarok, melyeket felhőszakadás, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében pedig kis méretű, de nagy mennyiségű jég kísért. Itt a zivatarfelhők már 12 000 méteres magasságig tornyosultak, ebben a magasságban a hőmérséklet extrém mértékben lecsökken, elérhette a -47°C-t is.
Idén áprilisban 7 napon alakultak ki zivatarok, 5 napon alakult ki olyan zivatarfelhő, amelyből előfordulhat jégeső és szintén 5 olyan nap volt, amikor a jégveszélyes zivatarfelhők olyan hőmérsékleti határt értek el, amelyből nagy méretű jégszemek hullhatnak. Jól látható az alábbi statisztikák alapján, hogy a jégkármérséklő rendszer működésének kezdete óta április tekintetében idén volt a legmagasabb az extrém jégveszélyes napok száma.
Jégveszélyes napok számát illetően április 15. és 30. között egy olyan nap volt, ami legalább 13 vármegyét érintett.
Bár 2025 áprilisában kevesebb bekapcsolási nap volt, mint az elmúlt 3 évben, mégis, ha a jégveszélyes napok számát vizsgáljuk, az idei év áprilisa bizonyult minden vármegyét érintően a leginkább jégveszélyesnek a 8 év viszonylatában.
A hónap nem csak Magyarországon, hanem Európa-szerte is extrém időjárási eseményeket hozott. Az ESWD adatbázis alapján az elmúlt 17 év időtávlatában 2025 áprilisában történt a második legtöbb jégbejelentés.
Források:
- https://www.eswd.eu/
- https://www.met.hu/ismeret-tar/erdekessegek_tanulmanyok/index.php?id=3543
- https://www.nak.hu/szolgaltatasok/jeger/108442-2025-marcius-zivataros-tavaszkezdet
- https://www.idokep.hu/tornado
- https://www.idokep.hu/hirek/ismet-lecsaptak-a-viharok-ezuttal-az-orszag-keleti-felen