Mezőgazdasági termelés

Számos jelentés született a napokban, amelyek szerint a lengyel almatermelés jelentősen csökkenhet az idén. Ezek alapján akár a gyümölcsök 80 százaléka is sérült. Ha ezek a jelentések pontosak, akkor az almalé áremelkedése is elkerülhetetlen lenne.


Ellentmondó állítások jelentek meg a lengyel almatermelés súlyos karairól. Az Eurofruit szerint az Idared fajta a legérintettebb, aminek várható mennyisége csak a normál mennyiség 20%-át érheti el, míg a Jonagold, Jonagored és Jonaprice fajtákból együttesen a normál mennyiségek 30%-a várható. A teljes lengyel terméskiesés valahol 20% és 40% között lehet.

Miroslaw Maliszewski, a lengyel gyümölcstermesztők szövetségének elnöke különösen pesszimista volt.
– Egészen a közelmúltig úgy gondoltuk, hogy az éjszakai fagyok hatása kisebb lesz, de most látjuk, hogy a fák tömegesen dobják el a gyümölcsüket. A betakarítás nemcsak lényegesen kisebb lesz, mint egy évvel ezelőtt, hanem kisebb a többéves átlagnál, és valószínűleg kisebb, mint a 2017-es szezon betakarítása – mondta.

Egy 2017-es évinél kisebb termés szörnyű lenne számukra. Lengyelországban május elején fagyok voltak, de akkor ezt nem tekintették különösen károsnak az almákra. Azonban május 29-én elszórtan ismét fagyok voltak, jóval a szokásos fagykockázati időszakon túl.

Meg kell vizsgálni azonban, hogy a pesszimista jelentések olyan gazdáktól és piaci szereplőktől származnak-e, akik szívesen látnák, hogy a friss alma ára felemelkedjen az alacsony szintről, vagy csak elszigetelt területekre korlátozódnak a károk, vagy valóban súlyos károkat történtek az almatermésben?

Egyes jelzések szerint a Grojec-terület mintegy 30%-os veszteséget szenvedett el, míg a Samborzec-terület jó állapotban van. Azokat a véleményeket, amely szerint a betakarítás valamivel kisebb lesz, mint a tavalyi, nem érdemes vészjelzésként észlelni: ugyanis a tavalyi betakarítás több, mint 5 millió tonna volt, így egy idei kisebb almatermés átlagos hozamot jelentene.

A Világ Alma & Körte Szövetség (WAPA) adatai szerint Lengyelország betárolt frissalma-készlete április elején mintegy 665 000 tonna volt. Május végén ez valószínűleg 500 000 tonna körül lehetett. Ha a szezon termésének nagy része tényleg megsemmisült, lehetséges, hogy a termelők a léfeldolgozáshoz összekeverik az új szezon almáját a tavalyival.

Érdekes, hogy mások szerint a lengyel almatermés súlyos károsodására vonatkozó állítások megalapozatlanok. Még a lengyel állami statisztikai szolgálat (GUS) sem említett károkat az ország kertészeti kultúráinak közelmúltbeli felmérésében.

Óvatosan kell tehát értékelni a múlt heti jelentéseket a gyümölcsösök károsodásáról és a kisebb termés valószínűségéről. Már csak azért is, mert a múltbeli hasonló jelentések több esetben bizonyultak hibásnak, és nagyrészt a mezőgazdasági termelők vagy a kereskedelmi szervezetek vágyaira támaszkodtak, és nem a valóságra. Úgy tűnhet, hogy ismét ez a helyzet, mivel más források cáfolják azokat a lengyel állításokat, hogy egyes régiókban a termés akár 80%-át érintették a tavaszi fagyok.

A GUS közelmúltbeli jelentése szerint „tavasszal a cseresznye-, a meggy-, a szilva-, a kajszibarack-, az őszibarack-, a ribizli- és a málna-ültetvényekben fagykár keletkezett”. Az almaültetvényeket egyáltalán nem említik, bár a jelentés egy korábbi részében gyengébb almavirágzásról beszélnek.
Az ellentmondásos információk tisztázása érdekében a kérdés témaként szerepel a V4 agrárkamaráinak soron következő ülésének napirendjében is, amit június közepén tartanak Pozsonyban.


(NAK/ Fodor Zoltán – Forrás Ieg Vu és NAK)

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám