Mezőgazdasági termelés

Megjelent a zöldségnövény termesztés átmeneti támogatását is tartalmazó AM-rendelet. E támogatás eljárásában a NAK is közreműködik. A támogatási kérelem 2020. július 13. és július 27. között elektronikus úton adható be.


A támogatási rendelet a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a mezőgazdasági ágazatban a koronavírus világjárvány okozta gazdasági problémák kezelését célzó többletforrás biztosításáról szóló 1196/2020. (IV. 30.) Korm. határozat alapján jelent meg. Az AM-rendelet több ágazatra is kiterjed, azonban a jelen tájékoztató csak a zöldségnövény-termesztőket érintő átmeneti támogatásról szól.

A zöldségnövény-termesztés átmeneti támogatását 1200 millió forint keretösszeggel hirdette meg az agrártárca. A támogatás alapja: a kérelmező zöldségtermelők 2019. évi egységes területalapú támogatási iránti kérelmében szereplő és a 9/2015. (III. 13.) FM rendelet 3. mellékletében és a 27/2020 (VI. 22.) AM rendelet 1. mellékletében felsorolt zöldségnövények Kincstár által megállapított területe, továbbá fűtött növényházas zöldségnövény- vagy gombaházas termesztés esetén a NAK által igazolt fűtött növényház vagy gombaház teljes területe képezi.

A támogatás mértéke a fűtött növényházban termesztett zöldségnövény-kultúrák esetében 500 ezer forint/hektár, gombaházban történő gombatermesztés esetén 1,5 millió forint/hektár, míg a szántóföldön termesztett zöldségnövényeknél 35 ezer forint/hektár. Az egyes támogatható zöldségnövények felsorolását a rendelet 1. melléklete tartalmazza. A szántóföldi zöldségnövények támogatási összegének meghatározása figyelembe veszi az adott zöldségnövény termesztésére fordított erőforrások mértékét is, amit a NAK és a FruitVeB szakmai javaslata alapján meghatározott szorzószámok formájában rögzít a rendelet. Ennek megfelelően, például ha a mellékletben szereplő szorzószám 2, akkor az adott kultúra hektáronkénti támogatása 2x35 ezer forint, azaz 70 ezer forint lesz.

A fűtött növényházas zöldségnövény- és a gombaházas termesztés esetén a támogatást kérelmező zöldséghajtató kertészeknek, illetve gombatermesztőknek a – NAK által kiadott útmutató alapján – kitöltött űrlapot legkésőbb 2020. július 15-éig kell elektronikusan megküldeniük a NAK részére a támogatás igénybevételéhez szükséges igazolás kiállítása érdekében. Az űrlap beküldésére a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara E-iroda felületén van lehetőség. (Az E-iroda használatával kapcsolatos tájékoztatót itt érhetik el.)

A rendelet szerint támogatásra jogosult az a fűthető növényház, amely: olyan, zöldségnövény-termesztéssel hasznosított zárt termesztő berendezés, amely fényáteresztő burkolattal fedett, minimum 4 méteres vápamagassággal, 20 Celsius-fok hőmérséklet-különbség áthidalására alkalmas fűtéssel rendelkezik és az egy szerkezeti egységbe tartozó alapterületének nagysága eléri az ezer négyzetmétert.

Támogatható az a gombaház, mely olyan zárt termesztő berendezés, amely szigetelt műanyagburkolattal fedett fűtéssel, klímaszabályozással, legalább nyolcvan százalékos páratartalom biztosítására alkalmas párásító berendezéssel rendelkezik, és az egy szerkezeti egységbe tartozó termesztő felületének nagysága eléri a 0,07 hektárt.

A beküldött adatok valódiságát a NAK illetékes megyei munkatársai helyszíni szemle keretében ellenőrzik majd és hagyják jóvá a véglegesített űrlap és a helyszínen készített fényképek központnak történő megküldésével. A NAK központ összesíti a beérkezett adatokat és a rendeletben meghatározott tartalommal az összesített adatállományt – a kérelmező egyidejű értesítése mellett – legkésőbb 2020. augusztus 14-éig megküldi elektronikus úton a Magyar Államkincstár részére.

A támogatási kérelem 2020. július 13. és július 27. között elektronikus úton, ügyfélkapus azonosítást követően az erre a célra rendszeresített elektronikus űrlapkitöltő felületen keresztül nyújtható be a Magyar Államkincstárhoz. A rendelet értelmében egy kérelemben nyújtható be, ha egy kérelmező mind szántóföldi zöldségtermeléssel, mind fűtött növényházi zöldségtermeléssel, mind gombaházzal rendelkezik. Ezen támogatási program alapján, az előzetes számítások szerint összesen mintegy 15-20 ezer zöldség- és gombatermelő vállalkozás vehet igénybe támogatást. A kérelmező a támogatással kapcsolatos minden iratot az odaítélést követő tíz évig köteles megőrizni.

Ugyan kicsi a valószínűsége, mert a fűtött növény- és gombaházak általában kivett területeken épülnek, de amennyiben azok területére SAPS támogatást vettek igénybe a 2019. évi egységes kérelemben, úgy a kettős finanszírozás elkerülése érdekében annak területe levonódik a szántóföldi zöldségtermelés 2019. évi támogatható területi adataiból.

A beérkezett adatok anonim feldolgozásával a NAK Mezőgazdasági Igazgatósága elemzést készít a hazai fűtött növényházi zöldséghajtatásról, illetve a gombaházban történő gombatermesztésről, és azt a kérelmezők megadott e-mail címeire elektronikus formátumban tájékoztatásként megküldi legkésőbb 2020. szeptember 30-ig. Az eljárással összefüggésben a személyes adatok kezelésére vonatkozó adatvédelmi tájékoztató itt elérhető.

A COVID-19 világjárvány negatív piaci és gazdasági hatásait részlegesen ellentételező átmeneti támogatásokra vonatkozó összeszámítási szabály ide kattintva tölthető le. (Az átmeneti támogatás fogalma jelen tájékoztató alkalmazásában: az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. cikk (1) bekezdése szerinti állami támogatásnak minősülő, az „Állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret a gazdaságnak a jelenlegi COVID-19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából” című, 2020. március 19-i 2020/C 91 I/01 számú európai bizottsági közlemény és annak módosításai alapján, a közlemény 3.1. szakasza szerint nyújtott támogatás.)

NAK/ Fodor Zoltán



 




 

 

 



http://www.nak.hu/images/Kamara/Fttt_nvnyhzak_felmrse.pdf

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám