Közös Agrárpolitika

Az Európai Parlament (EP) Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottsága (COMAGRI) az április 28-i ülésén fogadta el álláspontját arra vonatkozóan, hogy mit kíván érvényesíteni a közös agrárpolitika (KAP) átmeneti időszakáról szóló tárgyalások során. A rendeletjavaslat május közepén kerül a teljes EP elé, és csak ezt követően kezdődhetnek meg a trilógus tárgyalások a Tanáccsal.


Az Európai Bizottság 2019. október 31-én tette közzé az átmeneti időszakról szóló javaslatát. A jogszabálytervezetben alapelvként az „új költségvetés, régi szabályok” alkalmazását igyekeztek érvényesíteni, emellett több fórumon is elmondták, hogy az új KAP-ra való áttérés érdekében ragaszkodnak az egyéves átmenethez.

Az unió következő időszaki költségvetéséről, valamint a KAP-reformcsomagról szóló tárgyalások elhúzódásával az egyéves átmeneti időszak valószínűsége is egyre kétségessé vált. A COMAGRI jelentéstevője, Elsi Katainen már a január végén publikált jelentésében megfogalmazta kételyeit ezzel kapcsolatban, így egy, a költségvetési és KAP-tárgyalásokra vonatkozó határidő kijelölésére – mintegy biztonsági intézkedésként – tett javaslatot, amelynek nem teljesülése esetén az átmeneti időszak automatikusan két évre hosszabbodna.

Az egyébként is elhúzódó tárgyalásokat a koronavírus-járvány tovább halasztotta, hiszen az Európát sújtó egészségügyi-gazdasági-társadalmi krízis azonnali beavatkozásokat igényelt, egyúttal a megváltozott helyzethez alkalmazkodva a Bizottság következő időszaki költségvetési javaslatát is újra kell tervezni. Mindemellett a jelenlegi helyzetben a mezőgazdaság és az élelmiszeripar stratégiai jelentősége is mindinkább nyilvánvalóvá vált, hiszen jelenleg, az emberi egészség után, a lakosság folyamatos és biztonságos élelmiszer-ellátása a legfontosabb.

Többek között az agrárium jelenlegi helyzetben betöltött kiemelkedő szerepére hivatkozva fogalmazta meg az EP COMAGRI azt az álláspontot, miszerint az átmeneti időszak alatt is a jelenlegi periódusban biztosított pénzügyi keret álljon a termelők rendelkezésére, és ne csökkentsék a támogatások mértékét a 2020 után javasolt új KAP-költségvetés szerint. 2020. szeptember 30. helyett október 30-ára jelölték ki azt az időpontot, ameddig az új költségvetés, valamint a KAP-reformcsomag jóváhagyásának és kihirdetésének meg kell történnie, annak érdekében, hogy egyéves átmenetet vezessenek be.

A különböző intézkedéseknél az EP szakbizottsága számos módosítási javaslattal állt elő az eredeti tervezethez képest. A COMAGRI többek között támogatja, hogy a nemzeti társfinanszírozási arányt akkor is lehessen növelni, ha nem áll rendelkezésére több EMVA-forrás a tagállamok számára. A támogatási jogosultság már 2020. január 1-től érvényes lenne, a hosszú távú kötelezettségvállalások – amelyek még a 2014-20-as időszak előtti Vidékfejlesztési Programból származnak – pedig továbbra is elszámolhatóak lennének. Az AKG, ÖKO és az erdészeti intézkedések esetében lehetőség lenne a tagállamoknak a hosszabbításra, a kötelezettségvállalásokat az átmeneti időszak végeztével azonban hozzá kellene igazítani a 2020 utáni KAP-ra vonatkozó szabályokhoz. Emellett a kedvezményezetteknek lehetősége nyílna a kilépésre, amennyiben a pénzügyi támogatás csökken. Azokon a természeti hátránnyal érintett területeken, amelyek az új lehatárolás alapján már nem jogosultak támogatásra, meghosszabbított átmeneti időszakkal lehetne számolni. A kockázatkezelési eszközök esetében a veszteségküszöböt 20%-ra emelnék az Omnibus rendelettel összhangban, az átmeneti nemzeti támogatások pedig az átmeneti időszak végéig meghosszabbíthatók lennének.

A fentiek csak egy szakbizottsági álláspontot tükröznek az Európai Parlamenten belül, és jelen cikk sem terjed ki annak minden részletére, mindössze tájékoztatásként szolgál a formálódó főbb irányvonalakról. A döntéshozatal további lépéseként az EP többi szakbizottsága is megtárgyalja a rendeletjavaslatot, majd az összes szakbizottsági véleményt az EP elé terjesztik, ahol plenáris ülés keretében, 2020. május 13-14-én döntenek az európai parlamenti álláspontról. A folyamat természetesen még itt sem ér véget, hiszen csak az EP tárgyalási álláspontjának jóváhagyását követően kezdődhetnek meg a tárgyalások a Tanáccsal. Az átmeneti időszakról szóló jogszabályok akkor válnak majd véglegessé, ha azt mind az EP, mind a Tanács elfogadta, és ezt követően kihirdetésre kerül az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

Horváth Dóra/NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám