Kölcsönös megfeleltetés

Közeledik az idei egységes kérelem beadása, így érdemes áttekinteni a követelményeket, előírásokat annak érdekében, hogy ne legyen probléma a támogatások teljes összegének elérésében.


Az alábbi támogatásokat már több éve igénylő gazdálkodók vélhetően jól ismerik a kölcsönös megfeleltetés (KM) előírásrendszerét, melyek be nem tartása valamennyi alább felsorolt és a gazdálkodó által igényelt támogatási összeg csökkentését eredményezheti.

Ezen támogatás-elvonás mértéke gondatlanság esetén 1-5, ismétlődéssel 15, míg szándékosság megállapítása következtében 20, de akár 100 % is lehet. További részletes információk a Kölcsönös megfeleltetés kézikönyvből érhetőek el. 

Mely támogatások esetében indokolt a gazdaság teljes területén a KM előírásrendszer fokozott megtartása?

A Vidékfejlesztési Program intézkedései közül az alábbiakra vonatkozik a KM:
- Agrár-környezetgazdálkodás
- Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, Ökológiai gazdálkodás fenntartása
- Natura 2000 mezőgazdasági területeken nyújtott kompenzációs kifizetések
- Natura 2000 erdőterületeknek nyújtott kompenzációs kifizetések
- A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás (kiskérődzők kapcsán indított új támogatás is)
- Erdő-környezetvédelmi kifizetések
- Erdősítés támogatása
- Agrár-erdészeti rendszerek létrehozása
- Élőhelyfejlesztési célú nem termelő beruházások

Ezeken kívül továbbra is érintettek a KM rendszerben:
-    az összes közvetlen támogatás így a SAPS+zöldítés; termeléshez kötött támogatások stb.(kivéve a kistermelői támogatási rendszer),
-    Szőlő- és borpiaci intézkedések közül a szőlőültetvények szerkezetátalakítása és átállása, a zöldszüreti támogatás kifizetései, valamint
-    UMVP szerinti vidékfejlesztési támogatások (Mezőgazdasági területek erdősítése; Erdő környezetvédelmi intézkedése stb,)

Melyek is a KM főbb elemei?
-    Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) előírásai – 50/2008 FVM rendelet 1. melléklete
-    Jogszabályba Foglalt Gazdálkodási Követelmények (JFGK) – 13 követelménycsoport a természetvédelem, a környezetvédelem, a növényvédelem, az állatjelölés- és védelem, az állattenyésztésben történő hormonfelhasználás, a szivacsos agyvelőbántalmak elleni védekezés és az élelmiszerbiztonság területén – az Európai Parlament és Tanács 1306/2013/EU rendeletének II. melléklete

Konkrétabban a lényegi elemek, a HMKÁ előírások:
-    Vízvédelmi sávokra vonatkozó előírások
-    Öntözésre vonatkozó előírás
-    Felszín alatti vizek védelmére vonatkozó előírások
-    Minimális talajborítás fenntartására vonatkozó előírások
-    12%-nál nagyobb lejtésű területen történő gazdálkodás megkötései
-    Teraszok megőrzésére vonatkozó előírás
-    Vetésváltásra vonatkozó előírások
-    Tarló, nád és növényi maradványok égetésére vonatkozó tiltás
-    A védett tájképi elemek megőrzésére vonatkozó előírások
-    Kivágási tilalom (fa, sövény)

A több éve ismert előírások ellenére még mindig vannak tipikus hibák a Kincstár szerint, melyek a következők:
-    napraforgó önmaga utáni termesztése ugyanazon a területen,
-    a kukorica 3 évnél további termesztése ugyanazon a területen: vetésváltás szempontjából az összes kukoricafajta ugyanabba a kategóriába tartozik, kivétel a vetőmag termesztés céljából vetett hibridkukorica, ami 4 évig termeszthető, ha mindvégig vetőmag-kukorica volt adott területen.

A lényegi elemek a JFGK-esetében:
-    JFGK 1 - nitrát szennyezés elleni védelem
-    JFGK 2 - vadon élő madarak védelme
-    JFGK 3 - természetes élőhelyek védelme
-    JFGK 4 – élelmiszerbiztonság
-    JFGK 5 – hormonfelhasználás
-    JFGK 6 - sertések azonosítása és nyilvántartása
-    JFGK 7 - szarvasmarhák jelölése és nyilvántartása
-    JFGK 8 - juh- és kecskefélék jelölése és nyilvántartása
-    JFGK 9 - TSE elleni védekezés
-    JFGK 10 - növényvédő szerek kezelése
-    JFGK 11 - borjak védelme
-    JFGK 12 - sertések védelme
-    JFGK 13 - mg-i haszonállatok védelme

A fenti JFGK-követelmények sem újak, mégis vannak domináns, s folyamatosan visszatérő hibák. Mik is ezek?

JFGK 1 - nitrátszennyezés elleni védelem
Talajvizsgálati eredmény hiánya: Aműtrágyázott táblák vonatkozásában 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredmény szükséges. További információk a Nitrát kézikönyvben érhetnek el.

JFGK 2,3 – a vadon élő madarak; a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelme
Kaszálási bejelentés hiánya: NATURA 2000 besorolású területen a kaszálás tervezett időpontját a tevékenység megkezdése előtt legalább 5 munkanappal írásban be kell jelenteni a működési területileg érintett nemzeti park igazgatóságnak.

JFGK7 – szarvasmarha-jelölés
Az egyedek tenyészetbe történő be- és kikerülésének megkésett bejelentése. Szarvasmarha-egyedek tenyészetbe történő bekerülését és onnan kikerülését jelenteni kell az adatbázis felé az eseménytől számított 7 napon belül.

Figyeljünk ezen apróságnak tűnő előírásokra, követelményekre, s ezáltal kifizetéseink sem csökkenek, illetve azok időben is érkeznek!


(NAK/Sztahura E.)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám