Erdőgazdálkodás

A magán-erdőgazdálkodás szerveződéseinek és szakirányításának új jogszabályi kereteiről szóló online fórumsorozat 2020. október 8-i rendezvényén az erdőbirtokossági társulatokról és azok várható jövőjéről volt szó.


Ha egy vagy több önálló erdőgazdálkodási egység tulajdonosai az erdőgazdálkodást közösen, társult erdőgazdálkodás formájában kívánják folytatni, akkor ezt egy erre a célra kialakított, a gazdálkodási terület és a tagság változásaihoz megfelelő alkalmazkodást biztosító speciális gazdálkodó szervezet, az erdőbirtokossági társulat alapításával tehetik meg.

Az erdőbirtokossági társulat elsődlegesen az alapszabályának mellékletét képező földrészlet-jegyzékben szereplő erdőkben (társulati erdő) gazdálkodik.  Tagjai – bár a változások jelenleg társulati döntést is igényelnek – a társulati erdők mindenkori tulajdonosai. Az erdőbirtokossági társulatokra vonatkozó szabályozást a már sok szempontból elavultnak számító 1994. évi XLIX. törvény tartalmazza.

A korábbi fórumokon a közelmúltban megjelent, illetve hatályba lépett jogszabályokról is esett szó. Az erdőbirtokossági társulatokról szóló törvény megújítása viszont még várat magára, ezért a tájékoztató rendezvényen a hatályos szabályozást részletesen nem ismertetették, inkább a résztvevők megosztották az erdőbirtokossági társulatok működésével kapcsolatos tapasztalataikat, valamint a szabályozási javaslataikat. A téma fontosságát jelzi, hogy igen aktív párbeszéd alakult ki a résztvevők között. Abban mindenki egyetértett, hogy az erdőbirtokossági társulatról szóló törvény megújítása elengedhetetlen, és nagyon fontos, hogy lehetőség szerint erre minél előbbi sor kerüljön.

A jövőbeni szabályozás kapcsán felmerült:
-    hogy az új feltételek (pl. osztatlan közös tulajdon felszámolására biztosított új egyszerűsített lehetőség, valamint az osztatlan közös tulajdonú erdők tulajdonosi hasznosítását biztosító új erdőhasználati jogcímek) mellett várható-e érdemi érdeklődés a társult tulajdonosi erdőgazdálkodás, illetve az erdőbirtokossági társulati forma iránt, és ha igen, akkor kik részéről, milyen területi léptékekben, és milyen feltételekkel?
-    hogy megfogalmazódik-e olyan erdészetpolitikai szempont, ami az erdőbirtokossági társulatok előtérbe helyezését eredményezheti az állam részéről?

Nagyrészt ugyanis e felvetések határozzák meg azt, hogy az új szabályozás milyen irányt vegyen.

Az elhangzottak alapján feltételezhető, hogy a tulajdonosok részéről az egyszerű feltételek melletti társult erdőgazdálkodásra az igény megvan (ezzel várhatóan sok esetben az ingatlan megosztásokat is el lehetne kerülni), illetve a jól működő erdőbirtokossági társulatok további működését is biztosítani szükséges.

A fórumon az Agrárminisztérium Erdőgazdálkodási Főosztályának képviselője is részt vett és röviden ismertette az erdőbirtokossági társulati törvény megújítása kapcsán eddig felmerült szempontokat és kérdéseket. A szaktárca kérése, hogy a szakmai szervezetek állítsanak össze a részükre egy egységes javaslatcsomagot a szabályozáshoz.

A tájékoztató fórumokról készült videófelvételek és előadásanyagok a pdf rendezvénynaptárból (128 KB) érhetőek el. A soron következő, 2020. október 15-én 15 órától kezdődő fórum témája a magán-erdőgazdálkodás integrációs lehetőségei, továbbá abban a magánerdészeti vállalkozások szerepe lesz, amelyre a rendezvénynaptárban foglaltak szerint lehet regisztrálni.


(NAK/Szalai Károly)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám