Erdőgazdálkodás

2020. szeptember 10-én az erdőingatlanokon fennálló osztatlan közös tulajdon egyszerűsített felszámolási lehetőségeiről folyt a párbeszéd a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara magán-erdőgazdálkodás szerveződéseinek és szakirányításának új jogszabályi kereteiről szóló online tájékoztatófórum-sorozatának második rendezvényén.


Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése, illetve felszámolása a mezőgazdasági ingatlanok vonatkozásában már több, mint egy évtizede napirenden van. Most nyílik azonban először lehetőség arra, hogy a folyamatban a magánerdők hasznosítását, használatát is nagymértékben akadályozó osztatlan közös tulajdon felszámolása is szerepel. Erre is tekintettel a tájékoztató fórumon az osztatlan közös tulajdon egyszerűsített felszámolásának a 2021. január 1-én hatályba lépő törvényben rögzített lehetőségei mellett arra is igyekeztünk felhívni a figyelmet, hogy erdő esetén milyen tulajdonosi szempontokat célszerű majd érvényesíteni.

A magán-erdőgazdálkodás eredményessége és hatékonysága nyilvánvalóan függ a birtokmérettől. Az erdőingatlanok elaprózódása tehát a tulajdonosok, illetve az ágazat szempontjából sem kedvező változás. Szerencsére az új szabályozás olyan megoldásokat is biztosít az osztatlan közös tulajdon felszámolására, amelyek lehetőséget biztosítanak az ingatlan további szükségtelen elaprózódásának elkerülésére, illetve a magánerdők tulajdonviszonyainak javítására. Ezekkel megoldásokkal – ha ebben az erdőgazdálkodással járó bonyodalmaktól mentesülni kívánó tulajdonostársak is partnerek – akár az ingatlan megosztása is elkerülhető, és az ingatlan megfelelő megváltás mellett egy személy önálló, vagy egy kisebb tulajdonosi közösség osztatlan közös tulajdonába kerülhet.

Az osztatlan közös tulajdon egyszerűsített felszámolása egy későbbi fórumon még egyszer napirendre kerül majd, miután a készülő végrehajtási rendelet is megjelenik.

A mostani fórumról a felvétel és az előadásanyag a sorozat pdf rendezvénynaptárjában (128 KB) is megtalálható.

A sorozat 2020. szeptember 17-én 15 órától kezdődően folytatódik. Ezen a megbízott erdőgazdálkodói jogviszony kivezetéséről, illetve az ennek kapcsán felmerülő feladatokról és lehetőségekről lesz szó. A fórumra a rendezvénynaptárban foglaltak szerint regisztrálni szükséges.


NAK/Szalai Károly

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám