Erdőgazdálkodás

Az Európai Bizottság átfogó intézkedési tervet fogadott el a Föld növényvilágának 80 százalékát kitevő erdők védelme és helyreállítása érdekében, ezzel igyekszik támogatni a világ népességének mintegy negyedének a megélhetését, illetve az éghajlatváltozás elleni küzdelem uniós erőfeszítéseit is.


Az Európai Bizottság által közzétett adatok szerint 1990 és 2016 között 1,3 millió négyzetkilométer erdőt irtottak ki a világon, ami körülbelül 800 futballpálya-méretű területet óránkénti eltűnését jelenti. Az erdőirtás legfőbb oka az élelmiszer, a takarmány, a bioüzemanyag, a fa és egyéb áruk iránti kereslet. Mindez pedig annak tudatában történik, hogy az erdőirtással összefüggő üvegházhatású gázok kibocsátása az éghajlatváltozás második legjelentősebb előidézője.

A Bizottság néhány nappal ezelőtti közleménye szerint a most elfogadott átfogó intézkedési terv a fokozott nemzetközi együttműködés előmozdítását, a fenntartható finanszírozást, a természeti erőforrások jobb felhasználását, a munkahelyteremtést, az ellátási lánc fenntarthatóságának támogatását, valamint a kutatás segítését és a fogyasztás erdőirtásra gyakorolt hatásának minimalizálását szolgálják. Annak érdekében, hogy az érintett országokban az erdőirtás helyett a meglévő erdők védelme, valamint korábban kitermelt erdők újratelepítése kerülhessen előtérbe.

A tervet konkrét intézkedések fogják követni, amelyeket egy szakértőkből álló testület dolgoz majd ki. A tervezett intézkedésekkel a Bizottság az erdőirtásmentes ellátási láncokból származó termékek fogyasztásának ösztönzésével, valamint a tagországokkal együttműködve az erdőkre gyakorolt nyomás csökkentésével egyben az EU ökológiai lábnyomát is igyekszik mérsékelni.

Az uniós bürokráciától megszokott általános megfogalmazások találgatásokra adhatnak okot azzal kapcsolatban, hogy ezek a fellépések mennyiben érintik az Európai Unió, illetve az egyes tagországok erdőtulajdonosait és erdőgazdálkodóit. Értelmezésünk szerint a most előrevetített intézkedéseket kifejezetten az unió területén kívüli, a föld környezeti viszonyait meghatározó nagy erdős területek védelmére hozta az Európai Bizottság, és az unión belül közvetlenül elsősorban az érintett országokból faanyagot, illetve a kiirtott erdők helyén előállított termékeket beszállító vállalkozásokat érintik.

Az Európai Unió környezetvédelmi politikája azonban mindig következetes abban a tekintetben, hogy amit a világ más államaitól elvár, azt az unió területén is elvárja, illetve magától értetődőnek tekinti. Ebben az esetben az elfogadott intézkedési terv az unió területén tevékenykedő erdőgazdálkodókat azért nem érinti közvetlenül, mert a fenntartható erdőgazdálkodáshoz, illetve az erdőterületek bővítéséhez kapcsolódó célokat és elvárásokat az érvényben lévő uniós és tagállami stratégiák, illetve jogszabályok nagyrészt már tartalmazzák, illetve azok az uniós támogatáspolitikában is rendre visszaköszönnek. Azok következetes alkalmazására azonban az elkövetkező időszakban várhatóan még nagyobb hangsúlyt fektetnek majd.


(NAK/Dósa Ildikó)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám