Élelmiszer-feldolgozás

A környezeti hatások és az európai jogi szabályozás igényei miatt az Európai Szabványügyi Szervezetnek (Comité Européen de Normalisation, CEN) egyre nagyobb figyelmet kell fordítania az élelmiszerek, az élelmiszer-biztonság és az ezekhez kötődő fogyasztói egészségvédelem szakterületére.


Ennek szellemében az európai szabványosító műszaki bizottságok a növényvédőszer-maradékok, a mikotoxin, a mikrobiológiai szennyeződések, a Hepatitis A és a norovírus kimutatására/elemzésére, az étrend-kiegészítők és sportélelmiszerek fejlesztése és gyártása követelményeinek meghatározására dolgoznak ki európai szabványokat. Ezek a szabványok egyaránt segítik majd az élelmiszervizsgáló cégek, a gyártók és az ellenőrző hatóságok tevékenységét, illetve zökkenőmentes együttműködését.

Számos szabvány kiadására/megjelentetésére az Európai Bizottság ad megbízást a CEN-nek, mivel ezeknek a szabványoknak jelentős szerepet szánnak a releváns európai jogszabályok megalkotásakor. A készülő EU-szabályozás miatt 2019-ben a szabványosítás egyik új, kiemelt szakterülete a növényi biostimulánsok témaköre lesz. A CEN az esetek túlnyomó többségében (70 százalék) a Nemzetközi Szabványügyi Szervezettel (International Organization for Standardization, ISO) közösen dolgozza ki a szabványokat.

Ebben az évben a „CEN/TC 275 Élelmiszer-elemzés. Horizontális módszerek” műszaki bizottság folytatja a különféle növényfajták és anyagok validált elemzőmódszereinek szabványosítását. A tavaly megkezdett egyik legfontosabb projektet követően idén elkészül a QuEChERs-hez kapcsolódó szabvány (Quick, Easy, Cheap, Effective, Rugged, and Safe, azaz „gyors, könnyű, olcsó, hatékony, robusztus és biztonságos”). Ez egy moduláris, horizontális, széles körben alkalmazható módszer a növényvédőszer-maradékok kimutatására az élelmiszerekben. A bizottság által nemrégiben felülvizsgált CEN műszaki specifikáció (CEN/TS 17061) támogatja a különféle szabványokat a növényvédőszer-maradékok és szennyeződések meghatározásában, többek között az EN 15662-t, melyet a Magyar Szabványügyi Testület is közzétett „MSZ EN 15662:2018 Növényi eredetű élelmiszerek. Peszticid szermaradékok meghatározásának multimódszere acetonitriles extrakciót/szétválasztást és diszperziós SPE-tisztítást követő GC- és LC-alapú vizsgálattal. Moduláris QuEChERS-módszer”.

A műszaki bizottság, az EU M/520 számú mandátumának eleget téve számos, az élelmiszerekben található ártalmas mikotoxin elemzésével foglalkozó szabványt is ki fog dolgozni. Az együttműködés az ISO-val tovább folytatódik, melynek eredményeképp az EN ISO 16140 szabványsorozat újabb részei fognak megjelenni, amelyek a mikrobiológiai szennyeződések mérésének és kimutatásának mikrobiológiai módszereivel foglalkoznak.

A sorozat eddig megjelent részeit angol nyelven szintén kiadta a Magyar Szabványügyi Testület (MSZT) („MSZ EN ISO 16140-1:2016 Az élelmiszerlánc mikrobiológiája. A módszervalidálás. 1. rész: Szakszótár (ISO 16140-1:2016)”; „MSZ EN ISO 16140-2:2016 Az élelmiszerlánc mikrobiológiája. A módszervalidálás. 2. rész: A választható (saját) módszerek validálásának protokollja a referencia-módszerekkel szemben (ISO 16140-2:2016)”).

A Magyarországon már hozzáférhető az „MSZ EN ISO 15216-1:2017 Az élelmiszerlánc mikrobiológiája. Horizontális módszer a Hepatitis A és a norovírus meghatározására valós idejű RT-PCR-rel. 1. rész: Mennyiségi meghatározási módszer (ISO 15216-1:2017”) szabványsorozat második részének (EN ISO 15216-2 A kimutatás módszere) felülvizsgálata is várható a közeljövőben.

Idén egy CWA (Workshop Agreement, munkaértekezleti megállapodás) is várható, az európai papír- és kartonértéklánc jelenlegi szabványhiányosságai és sürgős szabványigényei feltérképezése céljából.

2019-ben, a nemrégiben alakult „CEN/TC 453 Doppingmentes étrend-kiegészítők és sportélelmiszerek” műszaki bizottság az étrend-kiegészítők és a sportélelmiszerek fejlesztésének és gyártásának követelményeit meghatározó szabvány kidolgozását tűzte ki célul, mely meghatározza a helyes gyakorlat kereteit annak érdekében, hogy tiltott anyagok ne kerülhessenek a piacra szánt, feldolgozott termékekbe.

A készülő, műtrágyákra vonatkozó, új EU-szabályozás szabványokkal való támogatása érdekében a „CEN/TC 455 Növényi biostimulánsok” bizottság a következő műszaki bizottságokkal közösen folytatja előkészítő munkáját: CEN/TC 223 Talajjavítók és táptalaj, CEN/TC 260 Műtrágyák és meszezőanyagok, CEN/TC 444 Vizsgálati módszerek a szilárd mátrixok környezeti jellemzéséhez, ISO/TC 134 Műtrágyák és talajjavítók.

További részletek az MSZT oldalán.


(NAK/ Dr. Szűcs Viktória)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám