Országos hírek

Az agrárnagyvállalatok számára is kötelező energetikai vizsgálat megkönnyítése érdekében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) online felületet és adatbázist hozott létre, hogy segítse a gazdálkodókat az auditorok kiválasztásában.

 


Magyarországon megjelent az energiahatékonyságról szóló törvény 2015 májusában, mely hivatalosan is kötelezővé tette az energetikai audit elvégzését a nagyvállalatok számára. Mivel ez számos agrárcéget is érint, a NAK kidolgozott egy szolgáltatást és egy online rendszert, melynek célja, hogy segítsen kialakítani a kapcsolatot az auditorok és a nagyvállalatok között.


Két úton


A törvény először 2015. december 5-i határidővel, majd négyévente ismétlődő jelleggel határozta meg a vizsgálat elvégzését. A kormányzat az idő rövidsége és az auditori kapacitás hiánya miatt egy év haladékot adott az érintett kör számára az auditok elvégeztetésére és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) részére történő benyújtására. Az első audit elvégzésének és beadásának végső időpontja ennek értelmében 2016. december 31.
Bár az energetikai audit kötelező a nagyvállalatok számára, a vizsgálatra érdemes lehetőségként tekinteni, hiszen az ellenőrzés elvégzése és a feltárt, energiahatékonyságot javító intézkedések bevezetése, az energiaköltséget csökkentő beruházások megvalósítása elemi érdeke a vállalatoknak.
A lehetséges partner auditorok számára tartott, a NAK szolgáltatásáról szóló június 30-i  rendezvényen Tompa Ferenc energetikai projektvezető elmondta: a törvényi szabályozásnak megfelelően az auditot két módon is teljesíthetik az érintett gazdák, az előírt energetikai auditok elvégzésével vagy az MSZ EN ISO 50001:2012 szabvány szerinti energiairányítási rendszer alkalmazásával. Az előbbi megoldás kevesebb időt és költséget igényel, illetve nagyobb kapacitás áll rendelkezésre az auditorok részéről, az utóbbi megoldás hosszabb előkőszítést igényel, magasabb a költségvonzata és kisebb kapacitás is áll rendelkezésre – ismertette a projektvezető.


Meg is lehet rendelni az auditszolgáltatást


A rendezvényen Vágner Ákos, a Nemzeti Agrárgazdálkodási Kamara agrárszolgáltatási igazgatója élesben is bemutatta a nak.hu oldalról, valamint a NAK Nonprofit Kft. honlapjáról is elérhető online rendszert, melyen keresztül a tagok és az auditorok regisztrálni tudják magukat, illetve felvenni egymással a kapcsolatot. A program segítségével a tagok nem csupán válogatni tudnak a regisztrált auditorok között, hanem közvetlenül meg is tudják rendelni a szolgáltatást, továbbá ugyanilyen módon energetikai szakértőt is kereshetnek. Ez utóbbi azon cégek számára lehet hasznos, ahol nincs olyan munkatárs, aki biztosítani tudná az auditorok munkájához szükséges adatszolgáltatást.
Az agrárvállalat a megkeresés során a telephely megadása mellett azt is rögzíteni tudja, milyen igényei vannak az energetikai audit kapcsán. A megrendelés leadását követően az auditor a rendszerben és e-mailen is kap értesítést a megkeresésről. Az auditor emellett fel tudja tölteni a programba a referenciáit, dokumentumok vagy akár képek formájában, ezzel is segítve a döntést a gazdák számára.
Az adatbázisban kizárólag olyan auditorok szerepelnek, akik rész vettek a Magyar Mérnöki Kamara energetikai auditori képzésén és sikeres vizsgát tettek, szerepelnek a MEKH névjegyzékében. A NAK rendszere a minőségbiztosítást oly’ módon garantálja, hogy mind a nagyvállalatok, mind az auditorok írhatnak egymásról szöveges értékelést, továbbá a NAK minden megrendelést lát, így képes mederben tartani a folyamatokat.
Mivel a Vidékfejlesztési Program számos pályázati felhívása tartalmaz energiafelhasználás hatékonyságának fokozására irányuló fejlesztési területeket – melyek energetikai megtakarítások bemutatásához energetikai kalkulációk szükségesek –, így a NAK kiemelten ajánlja azon gazdálkodóknak a szolgáltatást, akik ilyen pályázatokon indulnak.


Fontos a visszajelzés


Az energiaköltségek csökkenése a cégek nagy része számára versenyképesség-növekedést jelent, amely a piaci pozíciójukat rövid és hosszú távon is javíthatja. Az energiairányítási rendszer bevezetésével a cég vezetése a vállalata teljes energetikai profiljáról információkat kap, amely jó lehetőség a dolgozók energiatudatos szemléletének kialakítására és az energiaköltségekre figyelő módszerek elterjesztésére, amellyel hosszútávon is biztosíthatóak a fenntartható gazdálkodás feltételei.
Amennyiben a gazdálkodók igénybe veszik a szolgáltatást, úgy tőlük a NAK az auditor cégekről szeretne visszajelzést kérni annak érdekében, hogy a legmagasabb szakmai színvonalú szolgáltatást nyújtó auditorokat ajánlhassa tovább, illetve csak a legjobbak kerülhessenek be a NAK rendszerébe. Többek között ezzel is segíteni kívánja a kamara a tisztességes piaci magatartás előmozdítását.

 

A NAK-nak a szolgáltatás-indítással kapcsolatos sajtóközleménye itt olvasható.


(nak.hu)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám