Országos hírek

A kis- és középvállalkozások intenzívebb bevonására és a duális képzésben részt vevő vállalati partnerek minőségbiztosítására együttműködési megállapodást kötött a Duális Képzési Tanács (DKT) a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK).

A Herman Ottó Intézet, a DKT és az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős államtitkársága által 2015. november 10-én Budapesten rendezett, duális képzésről szóló információs napon Rudnay János, a felsőfokú duális képzéssel foglalkozó DKT elnöke elmondta: a tanács elkötelezett a minőség mellett, a képzésben részt vevő vállalatoknak általános és szakmai követelményrendszernek kell megfelelniük, amelyet rendszeresen ellenőriznek. A MKIK és a NAK ebben szakemberek biztosításával nyújt segítséget a DKT-nak - tette hozzá. Rudnay János kiemelte: a vállalatok számára a legnagyobb előny, hogy olyan munkatársat kapnak a képzés befejeztével, aki ismeri a céget, a munkát, a környezetet.

dualis 1

Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős államtitkára hangsúlyozta: azt szeretnék elérni, hogy 2020-ra az elérhető képzési területeken a hallgatók 8 százaléka válassza a duális képzést. Az államtitkár szerint a duális képzés az eddigi eredmények alapján sikeres. Szeptemberben 440 hallgató kezdte meg ebben a formában a felsőoktatási tanulmányait, számukra csaknem 200 vállalat nyújt gyakorlati képzési helyet - ismertette. Palkovics László elmondta: a cégeket több módon motiválják arra, hogy vállalják hallgatók képzését a rendszerben. A vállalat a szakképzési hozzájárulásból a gyakorlati napok alapján napi mintegy 4500 forintot vonhat le - ismertette, hozzátéve, hogy a jövőben valószínűleg emelkedni fog az elszámolható összeg. Az egyetemek számára számos pályázatot hirdettek meg a duális képzés fejlesztésére - mondta. Az MTI-nek Palkovics László elmondta: a felsőoktatási intézmények következő, 2016-2017-es tanévre vonatkozó egyetemi szerződéseket november 27-ig nyújthatják be a DKT-hez. A mostani tanévben országszerte 19 felsőoktatási intézményben indult duális képzés - ismertette. A hallgatók a felsőoktatási felvételit megelőzően jelentkeznek a duális képzésben résztvevő vállalatoknál, amelyek a jelentkezők közül választják ki azokat, akiknek ajánlást adnak. Februárban a hallgató már a vállalat által adott ajánlat birtokában jelentkezhet a felsőoktatási képzésre - jegyezte meg.

Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára elmondta: a gyakorlat azt mutatja, hogy a duális képzésben részt vevő fiatalok sokkal könnyebben tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. A gyakorlati képzést biztosító cégek egyik motivációja az, hogy utánpótlást neveljenek - tette hozzá.

Zászlós Tibor, a NAK mezőgazdaságért felelős országos alelnöke elmondta: a mezőgazdaság generációváltás előtt van, a területen dolgozók 50 százaléka 46-60 év közötti, 25 százalékuk 60 évnél is idősebb. Nem mindegy, hogy az "új stafétabotot" képzett, struktúrában is gondolkodni képes, alkalmazkodni tudó fiatalok veszik-e át - tette hozzá.

dualis 2

A duális képzés során a vállalatok egyéni szerződést kötnek a hallgatókkal, akik a képzés egész ideje alatt legalább a minimálbér 60 százalékának megfelelő juttatásban részesülnek, ettől a vállalatok felfelé eltérhetnek - hangzott el a sajtótájékoztatón.

Az esemény kapcsán kiadott anyag szerint jelenleg a műszaki, informatikai, agrár, természettudományi és gazdaságtudományi képzési területeken lehet duális képzést választani, 2016-tól a szociális munka alapképzésben indítható szakkal bővül a duális képzés. A legnépszerűbb e téren a műszaki képzés volt, a hallgatók csaknem 50 százaléka választotta ezt a területet.

(MTI/NAK)

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám