`

Bár az agráriumban is 10 százalékos keresetemelkedés tapasztalható 2017. júniusához képest, de a közfoglalkoztatottak nélkül számított bruttó nemzetgazdasági átlaghoz képest 73 ezerrel kevesebbet kapnak az ágazatban. Tavaly 64,1 ezer volt a különbség.


A mezőgazdaság, erdőgazdaság és halászat ágazatban elérhető havi keresetek az elmúlt két év erőteljes 10-12 százalékos bruttó, illetve nettó keresetemelkedés ellenére is erős lemaradásban vannak a nemzetgazdasági átlaghoz képest. És nem sikerült érdemben csökkenteni az ollót, ami hosszabb távon is nehezíti az ágazatban a munkaerő-felvételt, illetve -megtartást. Persze ez továbbra is csak a Központi Statisztikai Hivatal által elért, mérhető, legális keresetekre vonatkozik.

Júniusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos – bruttó és nettó –keresete 11,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentéséből. A keresetemelkedés üteme is gyorsult, májusban ugyanis csak 10,9 százalékos volt a növekedés az egy évvel korábbihoz képest.  Az idei első fél évben összesen 11,9 százalékkal nőtt az átlagkereset.

Júniusban az átlagos bruttó kereset 329 600 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva azonban már 341 700 forint volt, míg a nettó a családi kedvezmény nélkül 219 200, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 227 700 forintra becsülhető a KSH szerint. A reálkeresetek éves emelkedése júniusban 7,9 százalékos volt a 3,1 százalékra felkúszó infláció miatt.

Ehhez képest a mezőgazdaság, erdőgazdaság és halászat ágazatban az teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó keresete idén júniusban 260 522 forint volt, 11,4 százalékkal több, mint egy éve. Ebből azonban mindössze 173 246 forintot kaptak kézhez a munkavállalók. Valamivel szebb a kép, ha a fenti adatokat a közmunkások adatai nélkül vizsgáljuk: ebben az esetben a bruttó kereset 268 674, míg a nettó 178 667 forint volt 2018 júniusában átlagosan, azonban itt már csak 10 százalékos az egy év alatti emelkedés mértéke.

Nem javult érdemben az ágazatban az alkalmazottak száma sem: 2018 júniusában 72,9 ezer teljes munkaidőben alkalmazott dolgozót tartott nyilván az intézményi munkaügyi statisztika, amely adatait a KSH közölte. Ez 1,7 ezerrel kevesebb, mint 2017 azonos hónapjában. És csökkent a közfoglalkoztatottak száma is: amíg 2017 júniusában 4,8 ezren dolgoztak az ágazatban, addig idén júniusban már csak 3 ezren. Egyébként a havi adatokat böngészve az derült ki, hogy 2016-2018 között a szezonális ingadozásokat is figyelembe véve 70-74,6 ezer között változik az alkalmazottak száma a közfoglalkoztatottakat nem számítva.


(forrás: OTP Agrár)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám