`

A Pápai Agrárexpo nyitónapjának kísérőeseménye volt az a szakmai konferencia, amelyen a Vidékfejlesztési Program eddigi tapasztalatait összegezték.

A Pápai Agrárexpo keretében, az esemény május 27-i nyitónapján tartották meg az első Nyugat-Magyarországi Agrárfórumot, amelynek fókuszában az agrárium megújítására hivatott Vidékfejlesztési Program (VP) állt.

A mostani uniós költségvetési ciklus végére, 2020 után várhatóan megváltozik a támogatási rendszer, ezért a jelenleg rendelkezésre álló 1350 milliárdos keretösszeget jól kell felhasználják az agrárvállalkozások, hogy az európai piacon tartósan fennmaradjanak és versenyképesek maradjanak – hangsúlyozta Mezei Dávid, a VP-t felügyelő Miniszterelnökség helyettes államtitkára a Portfolio által megszervezett konferencia első felében.
Mivel a magyar mezőgazdaságnak szüksége van az éltető pénzforrásokra, ezért határozott úgy a tárca, hogy a VP-t a lehető leghamarabb megnyitják az érintettek számára. A programot 2015 augusztusában fogadta el az Európai Bizottság, és 2016 májusának végéig a keretösszeg 60 százalékára, 805,5 milliárd forintra már megjelentek a különböző pályázatok.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke ehhez felhívta a figyelmet arra, hogy az előkészületek során a VP tartalmának kialakításához a kamara szakmai javaslatokkal járult hozzá, emellett pedig az információterjesztésben is aktívan részt vesz. Például a tagság rendelkezésére bocsátotta az utóbb nagy sikernek bizonyult, tíz kötetes és 700 ezer példányban elkészült kézikönyv-sorozatot, amelynek egyes darabjait „rongyosra olvasták”. Ezen kívül a NAK falugazdászai és szaktanácsadói is igyekeznek minden felvilágosítást megadni a pályázni kívánóknak.
A kerekasztal-beszélgetés során felmerült, hogy tényleg szükség volt-e dömpingszerű kiírásokra. Mezei Dávid szerint igen, éppen a forráshiányos állapot miatt. Viszont a gépforgalmazó Axiál Kft. vezetője, Harsányi Zsolt azt mondta, eddig még nem érzékelték a dömpinget, hiszen a „raktár tele gépekkel”, így várják továbbra is a mezőgazdasági vállalkozókat. Kormos Csaba, az FHB Bank ügyvezetője sem tapasztalt még rohamot. Mint mondta, most az alacsony kamatoknak köszönhetően rendkívül kedvező finanszírozási lehetőséget, „olcsó pénzt” kínálnak.

Beszéltek a VP eddigi tanulságairól is. Ahogy Mezei Dávid fogalmazott, a következő időszakban az állattenyésztők, a kertészetek és szőlőtermesztők, valamint az élelmiszer-feldolgozó vállalkozások számíthatnak kedvezőbb elbírálásokra. Ugyanakkor megjegyezte, a közhiedelemmel ellentétben nem minden pályázó kapja a meg a teljes, kívánt összeget. Szintén probléma volt eddig, hogy a telített piacok miatt az Európai Bizottság nem engedte az agrár nagyvállalatok támogatását. Mezei szerint érdemes megfontolni francia módra egy új itthoni vállalatméret-kategória bevezetését: ez pedig a közepes vállalat. A franciák ezeket a 750 főt foglalkoztató cégeiket saját VP-jükön belül forráshoz juttatják, így talán esélyt kapnának idehaza az ilyen nagyságú magyar társaságok is. Szintén megfontolandónak tartotta, hogy külön keretet szabadítsanak fel piaci kockázatkelésre, megkönnyítendő a versenyképesség fenntartását.
Győrffy Balázs szerint jó irányba halad a VP, ugyanakkor kis korrekciókra szükség van a következő időszakban. Szerinte ugyanis a versenyképesség megőrzését úgy kell segíteni, hogy közben a vidéken maradást, a vidéki foglalkoztatást is erősítsék, mivel munkaerő-hiány jellemzi a mezőgazdaság egyes szektorait. Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Szövetségének főtitkár-helyettese annyi fűzött hozzá, hogy a továbbiakban rendelkezésre álló összeget érdemes fejlesztésre, innovációra, modernizációra fordítaniuk a gazdálkodóknak, mivel hosszú távon, 2020 után csak így maradhatnak tartósan a felszínen.

(NAK)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám