`

Az ENSZ 1993-ban március 22-ét jelölte ki a Víz Világnapja dátumaként, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a Föld vízkészletének megóvására. Ebben az esztendőben a tisztított szennyvíz van középpontban.


A Föld teljes vízkészletének édesvíz-mennyisége csupán 3 százalék, amelynek jelentős része, közel 80 százaléka a sarki jégtakaróban található – így a valóban az emberiség rendelkezésre álló édesvízkészlet a Föld teljes vízkészletének csupán 0,5 százaléka. A világnap minden évben más és más nézőpontból hívja fel figyelmet a víz alapvető szerepére: 2017-ben a vízminőség-védelem kerül e nap fókuszába, a következő mottóval: „Szennyvizek? Tiszta vizet!”

A szennyvizek 50 százalékát az ipar termeli, 25-25 százalékát a kommunális, illetve mezőgazdasági szennyvizek teszik ki. A mezőgazdaság hatással van a környezetre, és a vízre gyakorolt hatása is jelentős. A diffúz terhelés szempontjából a mezőgazdasági területek a legelterjedtebb tápanyagforrások, mivel Magyarország döntő többsége termőterület. Ezért kiemelten fontos, hogy a földművelés során használt vegyszerek, gyomirtók, rovarirtók, műtrágyák, növényvédő szerek felhasználása során kiemelt figyelmet fordítsanak a gazdálkodók a szakszerű használatukra. Továbbá egyes tanulmányok szerint a mezőgazdaság az egyik olyan szektor, amelyben legnagyobb potenciál mutatkozik a vízmegtakarításra is a víztakarékos öntözési technológiák elterjedésével.

A fenntartható vízgazdálkodáshoz, illetve a vízterhelés csökkentéséhez adott esetben a gazdálkodók is hozzájárulhatnak. Ma már, többek közt az uniós pályázatoknak köszönhetően, a kommunális szennyvizeket is meg lehet tisztítani, annyira, hogy tisztábbak lehetnek a talaj- és felszíni vizeknél. Ezért a kommunális szennyvizeket, egyéb technológiai (szürke) vizeket is újra lehet hasznosítani az agráriumban. A kommunális szennyvíztisztítás során tisztított szennyvíz és szennyvíziszap keletkezik, melyeket a megfelelő tisztítás után öntözésre és a talajtápanyag utánpótlására is lehet használni.

A tisztított szennyvizek újrahasznosításával védhető a hazai vízkészletek mennyiségi állapota, a szennyvíziszap pedig értékes biológiai eredetű szerves és ásványi anyagokat tartalmaz. A megfelelően előkészített iszap értékhordozó, ezért minél inkább gondoskodni kell róla, hogy a szabályozásnak megfelelően, a leggazdaságosabb módon visszajuttatható legyen a természetes körfolyamatba. A szennyvíziszap mellett az iszap minőségi termékkomposztként való hasznosítására is van lehetőség, amennyiben az különböző védettségű területeket nem érint. A szennyvíziszap és termékkomposzt a talajba kerülve növeli a termékenységet, a nedvességtartalmat, a víztartó képességet, illetve a szervesanyag-tartalmat.

A „Szennyvizek? Tiszta vizet!” mottót tekintetve a műtrágyák, a növényvédő szerek szakszerű használatával és – bármilyen paradoxon is – a tisztított szennyvizek, valamint a szennyvíziszap mezőgazdaságban történő újrahasznosításával – ott ahol az engedélyeztethető –, az agrárium hozzájárulhat a fenntartható vízgazdálkodásához.

 


(NAK)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám