`

Januárban a mezőgazdasági termelői árak 2,6 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához viszonyítva, ami a növényi termékek árának 8,9 százalékos csökkenéséből, illetve az élő állatok és állati termékek árának 9,6 százalékos növekedéséből adódott - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal.


A növénytermesztési és kertészeti termékek termelői ára tavaly augusztus óta csökken, az élő állatok és állati terméke ára pedig október óta emelkedik éves összehasonlításban. A gabonafélék ára 12,5 százalékkal csökkent ezen belül a búzáé 13,0, a kukoricáé 11,9 százalékkal. A gyümölcsök ára 3,9, a zöldségféléké 3,6, a burgonyáé 8,8 százalékkal csökkent.

Az élő állatok termelői árszintje 8,4, az állati termékeké 12,3 százalékkal emelkedett. A tej felvásárlási ára 2016. július óta emelkedik, idén januárban literenként 94 forint volt, 16,5 százalékkal magasabba az egy évvel korábbi 80 forintnál, és ezzel elérte a 2015. januári szintet. A vágómarha ára tavaly januárhoz képest 4,8 százalékkal csökkent, kilogrammonként 338 forintra. A vágóbaromfi ára tavaly januárhoz viszonyítva 2,1 százalékkal csökkent, míg a vágósertésé 19,3 százalékkal nőtt. A vágósertés felvásárlási ára tavaly szeptemberig emelkedett, azóta kilogrammonként 377 és 415 forint között ingadozott.

A tojás ára tavaly decemberhez képest nem változott, darabja 20 forint maradt, tavaly januárhoz képest 3 forintot - 13,5 százalékot - emelkedett. A méz kilogrammonként 731 forint volt januárban, míg egy évvel korábban 927 forintba került, ami 21,2 százalékos csökkenésnek felel meg.

 


(MTI)

 


Jelentős a kivitel

A magyar gazdaság növekedésének húzóereje volt a mezőgazdaság 2016-ban, az agrárexport teljesítménye évek óta kiváló - mondta Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán. Hozzátette: a magyar agrárexport értéke 2010-hez képest 40 százalékkal nőtt, 2012 óta 8 milliárd euró felett van, az agrárimport lényegesen alacsonyabb a kivitelnél, az agrárium aktívuma jelentős, évek óta 3 milliárd euró között mozog, a nemzetgazdaság külkereskedelmi többletének 30 százalékát teszi ki.
Czerván György elmondta: a magyar agrárexportban a gabona kivitele a meghatározó, emellett a kész- és félkésztermékek aránya 2010 óta 7 százalékponttal nőtt, és cél, hogy a magasabb hozzáadott termékek aránya a jövőben is növekedjen. A magyar agrárexport 90 százaléka az Európai Unió országaiba irányul, az unión kívüli országok közül a Japánba irányuló magyar agrárkivitel 2010 óta 50 százalékkal növekedett. (MTI)


 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám