`

A sertéstermelői csoportok helyzetét könnyítette meg egy rendeletmódosítással az agrártárca. Az egyik érdekképviseleti szervezet szerint a módosítás üdvözlendő, de önmagában nem oldja meg a sertéstartók gondjait.


Kétmilliárdról 300 millió forintra csökkentette a sertéstermelői csoportként elismerhető szervezeteknek előírt minimális árbevételt a Földművelésügyi Minisztérium (FM), a minimális taglétszámot pedig 40-ről 15-re vitte le. Az FM-rendelet módosítása átírta a termelői csoportként történő elismerés feltételeit is. Ezentúl az elismertetni kívánt szövetkezet alapszabályának tartalmaznia kell a tagok kötelezettségvállalását arra, hogy a szövetkezés tárgyát képező árutermelésük legalább 50 százalékát a termelői csoporton keresztül forgalmazzák, valamint hogy csak a saját maguk által megtermelt termékeket értékesítik a csoportnak.
– A magas árbevétel és a taglétszám előírása nem volt életszerű, akadályozta további termelői csoportok alakulását – mondta a Világgazdaságnak Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkárhelyettese.

E feltételek előírását az érdekképviselet már a bevezetésükkor kifogásolta, de akkor a tárcának az volt az álláspontja, hogy a nagyobb volumen jobban segíti a termelők alkupozícióinak erősödését. Mivel azonban a sertésállomány továbbra sem nő, és a 2014-ben bevezetett földszabályozás nehezíti az állattenyésztők számára a takarmánytermelést, a MOSZ szerint sok, már megalakult termelői csoport léte is veszélyben forgott, így a módosítás üdvözlendő, noha önmagában nem oldja meg a sertéstartók gondjait.

Közben bonyolódtak a termelői csoportok támogatásához szükséges adminisztrációs lépések, a szervezetek támogatására elkülönített 21 milliárd forint pedig 11 milliárdra csökkent, bár abban már teljes az egyetértés a kormány és az érdekképviseletek között, hogy a termelői összefogás erősítésére nagy szükség van.
– Minden leadott sertés után fizetünk jutalékot, de önállóan biztosan csak alacsonyabb áron tudnánk eladni a disznóinkat – jelezte a Világgazdaságnak a termelői összefogás gyakorlati előnyét Dorcsinecz János, a dombegyházi Agrosztár Kft. ügyvezetője, akinek cége az Alföldi Sertés Értékesítő és Beszerző Mezőgazdasági Szövetkezeten keresztül értékesíti állatait. A szövetkezet évi közel egymillió sertést mozgat meg, amivel meghatározó a magyar piacon.

 


(Világgazdaság)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám