`

Magas technológiai színvonalon termelő, minőségi alapanyagot előállító állattenyésztés nélkül nincs versenyképes élelmiszeripar és erős eltartó képességű vidék sem – hangzott el a fiatal gazdák állattenyésztési konferenciáján.

 

Meddig maradhat talpon egyedül egy kisebb termelő, lesz-e állattenyésztési támogatás 2020 után, mi vár Európára a globális agrárpiacon közép és hosszútávon? Ezek voltak a fő kérdések a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége „Innováció az agráriumban – Állattenyésztés” című konferenciáján, október 27-én.
A témafelvetések több mint aktuálisak, az ágazatot feszítő belső ellentmondások ugyanis már alapjaiban veszélyeztetik a szektort, a versenyképességtől kezdve a befektetési kedven át egészen a munkaerő-, sőt a gazdautánpótlásig.


Az állattenyésztés agráriumion belüli aránya a növénytermesztéshez képest alig 35%, holott az itt képződő termékek hozzáadott értéke, az ágazat foglalkoztatásban betöltött szerepe ennél lényegesen nagyobb súlyt indokolna. A szektor gyengesége ráadásul láncreakciószerűen indít el további kedvezőtlen folyamatokat, hiszen erős, magas technológiai színvonalon termelő, minőségi alapanyagot előállító állattenyésztés nélkül nincs versenyképes élelmiszeripar és erős eltartó képességű vidék sem.
– És mindez távolról sem csak pénzkérdés –hangsúlyozta Feldmann Zsolt, az FM helyettes államtitkára. – Az ágazat ugyanis a kibocsátásához képest jóval nagyobb támogatásban részesül. Ez azonban – részben a globalizálódó piac, részben az egyéb szektorális gondok miatt önmagában nem elég a megerősödéshez.


–    Példa erre az alacsony technológiai színvonalon termelő, rossz hatékonyságú állattenyésztő telepek magas aránya és a termelői összefogás szinte teljes hiánya – mondta Éder Tamás, a Bonafarm igazgatója, a NAK alelnöke. – Magyarországon az állattenyészők többsége továbbra is egyedül próbál boldogulni a piacon, ami a koncentrálódó kiskereskedelemben garantálja a vesztes pozíciót. Ehhez többnyire eleve nincs elég tőke, de ha azt nézzük, hogy egy áruházlánccal szemben csak a legnagyobb cégek rendelkeznek hasonló tárgyalóerővel, akkor ki kell mondani, hogy egyedül nem megy! Szövetkezéssel és/vagy integrációval azonban olyan új lendületet kaphatna az ágazat, amivel Magyarország Európa egyik legversenyképesebb szereplőjévé válhatna a szektornak.


(forrás: magyarmezőgazdasag.hu)

 


A külgazdaság húzóágazata a húsipar

A magyar külgazdaság egyik ,,zászlóshajójának" nevezte az élelmiszeripart, ezen belül is a húsexportot Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek a 20. Csabai Kolbászfesztiválon, Békéscsabán szombaton.
Megjegyezte, hogy az első hét hónapban 660 millió eurót ért el a húskészítmények kivitele, hat százalékkal haladva meg a tavalyi azonos időszakit. Hozzátette, hogy a keleti irányú export egyértelműen nő, a Kínába irányuló húskivitel 82 százalékkal, a Japánba eljutó 5 százalékkal bővült a hét hónapban. Mindez azt mutatja, hogy a prémium kategóriás magyar termékek, mint például a csabai kolbász az egész világon ismertek, kifejezetten versenyképesek, ezért ezek népszerűsítésére komoly figyelmet fordítanak a külgazdasági tevékenységben a jövőben is – ígérte.
Szijjártó Péter megemlítette azt is, hogy Thaifölddel és a Fülöp-szigetekkel is tárgyalnak a magyar sertéshús bevitelének engedélyezéséről, amely már adott Kínában, Japánban, Tajvanon, Szingapúrban és Vietnamban is. (MTI)


 

 

 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám