`

Magas technológiai színvonalon termelő, minőségi alapanyagot előállító állattenyésztés nélkül nincs versenyképes élelmiszeripar és erős eltartó képességű vidék sem – hangzott el a fiatal gazdák állattenyésztési konferenciáján.

 

Meddig maradhat talpon egyedül egy kisebb termelő, lesz-e állattenyésztési támogatás 2020 után, mi vár Európára a globális agrárpiacon közép és hosszútávon? Ezek voltak a fő kérdések a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége „Innováció az agráriumban – Állattenyésztés” című konferenciáján, október 27-én.
A témafelvetések több mint aktuálisak, az ágazatot feszítő belső ellentmondások ugyanis már alapjaiban veszélyeztetik a szektort, a versenyképességtől kezdve a befektetési kedven át egészen a munkaerő-, sőt a gazdautánpótlásig.


Az állattenyésztés agráriumion belüli aránya a növénytermesztéshez képest alig 35%, holott az itt képződő termékek hozzáadott értéke, az ágazat foglalkoztatásban betöltött szerepe ennél lényegesen nagyobb súlyt indokolna. A szektor gyengesége ráadásul láncreakciószerűen indít el további kedvezőtlen folyamatokat, hiszen erős, magas technológiai színvonalon termelő, minőségi alapanyagot előállító állattenyésztés nélkül nincs versenyképes élelmiszeripar és erős eltartó képességű vidék sem.
– És mindez távolról sem csak pénzkérdés –hangsúlyozta Feldmann Zsolt, az FM helyettes államtitkára. – Az ágazat ugyanis a kibocsátásához képest jóval nagyobb támogatásban részesül. Ez azonban – részben a globalizálódó piac, részben az egyéb szektorális gondok miatt önmagában nem elég a megerősödéshez.


–    Példa erre az alacsony technológiai színvonalon termelő, rossz hatékonyságú állattenyésztő telepek magas aránya és a termelői összefogás szinte teljes hiánya – mondta Éder Tamás, a Bonafarm igazgatója, a NAK alelnöke. – Magyarországon az állattenyészők többsége továbbra is egyedül próbál boldogulni a piacon, ami a koncentrálódó kiskereskedelemben garantálja a vesztes pozíciót. Ehhez többnyire eleve nincs elég tőke, de ha azt nézzük, hogy egy áruházlánccal szemben csak a legnagyobb cégek rendelkeznek hasonló tárgyalóerővel, akkor ki kell mondani, hogy egyedül nem megy! Szövetkezéssel és/vagy integrációval azonban olyan új lendületet kaphatna az ágazat, amivel Magyarország Európa egyik legversenyképesebb szereplőjévé válhatna a szektornak.


(forrás: magyarmezőgazdasag.hu)

 


A külgazdaság húzóágazata a húsipar

A magyar külgazdaság egyik ,,zászlóshajójának" nevezte az élelmiszeripart, ezen belül is a húsexportot Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek a 20. Csabai Kolbászfesztiválon, Békéscsabán szombaton.
Megjegyezte, hogy az első hét hónapban 660 millió eurót ért el a húskészítmények kivitele, hat százalékkal haladva meg a tavalyi azonos időszakit. Hozzátette, hogy a keleti irányú export egyértelműen nő, a Kínába irányuló húskivitel 82 százalékkal, a Japánba eljutó 5 százalékkal bővült a hét hónapban. Mindez azt mutatja, hogy a prémium kategóriás magyar termékek, mint például a csabai kolbász az egész világon ismertek, kifejezetten versenyképesek, ezért ezek népszerűsítésére komoly figyelmet fordítanak a külgazdasági tevékenységben a jövőben is – ígérte.
Szijjártó Péter megemlítette azt is, hogy Thaifölddel és a Fülöp-szigetekkel is tárgyalnak a magyar sertéshús bevitelének engedélyezéséről, amely már adott Kínában, Japánban, Tajvanon, Szingapúrban és Vietnamban is. (MTI)


 

 

 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám