`

A tejtermelés csökkentését célzó uniós támogatás az első időszakára közel 140 hazai ügyfél pályázott, kb. 17 000 tonna nyerstejre. Az érintett termelők minden értékesítésből kivont 100 kilogramm tej után 14 eurót kapnak.

 


Már elérhető a tejtermelés csökkentését célzó uniós támogatás. A hozzájárulást azok a gazdák kérhetik, akik vállalják, hogy három hónapos időszak alatt csökkentik a feldolgozóknak beszállított tej mennyiségét. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) tájékoztatása szerint a támogatás alapjául szolgáló tejmennyiség a 2015. szeptember és 2016. március között választott három hónapos időszak (referencia-időszak) alatt értékesített mennyiség és a 2016. szeptember és 2017. március közötti azonos időszakban értékesíteni kívánt tej különbözete.
Ez a támogatás része annak az európai uniós „mentőcsomagnak”, amelyről a nyár folyamán döntött az Európai Bizottság (EB). A segélycsomagot az összes tagállam egyetértésével az uniós tejipar megmentésére állították össze. A teljes keret mintegy 500 millió eurót tesz ki, ebből 150 millió eurót fordítanak a termelés csökkentésére. Az intézkedések célja a tejpiaci krízis megoldása és a tej felvásárlási árának normalizálása.
Az elmúlt időszakban ugyanis – részben az oroszországi importtilalom, részben pedig a tejkvóta megszűnése miatt – jelentős túltermelés alakult ki az uniós tejpiacon. A brüsszeli testület pedig a helyzet hosszú távú megoldását a termelés visszafogásában látja. A most induló támogatás azonban önkéntes alapon működik, vagyis a valóban nagy volument előállító nyugat-európai tejtermelők – saját belátásuk és üzleti érdekeik szerint – akár még növelhetik is a tejtermelést. Ebbe az irányba hathat a felvásárlási árak növekedése is, az uniós azonnali piacon az elmúlt hónapokban jelentősen megugrottak a tejárak, a termelés csökkentését célzó támogatás ennél jóval alacsonyabb összeget jelent a gazdálkodóknak.


Az érintett termelők minden értékesítésből kivont 100 kilogramm tej után 14 eurót kapnak. Egy termelő minimálisan 1500 kilogrammal jelentkezhet a programba. Az első referencia-időszak – amelyben a gazdák vállalhatják az eladások mérséklését – október elsején kezdődött. A három hónap letelte után a gazdáknak 45 napjuk lesz igazolni azt, hogy valóban csökkentették a termelést. A támogatást csak ezután folyósítják. A bizottság a rendelkezésre álló forrás által fedezett mennyiség – több mint egymillió tonna – erejéig bármilyen önkéntes vállalást elfogad a tagállamoktól.
Az MVH tájékoztatása szerint az első csökkentési időszakra közel 140 hazai ügyfél pályázott, kb. 17 000 tonna nyerstejre. A fennmaradó 350 millió eurót a tavalyi évhez hasonlóan, tagállamokra bontva osztotta szét az EB. Magyarország 9 543 566 euró összegben részesedik a csomagból, ami arányosan és abszolút értékben is kiemelkedő, továbbá ugyanekkora összeggel kiegészíti a magyar kormányzat nemzeti költségvetésből. A Magyarországnak adott támogatás a termelés csökkentéséhez vagy szinten tartásához adható több, választható feltétel(ek) alkalmazásával.


A magyar kormány az ágazatban érdekelt hazai szervezetekkel, így a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) is történt egyeztetés után a „termelés nem növelése” feltételt választotta. Abban az esetben, ha a kérelmező termelői szervezet, termelői csoport tagja, vagy hosszú távú (legalább 12 hónapra szóló) felvásárlási szerződéssel rendelkezik, a támogatás megállapításakor 1,3-as szorzót alkalmazhatnak. A NAK a minisztérium részére eljuttatott javaslatában kiemelte, hogy nem érheti kár azon hazai tejtermelőket, akik veszteségeik csökkentésének érdekében az elmúlt másfél évben beruházásokat, fejlesztéseket valósítottak meg, és még hatékonyabban próbálták növelni a termelésüket.


(NAKlap)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám