`

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ,,NAKAdémia – Humusz, a termőföld lelke” című talajtani rendezvénysorozata 2018. augusztus 21-én Jászberényben, augusztus 23-án Mezőfalván várta az érdeklődőket.

 

Az előadások célja a gazdálkodók figyelmének ráirányítása a talaj védelméhez szükséges teendőkre, azok fontosságára, különös tekintettel a talaj szervesanyagának védelmére, a vízmegtartó képesség megőrzésére, javítására. Az ismeretátadáson túl a szántóföldön is bemutatták a helyes agrotechnikai fogásokat, melyhez Jászberényben az Agro-Lehel Kft., Mezőfalván a Mezőfalvai Zrt. biztosította helyszínt.

A tudásmegosztást kulcsfeladatnak tekinti a kamara, hiszen számos specifikus információra, technológiai támogatásra van szükség ahhoz, hogy a gazdaságok nemzetközi viszonylatban is versenyképesebbé váljanak, és minél több, jobb minőségű termékeket állítsanak elő minél hatékonyabban. A hiánypótló talajtani rendezvényt az a felismerés hozta létre, hogy bár a talaj szerepével, fontosságával a legtöbben tisztában vannak, mégsem helyeznek elég hangsúlyt annak védelmére. Pedig a talaj létfontosságú a mezőgazdaság szempontjából, fontos szerepe van az élet teljes körforgásában, sokrétű funkcióin keresztül az egész természeti környezetre, és ezáltal az emberi élet minőségére is komoly hatást gyakorol.

A résztvevők az elméleti ismereteket a gyakorlatban is megtapasztalták

 

A termőföld meg tud ugyan újulni, ám a túlzott igénybevétel és a nem kellő odafigyelés következtében regenerálódási képessége nagyban csökken, ami kőkemény, forintokban mérhető veszteséget is okoz. Az is egyértelmű, hogy az élelmiszerlánc első láncszeme a talaj, sokszor mégsem törődnek vele úgy, mint a lánc többi tagjával. Pedig ahhoz, hogy egészséges élelmiszer kerüljön a fogyasztókhoz, az alapanyagokat szennyeződésektől mentes talajon kell megtermelni. A most formálódó, 2020-tól érvényes uniós közös agrárpolitika készülő tagállami stratégiai terve alapján a termelők továbbra is igényelhetnek területalapú támogatást, az igénybevétel előfeltételeként ugyanakkor a fokozott környezeti és éghajlatvédelmi követelmények teljesítését várnák el. Így például előírnák a termelőknek a tápanyag-gazdálkodási terv készítését, a vetésforgó alkalmazását, illetve a szénben gazdag talajok megőrzésére a lápos-mocsaras területek védelmét, a talaj humusztartalmának megóvását biztosító hasznosítási irányokat. Tehát a támogatási rendszer is várhatóan a környezettudatos gazdálkodás elterjedését ösztönzi majd.

Mindennek megfelelően – az Agrárminisztérium támogatásával – állította össze a NAK a talajtani rendezvénysorozat tematikáját, mely számos kérdésre választ ad. Egyebek közt előadás volt a talaj szerepéről, fontosságáról, a humusz, illetve a humuszanyagok jelentőségéről, valamint azok költségekre és terméseredményekre gyakorolt hatásáról. A talajmikrobiológiai szereplők (gombák, baktériumok, talajalgák) kumulatív hatásairól és főbb működési folyamatairól, valamint a különböző talajművelési rendszerekről, megismerve ezen technológiákat, valamint gyakorlati tanácsokat kapva helyes megvalósításukhoz. A talaj megfelelő használata, védelme jelentős mértékben kihat a költségekre és terméseredményekre, a talaj pufferkapacitása révén csökkentheti a szélsőséges időjárásból eredő stresszhelyzeteket. Elhangzott, hogy jó szemléletmóddal a klímakárok, a talajok víz- és szervesanyag-vesztése csökkenthetők, továbbá, a kultúrnövények optimális feltételeinek megteremtése esetén a gazdaság jövedelmezősége is növelhető.

A nyárvégi időpont ellenére nagy érdeklődés kísérte a szakmai eseményeket, s a két helyszínen közel kétszáz érdeklődő pozítívnak ítélte meg a szakmai kezdeményezést.

A programsorozat előadásai:

- pdf A humusz-menedzsment szerepe és eszközrendszere a fenntartható, klímatudatos talajművelésben (3.61 MB)
- pdf A stressztűrő jövő (1.33 MB)
- pdf A talajélet mikrobiológiai szereplői, azok biokontroll és bioaktív hatásai (2.43 MB)
- pdf A talajművelés alapjai: alkalmazkodó és klímakár-csökkentő talajművelési rendszerek (6.60 MB)

(nak.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám