`

Új, tekintélyes számítógépet szerzett be az Országos Meteorológiai Szolgálat, amely ötször nagyobb teljesítményre képes, mint a korábbi klímakutatásra használt eszköze. Ez egyben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos jégkármérséklő-rendszerét is kiszolgálja majd.


Négyszáz processzor, 1,3 Terrabyte teljesítmény – ez így agrárszemszögből jóformán nem mond semmit. De, ha hozzátesszük azt, hogy ezek annak a nagyteljesítményű szuperszámítógépnek a jellemzői, amelyet az Országos Meteorológiai Szolgálat állít üzembe, akkor sejthetjük, hogy a számoknak és a szerkezetnek valami köze lehet mezőgazdaságot nagyon is befolyásoló időjáráshoz. Ha még tovább szűkítve a kört azt is megjegyezzük, hogy az OMSZ ezt az informatikai masinát a hangzatos, „Az éghajlatváltozás magyarországi hatásainak feltérképezése regionális klímamodell-szimulációk elvégzésével és reprezentatív adatbázis fejlesztésével” elnevezésű, 709 millió forintos KEHOP-os finanszírozású projekt keretében szerezte be, hogy egyfelől ennek segítségével az eddigieknél hatékonyabb klímakutatást és -előrejelzést végezzen, másfelől meg informatikai támogatást nyújtson a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által kiépítendő országos jégkármérséklő-rendszerhez (JÉGER), akkor nagyon is világos, hogy agrárszemszögből igen jelentős lépés ez.

Ezt az Apollo nevű szuperszámítógépet egy projektindító rendezvény keretében adták át január 10-én az OMSZ székházában. A KlimAdat projekt egy komplex adatbázis-rendszer részletes meteorológiai információkkal való „feltöltésére” vállalkozik, amely objektív háttérként segíti az éghajlatváltozás különböző ágazatokra kifejtett hatásainak vizsgálatát, az alkalmazkodással kapcsolatos tervezést és döntéshozatalt. A közel négy és fél éves időtartam alatt a következő tervek megvalósítását tűzték ki célul: finom felbontású éghajlati modellszimulációk készítése; városi éghajlatváltozási hatásvizsgálatok készítése; a modelleredmények utófeldolgozása; a modelleredményekben rejlő bizonytalanságok számszerűsítése; a rácsponti mérési adatbázis folyamatos frissítése és időbeli felbontásának növelése; adatbázis-bővítés és adatbázis-programok fejlesztése; webes elérhetőségű térinformatikai rendszer kialakítása; hatásvizsgálókkal való folyamatos konzultáció.

De ez konkrétan a mezőgazdaságot és JÉGER-t hogyan is érinti?
– Ennek a számítógépnek köszönhetően az eddigieknél pontosabb éghajlatváltozási kutatásokat, modelleket, előrejelzéseket tudunk kialakítani, tenni, meg tudjuk majd mondani, hogy milyen klímajövő várható, ami segítheti a mezőgazdaságot a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban – mondta Radics Kornélia, az OMSZ elnöke a nak.hu-nak. – Például jobban tudjuk számszerűsíteni, hogy a napi átlagos hőmérséklet mennyivel fog növekedni, mennyi nappal lesz több a forró napok száma. De azt is, hogy a csapadék átlagos mennyisége csökken vagy nő, esetleg azt is, hogy egy adott mennyiségű csapadék húsz nap alatt egyenletesen elosztva hullhat le vagy egy nap alatt. Így ezek alapján a mezőgazdaságban tevékenykedők kidolgozhatják a maguk alkalmazkodási, változtatási terveiket.

Az OMSZ elnöke hozzátette, a legjobb, legfelkészültebb szakembereiket irányítják át erre az új feladatra. E szakemberek jelzik majd azt is, hogy hol és mikor várható a jégeső megjelenése, és adják ki a veszélyjelzést a JÉGER-t irányító központ számára.
– A szakmai és a szoftverfejlesztés zajlik a szolgálaton belül. Ugyanakkor egy nagyon fontos eszköz, a NEFELA dél-magyarországi területére telepítendő, a jégeső-meghatározás pontosságát nagyban segítő korszerű radar beszerzése még folyamatban van – jegyezte meg.

A megvalósítás alatt lévő rendszer sikere tehát az informatikai oldalon nem múlik – a projektből 300 milliót fordíthatnak a JÉGER ilyen jellegű támogatására –, mi több Tölgyesi László OMSZ-főosztályvezető szerint egy ekkora teljesítményű szuperszámítógépbe „bőven belefér” a JÉGER kiszolgálása. Ez agrárszemszögből mindenképpen jó hír…


(nak.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám