`

A nyári mezőgazdasági munkák 2017. augusztus 14-i állapotáról adott ki összegzést az Agrárgazdasági Kutató Intézet a NAK falugazdászai által begyűjtött adatok alapján.


A kalászos gabonafélék aratása 2017. augusztus 14-ig gyakorlatilag befejeződött, a tervezett 1 millió 449 ezer hektár 99,4 százalékán végeztek a betakarítással. A búza, az árpa, a tritikálé és a rozs aratását befejezték, a tavaszi zab betakarítása 97,3 százalékon áll. Az „egyéb gabonafélék”, például cirok betakarítása még folyamatban, az előirányozott munka harmadát végezték el. A termelők augusztus 14-ig összesen 1 millió 439 ezer hektárról 7,1 millió tonna gabonát arattak, amelynek 71 százaléka búza, 20 százaléka árpa. A termésátlag csak a durumbúza esetében haladta meg az egy évvel korábbi szintet.


Kiváló Tolna és Baranya


A kalászosok teljes területének 66 százalékán őszi búzát termeltek a 2016/2017-os gazdasági évben. Az őszi búza betakarított területe 954 ezer hektár, termésmennyisége 5 millió tonna, termésátlaga a tavalyitól 5 százalékkal maradt el, országosan 5,2 t/ha volt. Őszi búzából a legalacsonyabb termésátlagot Nógrád megyében (3,9 t/ha), a legmagasabbat Tolna és Baranya megyében (6,2 t/ha) érték el a gazdák. Tavaszi búzát 2017-ben 14 ezer hektáron vetettek, 23 százalékkal nagyobb területen, mint 2016-ban, a betakarított mennyiség (61 ezer tonna) pedig 21 százalékkal volt több.

Durumbúzát 22,4 ezer hektáron vetettek és arattak ebben a gazdasági évben. A termésátlag 7 százalékkal meghaladta a tavalyit, a betakarított mennyiség (104 ezer tonna) azonban 18 százalékkal maradt el az előző évtől. Egyenként 3 ezer hektárnál nagyobb területen három megyében (Győr-Moson-Sopron, Bács-Kiskun, Fejér) termesztettek durumbúzát ebben a gazdasági évben.

Őszi és tavaszi árpából összesen a tavalyinál 6,6 százalékkal kisebb területről 10,7 százalékkal kevesebb termést, összesen 1,4 millió tonnát takarítottak be. Az őszi árpa termésátlaga országos szinten 5,0 t/ha, ami 4 százalékkal alacsonyabb, mint 2016-ban volt. A tritikálé termésátlaga 4, a rozsé 5 és a zabé 2 százalékkal maradt el a 2016. évitől.

A szalmabetakarítást a kalászosok területének 72,5 százalékán, a tarlóhántást is a tervezett terület 72,6 százalékán végezték el a gazdák augusztus 14-ig.


Kukorica: szélsőséges különbségek


Az őszi káposztarepce termésmennyisége 4, a termésátlaga pedig 9 százalékkal elmaradt a tavalyitól, a területe viszont 6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A termésátlag Veszprém megyében volt a legalacsonyabb (2,2 tonna/ha) és Fejér megyében a legmagasabb.

A magborsó 2,7 t/ha termésátlaga megegyezik a tavalyival, termőterülete nem változott, a termésmennyisége 2 százalékkal több a 2016. évinél. A magborsó termésátlaga Zala megyében volt a legalacsonyabb (1,9 t/ha), Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legmagasabb (3,5 t/ha). A zöldborsó betakarítása gyakorlatilag befejeződött (98,7 százalék) augusztus 14-ig. Az előző évinél 3 százalékkal alacsonyabb, 5,5 t/ha lett a termésátlag. Mivel a terület 14 százalékkal kisebb volt, mint 2016-ban, így az össztermés 16 százalékkal maradt el a tavalyitól.

A csemegekukorica esetében országosan 79 százalékos volt a készültségi fok a jelentés időpontjában. A megyei termésátlagok között igen nagyok a különbségek. A csemegekukorica átlagtermése Nógrád megyében a legkisebb, 3,5 t/ha, Bács-Kiskun megyében a legnagyobb, 19 t/ha. Hajdú-Bihar megyében 17 tonna, Békés megyében 18,5 tonna átlagtermést értek el a gazdák hektáronként.


Jól ,,menő" barackok


A meggy szedése befejeződött. A meggytermés országos átlaga 6,6 t/ha, 1,5 százalékkal kevesebb, mint tavaly. A szórás igen nagy: Vas megyében mindössze 2,2 tonna, Békés megyében 12, Hajdú-Bihar, Csongrád és Győr-Moson-Sopron megyében 4 tonna meggy termett átlagosan egy hektáron. A kajszi termésátlaga országosan 8,7 t/ha, 39 százalékkal több, mint 2016-ban volt. Az őszibarack szedése a jelentés időpontjában 84 százalékon állt, a termésátlag 8,5 t/ha volt, 17 százalékkal nagyobb, mint 2016-ban.

A teljes elemzés itt olvasható.



(AKI/NAK)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám