`

Az utóbbi tizenöt év legjobb kukoricatermése, megközelítően kilencmillió tonna várható Magyarországon – írta a Magyar Hírlap. A felvásárlási ár azonban alacsony.

 


A kukorica több mint felét már betakarították az országban az egymillió-ötvenezer hektárnyi vetésterületről. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének az elnöke, Vancsura József a Magyar Hírlapnak elmondta: legkésőbb december elsejéig befejezik a kukorica betakarítását, ha süt a nap, akkor korábban. A termés bizonyosan nyolcmillió tonna felett lesz, de bízik abban, hogy megközelíti a kilencmillió tonnát. Bács-Kiskun, Baranya, Csongrád, Békés és Tolna megyében hektáronkénti kilenctonnás hozammal kalkulálnak.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara adata szerint Tolna megyében a kukorica termésátlaga hektáronként 9,3 tonna. Vancsura megjegyezte: az utóbbi 15 év legbőségesebb hozama várható az országban. Ugyanakkor Szolnok és Békés megyében találhatók olyan víznyomásos, illetve viharkártól sújtott területek, ahol a terméskiesés eléri a harminc százalékot, a hektáronkénti hattonnás hozam pedig veszteséget jelent a gazdának.


Az elnök hangsúlyozta: a kukorica minőségével nincs gond, a felvásárlási árral viszont igen, a tonnánkénti 37-40 ezer forintos összeg rendkívül alacsony. Ezt a gabonát négy éve még hatvanezer forintos tonnánkénti áron vásárolták fel, a gazdák most ötvenezerrel is elégedettek lennének. Vancsura szerint az alacsony nyersolaj-ár, a világ erősödő kukoricatermesztése és a felhalmozott készletek az okai a süllyedt árnak. A hazai kukoricatermésből négymillió takarmánynak megy, mintegy másfél millió bioetanol-alapanyagnak, a többit pedig Nyugat-Európába exportálják.


(Magyar Hírlap)

 


Kevesebb a dió
Az üzemi diótermesztési területet hatezer hektárra taksálják Magyarországon. A legidősebb üzemi dióültetvény kora mintegy negyven év. A korszerű, azaz úgynevezett intenzív fajtájú ültetvények aránya, amelyek akár hektáronként négytonnás termést is adhatnak, viszont csupán néhány százalék. Jó termésnek mondható a klasszikus fajtáknál a hektáronkénti két-két és fél tonna diótermés, de nem számolják fel a másfél tonnát hozó ültetvényeket sem.
Idén megfeleződött a betakarított diómennyiség, az ár pedig megduplázódott. Számos diótermesztő az átlagos termés felét sem takaríthatta be az idén, de ebben nemcsak a kedvezőtlen időjárás a hibás, hanem a dióburok-fúrólégy is. A hazai üzemi diótermés több mint nyolcvan százalékát exportálják. (Magyar Hírlap)


 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám