`

Az elmúlt időszakban tapasztalt hatékony hatósági fellépés következtében látványosan tisztult a hazai mézpiac. Az ágazat szereplői tanácskozásukon érintették az európai piac megvédése érdekében szükséges javaslatokat is.


A hazai mézpiac védelme érdekében eredményes egyeztetést tartottak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a jogalkotók, a hatóságok és a hazai méhészeti ágazat képviselői április 19-én.


Ömlik a rossz és egészségtelen áru


Az előzményekhez tartozik, hogy Fazekas Gyula, a Magyar Mézkereskedők és Mézcsomagolók Egyesületének elnöke egy Zsigó Róbert élelmiszerlánc-biztonságért felelős FM-államtitkárhoz – a szakmai fórum kapcsán – intézett nyílt levelében azt fejtegette, hogy évente 180 ezer tonna import, felcukrozott méz érkezik az Európai Unióba, annyi amennyi a tagállami közösségbe irányuló éves magyar mézexport. Ez az elnök szerint azt jelenti, hogy naponta 150 magyar méhész teljes évi termését pótolják hamisított termékkel! Úgy vélte, továbbra is jogsértő tevékenység folyik az uniós mézpiacon, miközben az Európai Bizottság (EB) reagálása, cselekvési terve nem ismert. Ahogy fogalmazott, a vizsgálatok elhúzódása veszélyezteti a magyar mellett a többi EU-polgár mézfogyasztásba vetett bizalmát és az unió többi méhészének megélhetését.
Levelében az EB felé benyújtandó javaslatokat is megfogalmazott. Az egyik ilyen, hogy minden tagállam külső határánál a harmadik országból érkező mézszállítmányokra adatszolgáltatási kötelezettséget és valós mintavételt, kötelező vizsgálatot kelljen elrendelni (mivel az EU-jog tagállami szinten ilyen intézkedés bevezetését lehetővé teszi, ezt az országos főállatorvos tavaly megtette). Emellett – támogatva egy európai parlamenti képviselő véleményét – a jelenlegi jelölés helyett a csomagolás címkéjén azt kellene feltüntetni, hogy a végtermékben felhasznált EU-n kívüli méz melyik harmadik országból származik, továbbá azt, hogy az adott termékben ez a tétel pontosan mennyi százalékban van jelen. Ezen kívül új típusú uniós vizsgálatok bevezetését és az európai élelmiszerkönyv módosítását is felvetette.


Javuló magyar helyzet


A keddi megbeszélésen érintették a fenti témákat is. Szóba került az adatszolgáltatási kötelezettség kiterjesztése a tagállamokból érkező méztételekre, valamint az előállítással-, forgalmazással kapcsolatos adatszolgáltatásokra és a nyomonkövethetőségre vonatkozó előírások módosítása. A kerekasztal-egyeztetés résztvevői megfogalmazták észrevételeiket az Európai Unió mézvizsgálatokra irányuló megfigyelő programjával kapcsolatban is. A szakemberek és az ágazati képviselők egyetértettek abban, hogy e területek eredményes szabályozása érdekében kulcsfontosságú a lehetséges megoldások közös feltérképezése és az egységes álláspont kialakítása.
A tanácskozáson Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke kiemelte: az elmúlt időszak eredményes hatósági munkájának, a szigorú ellenőrzéseknek köszönhetően az import mézek aránya jelentősen csökkent a hazai kereskedelemben. Mindez a hazai mézpiac látványos, a silány minőségű mézektől és a hamisított termékektől való tisztulását eredményezte.
A felek egyetértettek abban, hogy a Nébih által összehívott fórum alkalmas a mézágazatot érintő legfőbb kérdések, stratégiai intézkedések megvitatására. Közös céljuk ugyanis a kiváló minőségű magyar méz hírnevének és piaci helyzetének megóvása.


(forrás: FM Sajtóiroda/NAK)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám