Élelmiszer-feldolgozás

2018 január 1-jével teljes körűen kell alkalmazni az új élelmiszerekről szóló 2015. november 25-én az Európai Parlament és Tanács által elfogadott 2015/2283/EU rendeletet. Az új rendelet javítja az engedélyezési eljárás hatékonyságát, ösztönözve az innovációt az élelmiszeriparban.

 

Az európai fogyasztók biztonsága garantált, miközben a fogyasztók több fajta élelmiszerből választhatnak. Mindemellett az új élelmiszerekre vonatkozó általános feltételek nem változnak: új élelmiszernek számítanak azok az élelmiszerek és élelmiszer-összetevők, amelyek fogyasztása az EU területén 1997. május 15-e előtt (vagyis a jelenlegi új élelmiszerekről szóló rendelet hatálybalépése előtt) nem volt számottevő.

Az új rendelet egyszerűsíti és központosítja az engedélyezési eljárást, valamint tartalmazza az általános engedélyezést. Az Európai Bizottság feladata a kérelmek feldolgozása, valamint az engedélyek kiadása. Ennek eredményeként minden élelmiszer-ipari szereplő forgalomba hozhatja az engedélyezett új élelmiszerét, amennyiben betartja a felhasználási feltételekre és a címkézésre vonatkozó előírásokat. A biztonsági értékelést az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA) végzi.

Az Európai Bizottság konzultációt folytat az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatósággal a kérelmek tekintetében, az engedélyezési határozatot pedig az EFSA értékelése alapján hozza meg. Az új élelmiszerek uniós listája tartalmazni fogja az összes engedélyezett új élelmiszert. A biztonsági értékelésre és az engedélyezési eljárásra vonatkozó határidők megállapításával nő a hatékonyság és az átláthatóság, így csökkentve az engedélyezési eljárásra fordított időt. A forgalmazás elősegítése érdekében gyorsabb és arányosabb biztonsági értékelés lép érvénybe azon Európai Unión kívüli országokból érkező hagyományos élelmiszerekre, amelyek esetében bizonyított a hosszú ideje tartó biztonságos használat.

Az új rendelet egyszerűsített értékelési eljárást vezet be a harmadik országokban hagyományos, de az Európai Unióban új élelmiszerekre. Amennyiben a kérdéses hagyományos élelmiszerről történelmi adatokkal bizonyítható, hogy biztonságos, és sem az uniós tagállamok, sem pedig az EFSA nem emel ellene biztonsági szempontból kifogást, az ilyen hagyományos élelmiszerek a kérelmező által írt előzetes értesítéssel forgalomba hozhatók. Az új technológiák és innovációk lehetőséget hordoznak magukban a környezetre gyakorolt hatás csökkentésére, az élelmezésbiztonság növelésére és előnyös a fogyasztókra nézve. Az ilyen innovatív élelmiszereknek hasznára válhatnak azok az adatvédelmi előírások, amelyek lehetővé teszik a kérelmező számára egyedi engedély kiváltását is az új élelmiszer forgalomba hozatala érdekében. Az adatvédelmet az újonnan megszerzett tudományos eredmények és szellemi tulajdont képező adatok alapján biztosítják, lejárati határideje pedig öt év.

További részleteket az OGYÉI és  NÉBIH oldalain olvashatnak.

 

Készítette: NAK/ Szűcs Viktória

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám