Vármegyei hírek

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Jász-Nagykun-Szolnok megyei Igazgatósága a 2019. február 21-én gazdafórumot szervezett Szolnokon „Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Gazdafórum – Öntözési szakmai konferencia” címmel.

 

A fórumon a vízgazdálkodási stratégia, az öntözésfejlesztés irányai, a földforgalmi jogszabályváltozások, az agrár-és vidékfejlesztési támogatások valamint a felelős élelmiszerfogyasztás-és felhasználás témákat ismertették az előadók. A rendezvényen részt vevőket Piroska Miklós, a megyei közgyűlés elnöke, Hubai Imre Csaba, a kamara megyei elnöke és Dr. Hoffmann Imre, a Belügyminisztérium közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkára köszöntötte.

Lovas Attila, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója előadásában ismertette Jász-Nagykun-Szolnok megye jelenlegi helyzetét az öntözési lehetőségek tekintetében. Tájékoztatást nyújtott arról, hogy milyen intézkedések és jogszabályváltozások történtek az elmúlt időszakban annak érdekében, hogy a gazdálkodók minél nagyobb területeket tudjanak bevonni az öntözéses gazdálkodásba. Jelenleg 60000 hektáron jeleztek mezőgazdasági öntözési vízigényt a termelők, van kihasználatlan öntözővíz-kapacitás, de a víz eljuttatása a termőföldekre jelentős fejlesztéseket és beruházásokat igényel.

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója az öntözésfejlesztéshez szükséges intézményi háttér, eszközpark és humán erőforrások megteremtéséről tartott előadást. Mint mondta, meg kellett határozni a fejlesztési prioritásokat és vizsgálni kell a leendő fejlesztések gazdaságosságát is. Hozzátette, a munka koordinálásához és a gyakorlati kivitelezéshez humán részről szükséges létrehozni az öntözési hivatalt és elengedhetetlen az öntözést szolgáló műtárgyak, csatornák birtokviszonyainak a rendezése is. Előadásának második részében ismertette a jászsági vízgazdálkodási rendszer rekonstrukciójának legfőbb elemeit és a kivitelezés várható ütemezését.

Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára ismertette a kormány öntözésfejlesztésre vonatkozó döntéseit és a fejlesztéshez rendelt feladatokat. Kiemelte, hogy az ágazat minden szereplője aktívan részt vett a döntés előkészítésében és a legfőbb célkitűzések meghatározásában. A legfontosabb feladatok között említette a vízjogi engedélyek egyszerűsítését, a termelői öntözési közösségek megalakulását valamint a közép-és felsőfokú szakemberképzést. Az agrár-és vidékfejlesztési támogatásokkal kapcsolatban elmondta, hogy az Európai Bizottság a következő ciklusra a KAP költségvetésének csökkentésére tett javaslatot. Ezzel együtt a támogatási rendszer jelentős változása várható, a környezet-és klímavédelmi szempontok fokozatosan egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a közösségi agrárpolitikában. A földforgalmi jogszabályváltozások tekintetében a földtulajdon megszerzésének szigorodó szabályozásáról, a földhasználatot érintő kérdésekről és a földbizottsági eljárási szabályok változásairól tartott összefoglalást.

Dr. Fazekas Sándor országgyűlési képviselő úr a felelős élelmiszer-előállításról és –fogyasztásról, valamint az élelmiszer-pazarlás visszaszorításának szükségességéről tartott előadást. Mint mondta, a mezőgazdaság és az emberiség óriási kihívásokkal néz szembe, a Föld népessége folyamatosan növekszik, viszont a rendelkezésre álló erőforrások nem kimeríthetetlenek. A felelős élelmiszer-előállítás és -fogyasztás helyes szemléletének kialakítása elengedhetetlen fontosságú az erőforrások megőrzésének érdekében. Az élelmiszer-pazarlás a mai modern, jóléti társadalmakban különösen kiugró méreteket öltött, ennek mérséklése a közeljövőben elengedhetetlen fontosságú.

A fórum végén, a konzultáció keretében a résztvevők által feltett kérdéseket válaszolták meg az előadók.

(nak.hu)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám