Vármegyei hírek

A NAK Tolna megyei szervezete egy új rendezvénysorozatot indított el, melynek célja a precíziós gazdálkodás, mint tevékenység és szemlélet szélesebb körű terjesztése a megyében. A Precíziós Miniakadémiát a jelen és a jövő kihívásai: a zöldforradalom, terménypiaci változások, és az agrárdigitalizáció hívták életre.


A rohamos technológiai fejlődés szinte naponta ad új eszközt, módszert vagy szoftveres megoldást a gazdálkodók kezébe. Ez sok tekintetben új lehetőséget, a korábbinál egyszerűbb, gyorsabb megoldást jelent, a másik oldalon viszont új kihívás elé állítja a teljes vertikumot. Ebből adódik, hogy a precíziós megoldások elterjedésének egyik gátja a gazdák nem kellően alapos felkészültsége, és sokszor a bőség zavara, hisz versengenek a cégek ezen a piacon is, hogy értékesíthessenek. Nehéz kiválasztani a sok-sok információ közül a legmegfelelőbbet, sőt a tanácsot nyújtó független szakemberekből is kevés van jelenleg.

A Precíziós Miniakadémia keretein belül szeretnék összefogni a precíziós gazdálkodás iránt érdeklődőket. Végigvezetni az érdeklődőket a talajelőkészítéstől a betakarításig minden munkafolyamaton precíziós szemmel. Az alapoktól kezdve, rendezvényről-rendezvényre felépíteni a tudást. Nemcsak a technikai berendezéseket akarják bemutatni, hanem az alapismeretek elsajátítása révén kialakítani egy új szemléletet.

A precíziós gazdálkodás nem a drága technikai berendezések és eszközök vásárlásával, használatával kezdődik, hanem a korszerű agrotechnikai tudás megszerzésével – hangzott el az eseményen. Például az időjárás, a csapadék, a talaj fizikai tulajdonságai és mozaikossága, valamint a talajművelés összefüggéseivel. Aki komolyan belevág ebbe a gazdálkodási módba, elkerülhetetlen az eszközfejlesztés, viszont nem mindegy, hogy milyen „okos” eszközöket vásárol, azok kompatibilisek-e, kommunikálnak-e egymással.

A helyspecifikus gazdálkodás elképzelhetetlen saját adatok nélkül. Aki jól akarja csinálni, energiát, időt kell befektetnie a saját gazdaságával kapcsolatos valós adatok gyűjtésébe. Ismerni kell a táblákat, a táblán belül a növény- és talajtényezők alakulását. Többen használnak a gazdaságukban precíziós elemeket, de nem komplex szemléletben, és ez csak minimális költségmegtakarítást eredményez számunkra. A jelenleg használt legnépszerűbb technológiák a helyspecifikus talajmintavétel, sorvezetők alkalmazása és az automatikus kormányzás, de ezen kívül rengeteg dolgot lenne célszerű alkalmazni és bevezetni a mindennapjainkba. Léteznek olyan felmérések, amelyek szerint a következő harminc évben a mezőgazdaság lesz a legdinamikusabban változó ágazat, és minderre bizony fel kell készülni.

A rendezvényt Nagy Attila, az Agrárminisztérium fejlesztéspolitikai főosztályvezetője nyitotta meg, aki elmondta, hogy a 2021-27-es időszak Közös Agrárpolitikájának költségvetése az Európai Bizottság javaslata alapján a jelenlegi forrásokhoz képest előre láthatóan alacsonyabb lesz. A jövőben előtérbe kell helyezni azokat a megoldásokat, amelyekkel a környezeti és klíma célok megvalósíthatóak. A precíziós gazdálkodási módszerek támogatása során pedig nem csak gépbeszerzés keretében szeretnének forrásokat biztosítani, hanem a precíziós módszerek, gazdálkodási módok ösztönzésére is szeretnének hangsúlyt fektetni. A szakmai előadások témája a tavaszi munkák köré csoportosult, a Dr. Borsiczky István és Lajos Mihály szakemberek segítségével a résztvevők áttekintették a tápanyag-utánpótlás, magágykészítés és vetés munkálatait.

A precíziós gazdálkodás technikai eszközei már rendelkezésre állnak, de a műszaki háttér megléte csak egy része a sikernek. A precíziós mezőgazdaság költségcsökkentő hatása az agrár- valamint a precíziós alapismeretek megértése, elsajátítása nélkül nem érvényesül igazán.


(nak.hu)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám