`

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) október közepéig kifizette a 2015-ben fel nem használt európai uniós mezőgazdasági krízistartalékból visszajáró összegeket a magyar gazdáknak.

 

A Földművelésügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a krízistartalékot a mezőgazdasági termelést vagy értékesítést érintő súlyos válságok kezelésére kell létrehozni. Mivel a célra többletforrást nem különítettek el a 2014-2020 közötti időszakra szóló uniós költségvetési keret tervezésekor, a tartalék képzése minden évben a pénzügyi fegyelem alkalmazásával, a közvetlen támogatások csökkentése révén valósul meg.
A tartalék összegét a 2014 és 2020 közötti időszakra 2,8 milliárd euróban határozta meg az EU, amely a (2011-es árakon) 400 millió eurónak megfelelő, egyenlő összegű éves részletekből áll össze. Az uniós döntés értelmében amennyiben a pénzügyi év végéig nincs szükség a tartalék felhasználására, úgy vissza kell fizetni a termelőknek.


Magyarország esetében, a 2015-ös kérelmekre vonatkozóan 13,72 millió euró (mintegy 4,2 milliárd forint) értékben kellett a közvetlen támogatásokat csökkenteni a krízistartalék biztosításához. A 2015-ben beadott kérelmek esetében 70 810 gazdánál volt levonás a tartalék képzésére. A krízistartalék fel nem használása miatt ezt 2016 október 15-ig kellett visszajuttatni a gazdákhoz.
Az FM tájékoztatása szerint a visszatérítésre azok a gazdák voltak jogosultak, akik a 2015. évben közvetlen támogatás iránti kérelmet nyújtottak be és közvetlen támogatásaik összege a 2000 eurót meghaladta, valamint 2016. szeptember 21-ig jogerőre emelkedett olyan határozattal rendelkeztek, amely alapján pénzügyi fegyelemből adódó támogatás-csökkentést alkalmaztak. A visszatérítés összegéről az MVH az alkalmazott csökkentés arányában hozott határozatot.
A 2014-ben beadott kérelmeknél az MVH 65585 gazdánál alkalmazta a csökkentést, így tavaly ennek alapján 8,2 milliárd forintot térített vissza az érintett termelőknek.

 


(MTI)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám