Mezőgazdasági termelés

Bővül a búza termőterülete Franciaországban, Németországban az Egyesült Királyságban és Lengyelországban is. A száraz ősz nagyobb búzatermést és exportot eredményezhet ezen a nyáron az EU-ban.


Az EU területén az elmúlt nyár aszályos periódusa a búzát és a repcét érintette leginkább. Elemzők és a kereskedők szerint az EU területén található négy legjelentősebb gabonatermelő ország gazdái megnövelték a gabonavetéseik területét, részben mert a száraz idő nehézkessé tette a repce vetését.
Német kereskedők szerint a repce vetési problémai miatt az őszi gabona aránya növekedett az EU területén, ami miatt emelkedhet az export is, amennyiben a növény kedvező telelését követően az időjárás is kegyes lesz aratásig.

Az EU legnagyobb gabonatermelő országában, Franciaországban a mezőgazdasági minisztérium becslése szerint a 2019. évi őszi vetésű gabonák területe az előző évhez képest 3,5%-kal 5,03 millió hektárra nőtt. A megfelelő kondícióban lévő növények miatt elképzelhető, hogy bőséges termés lesz idén gabonából a franciáknál is, mivel a múlt év végi csapadék csökkentette az aszályos időszak kedvezőtlen hatását az északi régiókban, valamint a jelenlegi hűvösebb időjárás is kedvező a búza számára.

Németország a második legnagyobb gabonatermelő az EU-ban, itt az őszi búza vetésterülete 4,6%-kal növekedett 3,02 millió hektárra az ország statisztikai hivatalának becslései alapján. Miközben a hivatalos statisztikák azt mutatják, hogy Németországban a repce vetésterülete 25%-kal, 917 000 ha-ra csökkent, addig a nemzeti olajosmag-szövetség becslései szerint ez az érték valamivel alacsonyabb, mintegy 18%-os.

Az Egyesült Királyság búzaterülete 4%-kal, 1,87 millió hektárra emelkedett az ottani Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Tanács (AHDB) szerint, és a gabonák jó állapotban vannak. Az angol és walesi Nemzeti Gazdálkodók Szövetsége (NFU) szerint azonban a brit gazdálkodók aggódnak a 2019-es termés piaca miatt, mivel a búza betakarítása már (várhatóan) a Brexit utáni környezetben zajlik majd, ahol a kereskedelmi kapcsolatok továbbra is bizonytalanok az EU-val.
Lengyelország a negyedik legnagyobb őszibúza-termelő ország, ahol vetésterület várhatóan 5%-kal nő, több mint 2 millió hektárra.


Tovább csökken az EU repcetermelése


A korábbi jelentések szerint a tavaly őszi minimális csapadék megnehezítette a repce vetését, ami az EU fő repcetermelő országaiban, Németországban, Franciaországban és Nagy-Britanniában is jelentős mértékben csökkentette a vetett területeket. Az ágazat tart attól, hogy a 2019-es, várhatóan gyengébb termés miatt importra szorul majd, hogy a hazai igényeket kielégítse.

Az északi és közép-európai térségben az elmúlt nyár elhúzódó szárazságának köszönhetően tartósan kedvezőtlen körülmények alakultak ki, melyek már a 2018-as év EU-s termelési értékét is két számjeggyel csökkentették. Mind az Európai Bizottság, mind a Stratégie Grains francia tanácsadó cég becslése szerint a 2018/19-es EU-s repcetermelés 18-19 millió tonna között volt, ami jelentősen elmarad az előző ötéves átlagtól.


A csökkenő gabonatermelés nettó gabonaimporthoz vezetett


A búzát is erősen érintette a tavalyi csapadékhiány és a hőingadozás, ami az EU teljes éves termelésének kb. 10%-os csökkenését eredményezte. Ennek okán az EU közössége többet használt fel a harmadik országokba történő értékesítésre szánt gabonákból, ami a búza exportjának a hirtelen lassulását eredményezte.

A kukorica behozatalának hirtelen növekedésével együtt ez több mint egy évtizede először az EU nettó importőrré válását eredményezte gabonafélékből. A közösség az elmúlt év végén megerősítette ezt, mivel az import és az export közötti különbség mintegy 500 000 tonnáról 1,2 millió tonnára nőtt. Az Európai Bizottság által közzétett adatok szerint december 30-án az EU a 2018/19 szezon kezdete óta, júliustól összesen 14,8 millió tonna gabonát importált, szemben a 13,6 millió tonna exporttal.


(NAK/Balázs Viktor és Fodor Zoltán)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám