Mezőgazdasági termelés

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet által idén kiadott „Az öntözhetőség természeti-gazdasági korlátainak hatása az öntözhető területekre” című kiadvány számos, az agráriumban tevékenykedő szakember hozzájárulásával született, és néhány hete jelent meg a nagyközönség számára.


A kiadvány megjelenéséről, illetve a tanulmány főbb megállapításairól honlapunkon már májusban beszámoltunk, azonban most elsősorban a könyv felépítéséről, tartalmi elemeiről általánosságban olvashatnak, amely egy általános bevezető rész a továbbiakban megjelenő cikkekhez, ahol a könyv fejezetei kerülnek kifejtésre, amellyel kellő információt nyújtunk azok számára is, akiknek nincs alkalmuk, illetve lehetőségük mélyebben elmerülni és elsajátítani a könyv tartalmát.

„A tanulmány fő célkitűzése, hogy döntően vízkeresleti oldalról megközelítve, a fontosabb természeti és gazdasági tényezők figyelembevételével öntözésgazdaságossági alapú lehatárolást adjon a potenciálisan öntözendő területekre. Továbbá azt is megbecsüli, hogy milyen nagyságrendű kibocsátás- és termelésiérték-növekedést eredményezne az e területeken megvalósuló öntözésfejlesztés.”

Alapvető problémaként a Föld népességnövekedésének várhatóan az élelmiszer-gazdaságra gyakorolt hatására, illetve a klímaváltozással járó szélsőséges időjárási jelenségek – hazánk esetében az aszály – veszélyeire hívja fel a figyelmet. Utóbbira az öntözéses gazdálkodás minél nagyobb területen való alkalmazása adhat megoldást.

A könyv felépítését tekintve főként az öntözés térbeliségére összpontosít, illetve a termelő szempontjából közelíti meg ezt az összetett problémakört, így több irányból is körbejárja a témát. Belátást nyerünk például az öntözéses gazdálkodást befolyásoló természeti és humán tényezőkbe, megismerkedhetünk az öntözés környezeti és gazdasági fenntarthatóságával, illetve az öntözésfejlesztés technológiai kérdéseire is választ kapunk.

Az AKI Adatelemzési és Térinformatikai Kutatások Osztályán készült kutatások alapján a könyvben számos adat és módszer kerül feltüntetésre, amely segíthet a tervezésben, a várható költségek kalkulálásában, illetve az ezeket befolyásoló tényezőkre is kitér. Többek között a beruházás-gazdaságossági számítások lépéseire, az elérhető öntözővíz meghatározására és az ebből kijuttatandó víz mennyiségének meghatározására. Az érzékenységvizsgálaton keresztül képbe kerülhetünk, hogy néhány lehetséges változás – beruházási támogatás, vízdíj, aszály, talajtípus stb. - milyen mértékben befolyásolhatja az öntözésbe vonható területekre vonatkozó beruházásgazdaságossági számítások eredményeit.

A könyv hasznos információkkal szolgál azok számára, akik még nem találkoztak közelebbről az öntözéses gazdálkodás lehetőségével, illetve azok számára is, akik öntözésfejlesztésben gondolkodnak.

A következő cikkünkben az első fejezetet taglaljuk, amely „Az öntözéses gazdálkodás feltételeit befolyásoló természeti és humán tényezők áttekintése” címet kapta.

A tanulmány teljes terjedelmében itt olvasható.


(NAK/Szász Imola)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám