`

2014-ben a mezei pocok évtizedek óta nem látott mértékben szaporodott el és károsított, nagy területeken vált szükségessé az ellene való védekezés. Az irtásra használt anyagok szakszerűtlen felhasználása komoly veszélyt jelenhet a vadon élő állatok számára is.

 

 

A vadpusztulás elkerülése mindenki érdeke, mert komoly bírságok, vagy akár polgári per is lehet a következménye. Írásunkban összefoglaljuk mindazokat a tudnivalókat, melyek segítenek elkerülni az ilyen eseteket.

A pockok egyedszáma a tél folyamán nagyon sok területen jelentős mértékben lecsökkent! Mielőtt védekezni kezdünk, bizonyosodjunk meg arról, hogy milyen a fertőzöttség mértéke a területünkön! Csak a járatok betaposásával és 1-2 nap múlva történő visszaellenőrzésével győződhetünk meg arról, hogy ténylegesen mennyi pocok maradt még életben. Amennyiben az egyedszámuk eléri a 1-2 lakott járat/100 m2 értéket, ebben az esetben van szükség a védekezésre. A gyakorlatban leggyakrabban alkalmazott két szer a Redentin 75 RB és az Arvalin LR.

Az Arvalin LR egy szabadforgalmú rágcsálóirtó szer, mely kiváló hatékonysággal használható a járatok kezelésére, azok betaposásával. Ugyanis a belőle képződő mérgező gáznak bent kell maradnia a járatokban.

A Redentin 75 RB egy olyan rágcsálóirtó csalétek, melyet a pockoknak el kell fogyasztaniuk. Úgy lett kifejlesztve, hogy szabályszerű alkalmazása esetén ne jelentsen veszélyt a területen élő vadállományra. A tavaszi időszakban kizárólag járatkezeléssel 6-10 g/járat dózisban, maximum 10 kg/ha mennyiségben lehet felhasználni. A járatokba kell a csalétket helyezni, melyeket nem szabad betaposni, és úgy, hogy azt a vadak ne érjék el. Szükség esetén megismételhető az irtás.

Nagyon fontos tudni azt, hogy a ház körül használatos egér- és patkányirtó csalétkek sokkal erősebb mérgek, így a vadakra ezek sokszorta nagyobb veszélyt jelentenek. Ezeket a mezei pocok irtására felhasználni szigorúan tilos, járatkezeléssel is! Nemcsak szabálytalanságot követ el az, aki ilyet kiszór, de komoly veszélyt is okoz a vadak számára. Békés megyében emiatt történt nemrégiben egy igen komoly mértékű őz pusztulás, a járatkezelés ellenére! A későbbi időszakban a Redentin kiszórható lesz teljes felületre is. Nagyon lényeges, hogy a kiszórandó mennyiséget a pocok fertőzöttség mértékéhez igazítsuk, úgy, hogy azt 1-2 nap alatt fogyasszák el. Különben a vadaknak elegendő idejük lesz összeszedegetni a napokig a talajfelszínen lévő, megmaradt csalétket. Ha szükség van, akkor inkább többszöri kezelést alkalmazzunk, ami a pockok ellen amúgy is hatásosabb, kb. 10-14 nap különbséggel. Nagyon fontos még, hogy egyenletes legyen a kijuttatás, ne legyenek kupacok vagy sávok a területen. A Redentines védekezés előtt minden termelőnek kötelezően fel kell vennie a kapcsolatot a területileg illetékes vadászatra jogosulttal! A kezelés az eddigiekhez hasonlóan kizárólag növényvédelmi szakmérnök felügyeletével történhet. A Redentin felhasználási utasítását érdemes alaposan átolvasni, mert ott több, kötelezően betartandó szabály is fel van sorolva! A mezei pockok elleni védekezésre használatosan több, házilagos megoldásról is értesültek a hatóságok. Ezekről mind tudni kell, hogy lényegesen nagyobb veszélyt jelentenek a vadakra és a pockokat fogyasztó ragadozókra, madarakra. Ezek az anyagok végigmennek a táplálékláncban, és a mérgezett egeret elfogyasztó hasznos állatok, pl. egerészölyvek, baglyok, gólyák is veszélybe kerülhetnek. Az egér- és patkányirtó szerekre is érvényes ez, melyek vásárlása és felhasználása hatóságilag visszaellenőrizhető és szankcionálható!

A pockok irtására használható szerek, szabályszerű felhasználással nem jelentenek veszélyt azokra az állatokra, melyek a területen élnek. Közös érdekünk a hatékony védekezés mellett a környezet és a vadak megóvása, legyünk tehát körültekintőek és tartsuk be a szabályokat!

 

(Vasas László, növényvédelmi állattani szakértő)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám