Országos hírek

A NAK országos kertészeti osztályának soros tanácskozásán a NAK technológiai és fajtabemutató-sorozatáról és növényvédelmi előrejelző portáljának fejlesztéséről is szó volt. Továbbá döntöttek a hagyma-munkacsoport megalakításáról.


A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos kertészeti osztálya március 29-én Dunaharasztiban tanácskozott, amelyen több fontos témát is érintettek az előadók és a megjelent kamarai tagok. Hunyadi István, a NAK kertészeti szakértője a kertészeti technológiai és fajtabemutató-sorozatról, valamint a kamara növényvédelmi előrejelző portáljának fejlesztéséről számolt be. (Az eseményen érintett többi témákról az összefoglaló itt és itt olvasható.)


Elsőként barack és dió


Mint elmondta, a sorozat egy új kezdeményezés a kamara életében, amihez az apropót az adta, hogy az egyik kamarai tag a NAK mezőgazdasági igazgatóságától kért termesztéstechnológiai segítséget. Megjegyezte, hogy a hazai kertészetek egy jelentős része a külföldi versenytársakhoz képest igen nagy lemaradásban van, és ennek ledolgozásához elengedhetetlen az új, korszerű ismeretek megszerzése és azok hasznosítása.

Hunyadi István úgy fogalmazott, hogy a piac kemény feltételeket diktál, az elvárás pedig az, hogy költséghatékonyan, nagy mennyiségben kell előállítani a vásárlói igényeknek megfelelő árut. Azonban nem minden termelő – jellemzően a kisebbek – számára előtt adott az a lehetőség, hogy jelentős kiadással járó külföldi szaktanácsadók szolgáltatásait vegyék igénybe, vagy éppen szakmai tanulmányutakon vegyenek részt. Számukra is komplex szakmai ismereteket szeretne a kamara átadni a technológiai és fajtabemutató-sorozattal. Mint mondta, ezzel egy szélesebb szakmai réteget kívánnak elérni.A NÉBIH-hel közös fajtabemutató-sorozat keretében idén júniusban a cseresznye és a kajszi, szeptemberben pedig a szilva és a körte kerül fókuszba, szintén szeptemberre pedig gyümölcs tájfajta tanácskozást szerveznek. Ezeken elsősorban az új vagy kevésbé ismert fajtákra kívánnak majd koncentrálni.

A szakmai ismeretterjesztés másik formája a bemutatóüzemi program. Az első ilyen bemutatókert Szatymazon, a Dél-Alföldi Őszibarack-termesztők Szövetségének közreműködésével működik. A bemutatóüzemek célja, hogy a megszerzett gyakorlati ismeretek eredményei is megtekinthetőek, nyomon követhetőek legyenek. A közelmúltban itt lezajlott első rendezvényen spanyol szakember volt a résztvevők segítségére, a következő eseményt pedig szeptemberre tervezik.
A másik bemutatóüzem Lengyeltótiban, a Balaton-Ker-Tész szövetkezet egyik tagjánál, a Juglans Hungária Kft. területén található. Itt néhány hete görög szakemberek mutatták be az intenzívebb dióültetvény-kialakítással kapcsolatos tudnivalókat
Hunyadi István megjegyezte, a kamara nyitott minden ötletre, javaslatra, így aki a fentiekhez hasonló szakmai segítséget kér vagy előrevivő elképzelése van, az nyugodtan keresse meg mezőgazdasági igazgatóságot.

Az előadás vázlata pdf itt (407 KB) elérhető.


Jobb portál


Ami pedig a növényvédelmi előrejelző portált illeti: egy új webes felületet alakítanak ki a jelenlegi helyett, és ezt várhatóan már idén használhatják az érintettek. Az elképzelés az, hogy a mostanihoz képest egy felhasználóbarátabb oldal legyen: a fő növényvédelmi információkat továbbra is közölné, a károsítók könnyebb beazonosítása érdekében képgalériát is tartalmaz majd, továbbá a legfrissebb ágazati és agrometeorológiai hírek is megjelennének.

Az előadás vázlata pdf itt (1.43 MB) elérhető.


Megalakult a hagyma-munkacsoport


Az osztályülésen résztvevők döntöttek arról, hogy a kertészeti osztályon belül létrejön a hagyma-munkacsoport, amelynek elnökévé Családi Jánost választották meg. Mint Családi János elmondta, a cél az, hogy a közös munkával növeljék a hazai termelést, ugyanis jelenleg csak az itthoni fogyasztói igények 50-60 százalékét képesek kielégíteni, a többi mennyiség külföldről érkezik, exportra pedig nem jut semmi.

 


(nak.hu)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám