Országos hírek

A NAK országos kertészeti osztályának soros tanácskozásán egy vállalatirányítási modellt is bemutattak, amit bármelyik élelmiszeripari cégnél (is) lehet alkalmazni, és amely végső soron a vállalkozás eredményességét is javíthatja.


A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos kertészeti osztálya március 29-én Dunaharasztiban tanácskozott, amelyen több fontos témát is érintettek az előadók és a megjelent kamarai tagok. A zöldségfeldolgozással foglalkozó Eisberg Hungary Kft. ügyvezetője, Gazsi Zoltán egy hatékony, más agrár- vagy élelmiszeripari vállalkozásnál is alkalmazható vállalatirányítási rendszert mutatott be. (Az eseményről készül korábbi cikk itt elérhető.)

Ahogy Gazsi Zoltán fogalmazott, ez nem valami vadonatúj találmány, sokkal inkább régi: az úgynevezett LEAN-módszert az autóiparban alkalmazták legelőször még a 20. század közepén, második felében.
Ennek a módszernek a lényege olyan új, minőségi előírások bevezetése, amelyek középpontjában az értékteremtés áll. Értéknek pedig az minősül, amit a vevő annak tart. A termelőnek pedig azt kell szem előtt tartania, hogy az értékteremtés folyamata alatt hogyan lehet ezt a legjobb hatásfokkal elérni. Alapvetően hét tipikus veszteséget is megnevez a módszer, ami a termelés folyamatát megakaszthatja. Ezek a túltermelés, a felesleges mozdulatok végzése, a kezelés-szállítás során fellépő, a túltermelés miatti veszteségek, a hibás termék miatti utómunka veszteségei, a fölösleges várakozás okozta kiesés és a rossz készletgazdálkodás miatti veszteség. Ehhez további megfigyelésekkel öt új faktort is hozzákapcsoltak: a rejtve maradt képességek miatti, a veszélyek miatti, az információ hiánya miatt bekövetkezett, az anyagokban bekövetkező és a csőd miatti veszteség.

Gazsi Zoltán saját cégét bemutatva hangsúlyozta, hogy nyolc hazai beszállítóval állnak kapcsolatban (4 salátát, 1 paradicsomot, 2 répát, 1 hagymát juttat nekik), míg jégsalátát időnként osztrák, babyleveleket pedig olasz termelőktől vesznek. Őket – mintegy a LEAN előfeltételeként – korábban még saját, magas élelmiszerbiztonsági elvárásokat tükröző szempontjuk szerint auditálták, így csak kiváló minőségű zöldségek kerülnek a feldolgozóüzemükbe. Merthogy szerinte a megelőzéssel lehet a legtöbbet tenni az élelmiszerbiztonság betartásáért és megőrzéséért.

Mindenki fontos

 

Az ügyvezető leszögezte, ha adott a minőségi alapanyag, akkor a minőségi termék előállítása már csak a dolgozón múlik. Éppen ezért a jó vezetőnek oda kell figyelnie a beosztottal problémáira, mert ha ezt nem kezelik időben, vagy ahogy mondta, nem találják meg a problémaforrást, a „gyökér okot”, akkor a következmények a gazdánál, a vállalkozásnál jelentkeznek veszteségként.
Példaként említette, hogy a munkaerőhiányt többek között úgy próbálják enyhíteni, hogy a dolgozókat is bevonták a toborzásba, ám ez annak ellenére sem működött egy ideig, hogy ezt némi pénzjutalommal is ösztönözték. Kiderült, hogy azért nem, mert az erről szóló belső felhívásuk hiányos volt: a munkatársak ugyanis attól tartottak, hogy ha a szomszéd vagy a barát nem válik be, akkor azt a vezetőség számon kéri rajtuk. Miután tisztázták a félreértést, a felhívásba bekerült, hogy a toborzásért nem kell felelősséget vállalniuk, és többen ajánlottak ismerőst.

De másképp is törődnek a dolgozókkal: túl azon, hogy anyagilag is megbecsülik őket, mindent elkövetnek a megtartásuk érdekében. Így a különböző oktatási anyagokat testre szabják, minden újonnan belépőnek van saját mentora, akihez ügyeivel, felvetéseivel fordulhat, vagy éppen bevonják őket egy-egy adott probléma megoldásába. Mindemellett pszichológus is segíti a munkavállalókat a cégnél.

Gazsi Zoltán úgy vélte, ilyen apróságokkal „nagyon sok pénzt lehet találni”, hiszen az elégedett dolgozó magasabb értékű terméket állít elő, a magasabb értékű termék pedig kelendő a piacon…


Az előadás vázlata  pdf itt (2.29 MB) elérhető.

 


(nak.hu) (fotó: eisberg.hu)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám