Országos hírek

Egyéves a Nemzeti Élelmiszer Nyomonkövetési Platform, amelynek tapasztalatait egy szakmai tanácskozáson értékelték. A platformot a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is segíti.

 


Napjaink globalizált világában a hosszú élelmiszerláncok nyomon követése  - termőföldtől az asztalig – csak modern rendszerek alkalmazásával valósítható meg. A korszerű nyomon követési rendszerek mindamellett, hogy esetleges incidensek bekövetkeztekor gyors hatósági reagálásra adnak lehetőséget, az élelmiszer-előállítók számára számos pénzben kifejezhető (pl. veszteségek minimalizálása, marketing eszköz, export lehetőségek), illetve pénzben nem kifejezhető előnyt (pl. könnyen mozgatható, megosztható adatok) nyújthatnak.
A nyomon követés megoldásának technikai részleteit a 178/2002/EK rendelet nem rögzíti, emiatt a vállatok különböző rendszereket működtetnek. 2015 októberében együttműködési megállapodás született a Földművelésügyi Minisztérium és a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt. között, így a harmonizált nyomon követési rendszer kialakítása érdekében létrehozták a Nemzeti Élelmiszer Nyomonkövetési Platformot (NÉNYP). A 2016. január 20-i nyitókonferenciát követően pedig az NÉNYP megkezdte kétéves munkáját.


Az NÉNYP célja, hogy a szektor szereplőivel történő folyamatos egyeztetéssel, a jogszabályi környezet széles körű feltárásával és megismertetésével, a legjobb gyakorlatok bemutatásával, folyamatos és kiterjedt kommunikációval, a szükséges kapcsolatrendszer kiépítésével és lobbitevékenységgel segítse a vállalkozásokat a kötelezettségek azonosításában, a megfeleléshez szükséges eszközök meghatározásában és alkalmazásba vételében. Ennek érdekében a platform munkája egy horizontális és négy vertikális (hús és hal; zöldség és gyümölcs; tejtermék; bor és pálinka) munkacsoport keretében végzi munkáját.
A platform két évre tervezett feladatainak felénél, 2017. január 18-án megrendezték azt a plenáris ülést, amely összegezte az eddig elért eredményeket és utat mutatott a még elvégzendő feladatokhoz. A munkacsoportok éves munkájának eredményeképpen kialakították az ágazatok ellátási sémáit, valamint meghatározták részben-egészben azon követelményeket, amelyek az ellátási lánc szereplőire vonatkoznak a termelés és a kereskedelem során.


A platform előtt álló további egy év az eddig felhalmozódott tapasztalatok rendszerezésével és további pontosításával megfelelő alapot biztosít arra, hogy elkészülhessenek azok a szektorokra lebontott, magyar nyelvű, hazai jogszabályokra és egyéb hatósági követelményeire épülő útmutatók, amelyek az egyes élelmiszerlánci szereplők számára gyakorlati példákon keresztül hathatós segítséget nyújtanak a nyomon követéssel kapcsolatos elvárások maradéktalan ellátásában, továbbá segítik az egyes szereplőket gazdasági, marketing és vállalatirányítási rendszereik hatékonyabb működtetésében.


A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, mint az élelmiszergazdasági szereplők szakmai érdekképviseletét ellátó szervezet, a platform megalakulásától kezdve hatékony közreműködőként vett és vesz részt a munkacsoportok működésében, segítve a tagságunktól eddig beérkezett információkkal a NÉNYP munkáját. A platform eredményei megtekinthetők a www.nenyp.hu oldalon.

 


(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám