Országos hírek

Megáldották a – NAK stratégiai partnerségében működő – Magyarok Kenyere programban összegyűjtött lisztből készült augusztus 20-i kenyeret szombaton, a pécsi székesegyház előtt tartott ünnepségen.

 


Több száz ember volt kíváncsi augusztus 20-án, szombaton Pécsett a Dóm téren a – Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) stratégiai partnerségében működő – Magyarok Kenyere program kenyérünnepére. A helyszínválasztás nem volt véletlen, hiszen a kamara által felkarolt kezdeményezés éppen a baranyai megyeszékhelyről indult, Korinek László jogászprofesszor, a Pécsi Tudományegyetem tanárának ötlete nyomán.
Az ünnepségen Korinek úgy emlékezett vissza a 2011-es kezdetre, hogy ő tulajdonképpen csak egyetlen kenyeret akart süttetni, mert kíváncsi volt, milyen íze lehet annak a kenyérnek, amelyet a Kárpát-medence megannyi pontjáról származó búzát összeöntve készítenek el.
– Én csak egyet akartam, és ez lett belőle – jegyezte meg tréfásan. – Tavaly már félmillió darabot sütöttünk. Ha van csodálatos kenyérszaporítás, akkor az valami ilyesmi lehet…
Korinek László elárulta, annak idején a felesége javasolta, hogy az első évben a megmaradt hat tonna lisztet juttassák el Dévára, Böjte Csaba atyához. És amikor az első szállítmány megérkezett, Böjte Csaba azt mondta: mindezt gyermekmosolyra és magyar szóra fogja váltani.


A házigazda Pécs város polgármestere, Páva Zsolt hozzátette, hogy az augusztus 20-i nemzeti ünnepet Pécs számára éppen a Magyarok Kenyere program teszi még különlegesebbé, hiszen ez a nap amúgy is több helyi, korábbi augusztusi jeles történelmi esemény közé ékelődik. Anno 1991. augusztus 17-én látogatott a városba II. János Pál pápa, míg 1009. augusztus 23-án alapította meg a Pécsi Egyházmegyét Szent István király. Kiemelte, hogy a Pécsről indult jótékonysági akció az országhatáron túllépő összetartó erővé vált, és reményei szerint a város még sokáig meghatározó szerepet tölt be a programban.


A kezdetekre Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke is kitért. Mint emlékeztetett, a NAK 2013-as megalakulása után úgy érezték, hogy kötelességük részt venni és felelősséget vállalni ebben a kezdeményezésben, és ez a részvétel tavaly vált hangsúlyosabbá, amikortól a szervezésben is közreműködik már a köztestület, s idén a kamara stratégiai partnerségében valósul meg a program.
Mint mondta, az idei program sikeresen zárult, hiszen határon innen 370 tonna, határon túl 80 tonna búzát adott össze a több mint háromezer gazda. Ám ez a 450 tonna szerinte nem a mennyisége miatt fontos, hanem azért, „amit lélekben összeadunk". Ezt az összetartozás-érzést pedig csak erősíti, hogy a kenyérhez a búzaszemek a Kárpát-medencéből, a só Erdélyből, a víz pedig Kárpátaljáról, a Tisza forrásvidékéről érkezett.
– Ez olyan kenyér, amit megkóstolni minden magyarnak fantasztikus érzés – mondta. Hozzátette, a magyar gazdálkodók várják a lehetőséget, hogy abból, amit értékes munkával előállítottak, adhassanak a rászorulóknak.


A karitatív akció idei nagy kedvezményezettjei között szerepel a Dévai Szent Ferenc Alapítvány, a nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon és a fővárosi Oltalom Karitatív Egyesület. A támogatást szeptember 20-án, a gyermekek világnapján osztják szét a rászorulók között, ugyanakkor idén is lehetőség van arra, hogy a lisztadományból minden magyarországi megye karitatív szervezetei is részesüljenek. A NAK az előző évhez hasonlóan idén is megtartja a megyei adományosztó napokat.


Bakó Béla Pál marosvásárhelyi ferences rendi szerzetes köszöntőjében a Magyarok kenyere program szakrális jellegét hangsúlyozva azt mondta: a jótékonysági kezdeményezés Isten áldását, a szeretetből fakadó segítést és az együvé tartozás gondolatát közvetíti. Majd Kajtár Edvárd, a pécsi Székesegyház plébánosa méltatta a nemzeti ünnepet és a Magyarok Kenyerét, valamint ennek egy színpadra készített, nemzeti színű szalaggal átkötött darabját meg is áldotta.
Végül Páva Zsolt és Bakó Béla Pál közösen szegte meg a Magyarok Kenyerét. A közönség pedig meg is kóstolhatta, ízlelhette az új kenyeret, továbbá az összeöntött búzából készült lisztből sütött friss cipók és kis kenyerek is elérhetőek voltak a helyszínen. Utóbbiakhoz adomány fejében lehetett hozzájutni, amelyet majd a Pécsi Jótékony Nőegylet „Nekem nincs ebédem” programja javára fordítanak.

 

Képgaléria az eseményről (a jobb felső nyilakkal lapozható):

 

 


Több mint termék
A magyar gazdák Magyarország biztonságát és megújulását segítik elő, mert aki a földet műveli, az a hazát is védi – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter augusztus 21-én, vasárnap a Heves megyei Kápolnán rendezett Magyarok Kenyere ünnepségen.
Úgy fogalmazott: az államalapításnak a magyar gazdák, földművesek is részesei több mint ezer éve, hiszen azzal, hogy megművelik a földet, fákat, szőlőt ültetnek, gyümölcsöt szednek és aratnak, újra és újra életed adnak a magyarságnak. Kiemelte: a magyar kenyér több mint puszta termék, élelmiszer, hiszen benne van a magyar föld legjava.
Székely Zoltán, a NAK Heves megyei elnöke elmondta: a megyében 330 mázsa búzát gyűjtöttek össze adományként. Az ebből készült 110 mázsa lisztet a kárpátaljai nagycsaládosokhoz juttatták el a Katolikus Karitász segítségével.


 


(nak.hu/MTI) (fotó: Gyulai Tóth Zoltán)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám