Országos hírek

A XXIII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok megnyitóján szó esett a mezőgazdaság helyzetéről, az áfacsökkentésről és a magyar agrárium jövőjéről.

Idén 23 alkalommal rendezik meg az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokat Hódmezővásárhelyen; kivételesen a szokásos Szent György napi időpont helyett május 19. és 22. között. Az időpontváltozás oka, hogy a kiállítást 2016-ban összekapcsolták a hazánkban megrendezett nemzetközi szarvasmarha konferenciával, így negyven országból 200-300 szakmai látogatót várnak Hódmezővásárhelyre – derült ki Antal Gábor, a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatójának, a rendezvény fő szerevezőjének felvezetőjéből.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) mindig is kiemelt eseményként tekintett az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokra, mint hazánk egyik legjelentősebb kiállítására – kezdte köszöntőjét Győrffy Balázs, a kamara elnöke a május 19-i megnyitón. Mint mondta, az idei rendezvény azért is különösen jelentős és érdekes szakmai szempontból, mert nemzetközi szakembereknek nyílik alkalmuk arra, hogy személyesen is megvizsgálják a magyar állattenyésztés helyzetét. Győrffy Balázs ugyanakkor hangsúlyozta, nem szabad megfeledkezni arról, hogy a kiállítás szakmai alapját a kiállítók adják, akik idehozzák az állataikat.

Az elnök szerint azért is kiemelt jelentőségű ez az esemény, mert a gazdáknak – amellett, hogy új technológiákat ismerhetnek meg –, alkalmuk nyílik a szakmát foglalkoztató kérdéseket is megvitatni. Téma akad bőven, hiszen az állattenyésztés komoly gondokkal küzd – tette hozzá. A helyzeten javíthat az elmúlt időszakban bejelentett újabb áfacsökkentés is, hiszen a sertés után, jövőre a baromfit, a tojást és a nyerstejet terhelő közterhet is mérséklik.

A feketegazdaság rontotta a tisztességes piaci szereplők versenyképességét

A 27 százalékos áfa önmagában nem jelentene problémát, ha azt valóban be is fizetnék – szögezte le az elnök –, de a „feketegazdaság olyan versenyhelyzetet teremt, amelyben nem lehetünk nyertesek”. A NAK évek óta szorgalmazza az élelmiszeráfa-csökkentést, hiszen a feketegazdaság több százmilliárd forint veszteséget okozott a magyar agráriumnak, és jelentősen rontotta a tisztességesen működő piaci szereplők versenyképességét. Éppen ezért a kamara támogatja a további ütemezett áfacsökkentést, illetve szeretné elérni annak kiterjesztését a zöldség-, gyümölcs- és péktermékekre is – jelentette ki Győrffy Balázs.

A támogatások kapcsán az elnök arról beszélt, hogy az állattenyésztés komoly haszonélvezője lehet a következő uniós támogatási ciklusnak, hiszen a Vidékfejlesztés Programban elsősorban a magas munkaigényű ágazatok juthatnak forrásokhoz. A kamarának ennek kapcsán jelenleg az az elsődleges feladata, hogy ellássa a gazdákat a források lehívásához szükséges információkkal.

Együttműködés nélkül nincs versenyképesség

Győrffy Balázs arra is felhívta a figyelmet, hogy a jó hírek mellett akad még bőven tennivaló, hiszen az orosz embargóval gyakorlatilag „lábon lőttük magunkat”. Ennek kapcsán a NAK április elején a Visegrádi Együttműködés agrárkamaráinak képviselőivel együtt, levélben szorgalmazta az orosz embargó feloldását az EU vezetőinél, köztük Jean-Claude Junckernél, az Európai Bizottság elnökénél.

Komoly kockázatokat hordoznak Magyarországra és egész Európára nézve a formálódó Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP) nevű szabadkereskedelmi egyezmény, továbbá az EU és a Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) országai között ismét megnyitott tárgyalások. Ez utóbbi ügyben a kamara Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterhez fordult.

Zárógondolatként Győrffy Balázs azt hangsúlyozta, hogy a gazdák többsége nem áll pozitívan az integráció kérdéséhez, mégis muszáj együttműködni, hiszen szövetkezés nélkül nem lehetünk versenyképesek.

Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkár beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a problémák megoldásának kulcsa a fogyasztókban is keresendő. Tudatos vásárlók kinevelésére van szükség; hangsúlyozni kell, hogy a magyar termék vásárlásával munkahelyeket őrzünk meg és a vidék fennmaradását támogatjuk.

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám