Nemzetközi hírek

Az iparnak a méhbarát növényvédő szerek kifejlesztése érdekében növelni kell a kutatásra fordított pénzügyi forrásokat - hangzott el a június végi EP-s mezőgazdasági fórumon, amelyen a NAK szakértője is felszólalt.


A lengyel Mezőgazdasági Termelők Szövetsége (FBZPR) június 27-én az Európai Parlamentben egy konferenciát szervezett, „Az európai mezőgazdaság a neonikotinoidok nélkül: hogyan tudja Európa a mezőgazdasági termelékenységet a környezetvédelemmel együtt egyensúlyban tartani?” címmel. Az esemény a Copa-Cogecával közösen került megszervezésre, Czesław Adam Siekierski EP-képviselő közreműködésével (aki egyben az EP Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottságának elnöke is).

Az esemény háttere, az a bizottsági javaslattervezet, mely a méhek számára vonzó növények esetén a jelenlegi neonikotinoidokra vonatkozó tiltást kiterjesztené minden szántóföldi növényre, beleértve a nem virágzó növényeket is. A résztvevők megvitatták ennek hatását az európai mezőgazdaság termelékenységére és versenyképességére vonatkozóan figyelembe véve a környezetvédelmi szempontokat.

Czesław Adam Siekierski EP-képviselő elmondta, hogy az első és legfontosabb lépés az érintett felek közötti elmélyültebb párbeszéd kialakítása annak érdekében, hogy a jelenlegi rendszer keretén belül a lehető legjobb eredmények kerüljenek megvalósításra. Ahhoz azonban, hogy a termelők ezeket a gyakorlatban is megvalósíthassák, az ehhez szükséges tudás átadása is elengedhetetlen. Hangsúlyozta, hogy a méhészek támogatásáról sem szabad megfeledkezni. Az iparnak pedig méhbarát növényvédő szerek kifejlesztése érdekében növelni kell a kutatásra fordított pénzügyi forrásokat. A jelenlegi növényvédő szerek betiltása egyértelműen a fekete piac javára fog kedvezni, nem megbízható minőségű és sokkal károsabb termékek forgalmazásából adódóan. Következésképp bármilyen további korlátozás, csak hatékony helyettesítő szerek meghatározásával együtt lehetséges.

Marian Sikora a lengyel FBZPR részéről elmondta, hogy az Európai Bizottság javaslata a növénytermesztés ellehetetlenítését jelentené anélkül, hogy bizonyított lenne a tiltás hozzáadott értéke méh egészségügyi szempontból. Max Schulman a Copa-Cogeca Gabona Munkacsoportjának elnöke hangsúlyozta, hogy egy Copa-Cogeca tanulmány kimutatta - 6 ország adatait felhasználva –, hogy a neonikotinoid hatóanyagú csávázó szerekkel kezelt vetőmagok használatának tiltása következtében 2013 óta 10%-os visszaesés volt tapasztalható olajos magvú növények termésátlagai esetén. Felhívta a figyelmet, hogy a tiltás következményeként a termelők költségei egyértelműen növekedtek, jövedelmük pedig csökkent, mivel nem áll rendelkezésre helyettesítő termék.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara képviseletében Gál Péter növényvédelmi szakértő ismertette a magyar helyzetet. Elmondta, hogy az engedélyokiratnak megfelelő szakszerű felhasználás esetén a neonikotinoid hatóanyagú csávázó szerekkel kezelt vetőmagok vonatkozásában káros hatás Magyarországon nem volt tapasztalható, méhpusztulás tekintetében sem. A hazai monitoring vizsgálatok alapján a hatóanyagok, vagy nem találhatók meg, vagy nagyon alacsony mennyiségben voltak kimutathatók a virágokban és a talajban. Ismertette a csávázás (olyan eljárás, melynek során növényvédő szert visznek fel a vetőmag felületére) előnyeit a hagyományos permetezéshez és a vetéssel egy menetben történő sorkezeléséhez képest és rámutatott, hogy csávázással minimálisra csökkenthető a felhasznált növényvédő szer mennyisége, ezáltal a környezeti terhelés is.

A magyar mezőgazdaságban meghatározó jelentőségű kukorica, napraforgó és repce termesztés kapcsán elmondta, hogy hátrányos volt a neonikotinoid hatóanyagú csávázószerek korlátozása, mivel a kukoricabogár lárvái elleni védekezés ezen csávázó és talajfertőtlenítő szerek hiányában nehezebben megoldható. Ugyancsak megnehezült a védekezés az egyéb talajlakó kártevők (pl. drótférgek, pajorok, stb.) ellen. A termelők a termelési szint fenntartásához más hatásmechanizmusú készítményeket - piretroid és foszforsavészter típusú anyagok- használnak fel állományban történő permetezés vagy talajfertőtlenítés útján. Ez viszont lényeges többletköltséget és fokozott kockázatot jelent mind az emberi egészségre, mind a környezetre, kiemelten a méhekre.

Kiemelte, hogy a lehetséges megoldás a kockázatcsökkentő intézkedésekben rejlik. A tagállamokban, így hazánkban is kizárólag szükséghelyzeti engedéllyel lehet az említett hatóanyagokat felhasználni, melynek szigorú feltételei vannak és számos nemzeti szinten meghozott kockázat csökkentő intézkedésnek kell eleget tenni. Záró gondolatként elmondta, hogy a növényvédő szerek engedélyezéséről és betiltásáról csak megalapozott tudományos vizsgálatok figyelembe vételével szabad dönteni.

 


(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám