Nemzetközi hírek

Az utóbbi tíz évben jelentősen bővült a magyar agrárexport, azonban a kivitelnek csak alig harmadát adják a feldolgozott mezőgazdasági termékek, élelmiszerek. Ez az arány a legtöbb közép-kelet-európai országban jellemzően magasabb, míg a nyugat-európai országokban eléri az 50-60 százalékot is – hangsúlyozta Éder Tamás, a NAK élelmiszeriparért felelős alelnöke, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének elnöke a XXVII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor keretében rendezett kerekasztal-beszélgetésen.


A magyar agrárium külkereskedelmi lehetőségeiről rendezett kerekasztal-beszélgetést a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a XXVII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor keretében, Tusnádfürdőn.

 

 


Éder Tamás, a kamara élelmiszeriparért felelős alelnöke hangsúlyozta: a hazai agrár-külkereskedelem fejlődése szempontjából kulcsfontosságú, hogy növekedjen a feldolgozott termékek aránya a kivitelben. Ebben a tekintetben Magyarország lemaradásban van nemcsak a nyugat-európai, hanem a legtöbb közép-kelet-európai országhoz képest. Elengedhetetlen, hogy a magyar élelmiszeripar fejlesztéséhez minél hamarabb rendelkezésre álljanak a korábban beharangozott források – tette hozzá.


Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára ismertette: a magyar agrárexport 80-85 százaléka az Európai Unióba irányul, ezen a téren a közeljövőben nem várható számottevő változás. Az államtitkár szerint ugyanakkor komoly lehetőségek vannak a balkáni illetve a közel- és távol-keleti országokba irányuló agrárexport bővítésében.

Mezei Dávid Csaba, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztési stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy a Vidékfejlesztési Programból közvetlenül nem lehet támogatni az agrárexportot, de a program közvetve – a mezőgazdasági és az élelmiszeripar fejlesztésével – jelentős mértékben hozzájárul a feldolgozottság növeléséhez, az export bővüléséhez. Ezért van kiemelt jelentősége annak, hogy a következő uniós költségvetési ciklusban is a lehető legtöbb uniós forrás álljon rendelkezésre az agrárium támogatására a Közös Agrárpolitika (KAP) keretében.

 

A NAK július 21-ére és 22-ére is szervezett kerekasztal-beszélgetést Tusnádfürdőn


Ducsai-Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház vezérigazgatója szerint hazánk az innováció erősítésével és a versenyképesség javításával még inkább ki tudná használni az exportlehetőségeket. Ezek mellett szükség van egy olyan, a külpiacokon ismert és elismert márkára, amely könnyen beazonosíthatóvá teszi a minőségi magyar termékeket a külföldi vásárlók számára.


Lázár Zoltán, a csíkszeredai főkonzulátus külgazdasági attaséja is a márkázás szükségességére hívta fel a figyelmet, amelyre véleménye szerint jó példa a székely termékek egységes jelölése. Az attasé tájékoztatott arról is, hogy egy olyan logisztikai hálózat kiépítésén dolgoznak, amely megkönnyíti az élelmiszerek kereskedelmét Erdély és az anyaország között.


Kocsy Béla, a NAK külkapcsolati igazgatója elmondta: a köztestület nagy hangsúlyt fektet a külhoni magyar termelők piacra jutásának segítésére, amelyhez kiváló kereteket ad a kamara által működtetett Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fóruma. A kamara a határon túli magyar gazdák fejlődésének további támogatásához szorgalmazta egy kárpát-medencei falugazdász-hálózat kiépítését – idézte fel Kocsy Béla.

 

(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám